Zuzana Mojžišová

Tradičná forma umenia spojená s moderným hudobným vyjadrovaním dokáže priniesť poslucháčom zaujímavé zážitky, ale niekedy i určitú dávku sklamania. V prípade Zuzany Mojžišovej sa môžeme prikloniť k prvému názoru.

Zuzana MojžišováFúzia folklórnej a rockovej hudby nie je v histórii týchto žánrov ničím výnimočným (aj keď ide stále o menšinový žáner). Približne pred 10 rokmi sa uvedenou myšlienkou začali zaoberať bývalý basgitarista skupiny Dorian Gray Atila Béreš a folkloristka – muzikologička Zuzana. Bližšie story o ich spoločných začiatkoch, zhodách a nezhodách, rozchode a ďalšie informácie nájdete na oficiálnej stránke. Donedávna som o jej mene nevedel vôbec nič, za tento tip ďakujem „kolegom“ z extrémno-hudobnej webovej stránky Necrosphere.

ZuzanaKam zaradiť hudbu Zuzany Mojžišovej? Možností je viacero: ethno, world music, folk rock, alternative… Predovšetkým je potrebné zdôrazniť Zuzanin prístup k tradičným „ľudovkám“. Jej spev je veľmi umiernený, miestami je slovám málo rozumieť, atmosféra skladieb je väčšinou komorná. Nejde teda o tradičné „spievanky“, ktoré sa učia už deti v školskom veku na hodinách hudobnej výchovy. Sú to skôr neznáme a polozabudnuté piesne z regiónov celého Slovenska. Týmto aspektom zodpovedá i hudba samotná – snaží sa byť novátorskou, neobvyklou, modernou, miestami až progresívnou.

Jej družinaZuzana a jej „družina“ vydala v rokoch 2001 – 2004 tri, resp. štyri albumy, hoci na ostatnom z nich je na obale uvedená už len ona samotná. Prvý z nich má názov „Jej družina“, ktorý v dobe svojho vydania (2001) i dnes pôsobí veľmi sviežo. Na rozdiel od bezmenného debutu terchovskej kapely Arzén z roku 1998 išlo po aranžérskej stránke o odlišný prístup k folklórnej hudbe, hlavne čo sa týka rockovej striedmosti a spôsobu prevedenia. Rovnako Zuzanu nemožno prirovnávať ani k zoskupeniu Čechomor. Dá sa povedať, že jej tvorba predstavuje alternatívu k uvedeným (populárnejším) spolkom. Možno isté styčné body by mohli predstavovať niektoré hudobné prvky speváčky a huslistky Ivy Bittovej, ale podľa môjho názoru ide v prípade obidvoch žien o veľmi vzdialené brehy, pretože I. Bittová je alternatívou sama osebe.

Z. Mojžišová a jej družinaV roku 2002 sa z jej sprievodnej kapely oddelila sekcia hudobníkov, ktorá pôsobí dodnes samostatne pod názvom Družina a prezentuje sa priamočiarejším rockovým prejavom. Zuzana zostala spolu s jadrom kapely, gitaristom Mišom Bérešom a hráčom na ľudové dychové nástroje Rasťom Andrisom, etnológom a kolegom zo Slovenského rozhlasu (personálne obsadenie Zuzaninej kapely je veľmi zložité, preto na tomto mieste odkazujem čitateľov na jej oficiálnu stránku, kde sú podrobnejšie informácie). K základu sa pripojili ďalší hudobníci a spoločne pripravili druhý album „Zuzana Mojžišová a jej družina“. Do istej miery platňa predstavuje pokračovanie v začatej ceste a rozvíja už nastolené postupy predošlým počinom. Skupina sa rozhodla rozšíriť svoj akčný folklórny rádius i na územie západného Slovenska, konkrétne na Ponitrie a Záhorie. Bonusmi na albume sú 3 vianočné piesne. V roku 2003 členovia skupiny neodpočívali, ale nahrali pod Zuzaniným vedením hudbu k rozprávkam Boženy Nemcovej s názvom „Smolíček Pacholíček a zlaté hviezdičky“.

Z. Mojžišová 3rdPre nasledujúci rok 2004 si Zuzana vyhradila nahrávanie svojho tretieho albumu s veľmi prostým názvom „Zuzana Mojžišová“. Ak sa na predchádzajúcich počinoch jej družina obmedzovala na fúziu rocku a folklóru, v tomto prípade išli všetky hudobné obmedzenia stranou. Alternatívne názvuky, ľahké jazzové vplyvy, no hlavný dôraz bol kladený na zvýraznenie ethno a world music prvkov, čo  malo za následok nahrávanie najkomplikovanejšieho materiálu v Zuzaninej kariére. Náznaky rockovej spevnosti a priamočiarosti boli ešte viac zatlačené „do kúta“. Čiastočne k tomu prispeli aj hudobníci, ktorí sa okrem základného tria – Zuzana, Mišo, Rasťo – na ňom podieľali. Bittová, Mojžišová, VargaBasgitarista Oskar Rózsa, bubeník Martin Valihora, gitaristi Juraj Burian a Andrej Šeban,  perkusionista Ajdži Sabo, a ďalší hostia s „netradičnými“ nástrojmi, husľami, violou, cimbalom, akordeónom a slovenskými dychovými „špecialitami“. Zuzanin spev je dotiahnutý do stupňa vysokej technickej zdatnosti a slová jej textov sú poslucháčom dosť ťažko identifikovateľné. Album bol pokrstený Ivou Bittovou a Mariánom Vargom, získava viaceré ocenenia, nasleduje veľmi úspešné turné, zdá sa, že Zuzana konečne získava zaslúženú pozornosť.

TurnéAj napriek spomínaným úspechom predstavuje platňa z roku 2004 zatiaľ posledný počin jej skupiny, zhruba od roku 2005 sa sťahuje osobnosť Z. Mojžišovej zo „scény“. Pre jej fanúšikov ide o veľmi smutnú skutočnosť, pretože práve posledný bezmenný album predstavoval zrejme najvýraznejšiu snahu o nájdenie vlastnej hudobnej tváre protagonistky tohto článku. Zuzana sa natrvalo zapísala do kroniky nielen slovenskej world music, ale vytvorila veľmi dobrú štartovaciu pozíciu aj pre ďalšie, zatiaľ málo známe skupiny a sólových umelcov podobného zamerania. Aj keď sa musím priznať k slabej orientácii v tejto hudobnej kategórii, myslím si, že tento smer by mal byť na našom území propagovaný viac ako doteraz.

PortrétAko vyplýva zo Zuzaniných slov, mohlo by potenciálnou príčinou jej vydavateľského ticha byť nezáujem zo strany sponzorov a nedostatok financií. Ďalšou skutočnosťou je i to, že kvalita poslednej nahrávky by musela byť prekonávaná ešte väčšími nárokmi na hudobné spracovanie, produkciu nahrávky a účasť kvalitných hudobníkov. ZostavaTo všetko sú však len dohady, pretože informácie o súčasnom pôsobení Z. Mojžišovej k dispozícii nemám a môžem len predpokladať, že sa naďalej venuje dramaturgickej činnosti v oddelení klasickej hudby Slovenského rozhlasu v Bratislave. Svoju spevácku a hudobnú činnosť, realizovanú prostredníctvom 4 albumov, nazvala v jednom rozhovore „hudobným poslaním“ a „bojom“ dostať folklórnu tvorbu do povedomia verejnosti. Verme, že sa od nej a „jej družiny“ v budúcnosti ďalšieho albumu dočkáme.

P. S. zhruba pred mesiacom, 17. 11. 2009, oslávila Zuzana svoje 35. narodeniny

hudobné ukážky (do tretice) nájdete na oficiálnej stránke

One Reply to “Zuzana Mojžišová”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.