Znovuzrodenie Lucasa Perného

Mnohými hudobnými servermi sa prednedávnom prevalila správa, že sólový bubeník Lucas Perný vydáva svoj prvý oficiálny singel s názvom „Newborn„. Hudobník z Komjatíc, ktorý má na svedomí mnoho domácich nahrávok, dostal konečne možnosť nahrať svoje bubenícke vízie v profesionálnom štúdiu. Jeho premiéra sa nesie v znamení vysokej kvality a atraktivity.

Rok 2011 bol pre mladého hudobníka úspešný, jeho snahy korunoval spomínaný singel. Ešte predtým, než sa pustím do jeho rozboru, uvediem zopár technických informácií. O jeho vydanie sa 7. decembra 2011 postaralo vydavateľstvo Small Music Theatre Label (SMTL), promo prezentácia sa uskutočnila na vlnách Rádia_FM, obal namaľovala Gabriela Halás a produkciu mal na starosti Michal Uličný. A tu je singel zachytený v nekonečných dátových uzlinách serveru YouTube…

Opísať inštrumentálnu hudbu by pre žiadneho kritika nemal byť problém. Ale v poslednej dobe mám pocit, že súčasné počínanie Lucasa Perného sa vymyká akýmkoľvek vyjadrovacím prostriedkom. Skoncentrovať na plochu púhych troch minút zvuky splašenej vlakovej súpravy, nezrozumiteľné vokály, parádny elektronický podklad a to celé zastrešiť bubnovaním po archaickej bicej zostave z roku Páně štýlom ešte archaickejším, na aký spomínajú už len najstarší pamätníci prelomu 60. a 70. rokov, to už si vyžaduje kumšt a nadanie skladateľa. A Perný dokazuje, že skladateľom je.

Tentoraz na svoje eskapády nepotreboval 10-minútové stopáže (to si iste s radosťou nechal na svoje početné živé vystúpenia, kde je improvizácia umožnená prakticky bez obmedzenia), ale sústredil sa na zachytenie podstaty. Tá je v úzkom priestore ešte znásobená naliehavosťou a hlbokým precítením autora, ktorý sa najlepšie cíti práve v takejto polohe. Energia… tá je alfou i omegou celej Lucasovej kariéry. Prúdi odvšadiaľ. Spredu, zozadu, zhora, zdola, nepoľaví v nápore ani na sekundu. Perný reflektuje na súčasnosť a moderné trendy vynachádzavo, nie je dinosaurom, recyklujúcim staré spôsoby, uteká preč od toho, čo je dnes negatívne sprofanované ako „progresívny rock“, ktorý má do progresivity strašne ďaleko.

Perný namiesto toho experimentuje, ponúka alternatívu asi ku všetkému, čo sa na súčasnej slovenskej scéne deje, je psychedelický a avantgardný zároveň. No hlavne je progresívny… bojím sa, že až priveľmi progresívny pre zaostalé konzumné publikum. Súčasný vývoj jeho kariéry však naznačuje, že by sa predsa len mohol presadiť a jeho snaha by teoreticky mohla nájsť pochopenie a uplatnenie. Aspoň medzi hŕstkou ľudí, ktorí sú naklonení alternatíve. Alternatíve zmysluplnej, neopočúvanej, sviežej a prínosnej. Takej, ktorá vytvára most, merajúci aspoň 50 rokov. 45 rokov späť, a 5-6 smerom vpred. Album podobný singlu „Newborn“ by som prijal všetkými prstami, zmyslami i vlasmi. Na scéne by mohol spôsobiť malú búrku, sťahujúcu do svojich osídiel nejednu dušu, holdujúcu psychedelickým free-rockovým improvizáciám s nádychom nevšedných experimentov a šarmom jemnej avantgardy.

lucas perny UV_fest

Lucas Perný na Vianočnom UV feste 2011 s prezentáciami malieb Gabriely Halás.
Viac fotiek nájdete TU.

One Reply to “Znovuzrodenie Lucasa Perného”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.