Yann Tiersen, Santigold, Mono, Choc Quib Town – vystúpia na Colours of Ostrava 2011

Program festivalu Colours of Ostrava (14. – 17. júla) doplní ďalšie štyri významné zahraničné kapely, z ktorých každá predstavuje iný hudobný žáner – od rocku cez elektroniku až po latinskoamerický hip hop. Francúzsky hudobník a skladateľ Yann Tiersen, autor hudby k filmom Amélia z Montmartru alebo Good bye, Lenin! a držiteľ mnohých ocenení, predstaví v Ostrave svoju rockovější podobu – so sprievodnou kapelou uvedie veľkolepé oratórium Dust Lane. Americká speváčka Santigold privezie na Colours nadupaný hukot z newyorského popového undergroundu, v ktorom sa odráža vplyvy dubstep, speváčky MIA, Portishead, Cure, Pixies, Bollywoodu a Lil Wayneho. Japonskí Mono naopak zavedú divákov do sveta, ktorý niekomu pripomenie napríklad islandskej Sigur Rós: pri ich koncertu zažijú všetko od upokojujúcich ambientné plôch až po pohlcujúce sonické výbuchy elektrických gitár. Trio Choc Quib Town z Kolumbie, držitelia Latin Grammy, prichádzajú do Ostravy s horúcim tanečným mixom hip hopu, cumbie, salsy, jamajského dancehallu aj zabudnutých štýlov ako bundy, currulao alebo bambazú. 

Yann Tiersen

Yann Tiersen patrí medzi ikony modernej hudby: svet klasiky odvážne skombinoval s minimalizmom, ambientom, rockom, elektronikou a šansónom, nikdy v sebe tiež nezaprel vzťah k bretónské tradičnej hudbe a slabosť pre Serge Gainsbourga.“Nemôžem sa zbaviť dojmu, že nepočúvam Francúza. A hovoríte Paríž, ako vás to napadlo?, „Povedal kedysi Philip Glass, keď mu Tiersen púšťali. Odhalil tak jadro jeho nevšedný skladateľskej originality: pochádza totiž z Bretónska, kde sa hrá výrazne odlišnejšie hudba ako vo zvyšku Francúzska. Tiersen viac než čokoľvek francúzskeho ovplyvnili Joy Division s Penguin Café Orchestra a Michael Nyman – do jedného Angličania. Yann Tiersen získal mnoho hudobných a filmových cien, nikdy ale neprofitoval z minulosti, neustále posúva svoju hudbu dopredu. Ovláda veľa nástrojov, používa sample sláčikov i veľkých orchestrov a rád experimentuje: preslávil napríklad častým využívaním novodobého elektronického nástroja ONDES martenot, hybridu organov a Theremin objavujúce sa neskôr na albumoch Radiohead a Toma Waits. Mohutne znejúcim Dust Lane – veľkolepou oslavou človečenstva v blízkosti smrti – jeho úsilie vrcholí.

http://www.youtube.com/watch?v=qnhe1i-iQqc

Santigold

O speváčke, skladatelce a producentce Santigold alias Santi White sa začalo hovoriť ako o novej MIA, avšak po vydaní debutového albumu to všetci vzali späť. „Každý, kto to tvrdí, je buď ignorantskej blázon, alebo prišiel o uši,“ upozornil všetky Kanye West. Natočila ho pred troma rokmi s Dipl, Freq Nasty a práve s kamarátkou MIA, s ktorou potom vyrazila na turné. Predskakovali potom Björk, Coldplay, Jay-Z, Beastie Boys, o jej služby stál David Byrne, Pharrell Williams a The Streets. Jej vlastné skladby vydané na singloch – Creator a LES Artistes – vyvolali obrovskú vlnu nadšenia a objavili sa v celej rade reklám. Tento rok by Santigold mala predstaviť nový album, na ktorom s ňou spolupracovali Pharrell Williams a obľúbená skupina Devo.

Mono

Ako máloktorá skupina na svete dokážu japonskí Mono oscilovať medzi ambientními plochami, pohlcujúcim upokojením a mohutnými sonickými výbuchy. Stíšenie romancu gitár, elektroniky a sláčikov zdvihnú do monumentálnych rockových oratórií, ktorých agresívne účinok predstavuje vlastne radostnú katarziu. „Od samého začiatku som chcel písať hudbu evokujúce film Prelomiť vlny od Larsa Von Triera,“ vysvetlil gitarista Takaakira Goto jeden z dôvodov, prečo hudba Mono svojou atmosférou často pripomína soundtrack k filmovému príbehu o ľudskom zápasu s osudom a prírodnými živlami. Goto skupinu založil v roku 1999 v Tokiu spoločne s basistkou Tamaki, ďalším gitaristom Yoda a bubeníkom Yasunori Takada. Od prvotných vplyvov My Bloody Valentine alebo Sonic Youth a minimalizmu sa Mono postupne počas rokov dopracovali k súčasnému originálnemu zvuku.

Choc Quib Town

Najsilnejšou zbraňou kolumbijských Choc Quib Town zostáva schopnosť zahrať všetko strhujúcim spôsobom naživo: na pódiu miešajú s pozvanými hudobníkmi elektroniku s gitarami, píšťalami, dychy, drevenými bubny a marimbu. Černošské trio z mesta Quibdó vychádza veľa z africkej línie latinskoamerickej hudby, čo jeho hudbu stavia do veľmi originálneho svetla. Doma i vo svete si získali obrovskú popularitu mladučkým elánom, roztancované formou hip hopu a otvorenými, značne kritickými textami. Skladba De donde Vengo Yo za ktorú Choc Quib Town získali Latin Grammy, predstavuje vlastne nelichotivý obraz situácie regiónu Choc. Spievajú vo slangové španielčine, aj keď už medzitým presídlili do hlavného mesta Bogoty, aby boli bližšie žhavému hudobnému diania, čo sa im vyplatilo. Získali kolumbijskú cenu Nováčika, zahrali si na prestížnom festivale SXSW v americkom Austine, objavili sa na veľtrhu WOMEX, roztancovali Glastonbury a štatút veľké svetové hviezdy world music stvrdili předloňským medzinárodnom albovým debutom Oro (Zlato), za ktorý boli nominovaní na Grammy.

K ďalším potvrdeným zahraničným kapelám Colours of Ostrava patrí: Grinderman (UK), Youssou N’Dour (Senegal), Public Image Ltd. (UK), The Horrors (UK), Clannad (IRL), Apollo 440 (UK), Swans (US), Semi Precious Weapons (US), The Herbaliser (UK), Blackfield (UK / ISR), Balkan Brass Battle s Fanfare Ciocarlia (Rumunsko) a Boban i Marko Markovič Orkestar (Srbsko), Lisa Hannigan (IRL), Andreya Triana (UK), Joan As Police Woman (US), NOHA (ES, D, USA, CZ), Dubioza Kolektiv (Bosna a Hercegovina), Bomba Estéreo (Kolumbia), Sam Karpienia (Francúzsko), La Shica (Španielsko), SMOD (Mali), Luísa Maite (Brazília), Stephan Micus ( Nemecko), David Hykes (US), Desert Slide (India), L’Orchester International du Vetex (Belgicko), Moana and the Tribe (Nový Zéland), Aranis (Belgicko), Frank Yamma (AUS).
Z domácich kapiel sú na tohtoročných Colours zatiaľ potvrdení: 5P Luboša Pospíšila, Café Industrial, CCTV Allstars, Čankišou, Divokej Bill, fiha, Garage & Tony Ducháček, Hojdacie kone, Jiří Schmitzer, Káču!, Le Pneumatiq, Luno, Madebythefire, Marsyas, Monkey Business, Navigators, Nightwork, Oldřich Janota, Praga Union, Priessnitz, Prvá kopci, Republic of Two, Stanley `s Dixie Street Band, Sto zvierat, Tata Bojs, Tatroska, The Plastic People of the Universe, The Pooh, Tleskač, Traband , Unifiction, Už sme doma, Vladimír Mišík & ETC …, Vladivojna La Chia a Vltava.
Generálnym partnerom festivalu je Česká spořitelna, festival ďalej prebieha pod záštitou primátora štatutárneho mesta Ostrava Petra Kajnara, za významnej podpory štatutárneho mesta Ostrava a hlavných partnerov festivalu, spoločnosťou ArcelorMittal Ostrava, OKD a Skupina ČEZ. Generálny mediálny partneri: Hitrádio Orion, Denník a Prima COOL.

Vstupenka na Colours of Ostrava 2011

Štvordenné vstupenky je možné zakúpiť vo všetkých pobočkách siete Ticketpro, v e-shope na www.colours.cz av kamennej predajni Oriental v Ostrave. V predpredaji je teraz obmedzené množstvo 8.000 ks štvordňových vstupeniek za 1.590 Kč (65,19 eur), po ich vypredaný bude do 13. júla cena 1.890 Kč (77,49 eur). Predaj na mieste prebehne za cenu 1.990 Kč (81,59 eur), pokiaľ nebude vypredané pred začatím festivalu.
Viac informácií na www.colours.cz.

Zdroj: Jiří Sedlák, ArtsMarketing.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.