When You’re Strange : Nový film o legendárnych The Doors

Nastala tá chvíla a dostal sa mi do rúk nový film o skupine The Doors s názvom When You’re Strange. Malo ísť o zverejnenie, nikdy nezverejnených záberov skupiny. Ako skúsený „doorsológ“ môžem povedať, že týchto záberov bolo plné Youtube ešte dávno pred premiérou filmu. Pre ľudí, ktorí príbeh Doorsov nepoznajú je When You’re Strange cenným dokumentom o vývoji skupiny, no pre tých, ktorí tento príbeh poznajú, to nieje nič nové.  Kým všetci kritici film ospevujú, budem sa na vec pozerať trocha triezvejšie.

Celý film je stavaný na záberoch z Morrisonovho filmu HWY, ktorý nebol nikdy vydaný. Je to klasický príbeh o začiatkoch kapely, predstavení členov, vrchole, páde, pokuse o znovuzrodenie a o Morrisonovej smrti. Nájdete tu scény, ktoré boli už dávno zverejnené v klipoch The Doors, vo filmoch The Doors Are Open, Live In Europe/Soundstage Performance a iných dokumentoch. Najhorší dojem urobili nezosynchronizované scény hudby s obrazom (k skladbe z určitého koncertu dali záber z inej skladby, z úplne iného koncertu). Toto všetko bežného diváka nemusí trápiť, kým všetko vymenované nepozná a vidí prvý (max. druhý) dokument s „doorsákmi“.

Premiéra filmu bola dosť veľkou fraškou. Prečo? Traja rozhádaní členovia The Doors v zložení 2 + 1 prezentujú svoje názory o filme tak, aby sa dvaja nestretli s tretím a tretí sa nestretol s dvomi.  Dokonca aj fotosession k premiére bola v štýle Manzerek-Krieger+DiCillo a extra Densmore+DiCillo. K podarenejšim pasážam patrili živé vystúpenia, kde John Densmore predvádzal svoju avant-gardnú ethno show a Manzarek s Kriegerom hrali „Riders On The Storm“ (bez Densmora a so spevákom v štýle revival kapely).

Na whenyourestrangemovie.com nájdete klipy z filmu a premiéry. Mám pocit, že tu robia z fanúšikov idiotov, keď zverejnia video s titulkom Love Me Two Times live a ide o playback do štúdiovky so zábermi z koncertu.

Aj keď Ray Manzarek preklína starý film The Doors z roku 1991, ktorých ich znovuzrodil, môžu mu akurát ďakovať, pretože z nich spravil legendy aj vďaka fiktívnym scénam, ktoré tak všetci členovia zatracovali. Nový film je podľa môjho názoru iba nepodarený dokument.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.