U2 legenda na hudobnom nebi

Jedna z najpopulárnejších rockových skupín na svete, založená v roku 1976 v Írsku. Za viac ako 30 rokov existencie získala írska hudobná skupina U2 celkovo 22 cien Grammy. To sa nepodarilo žiadnej inej rockovej skupine v histórií. Na konte majú viac ako 170 miliónov predaných hudobných nosičov. Členovia skupiny sú ochrancovia ľudských práv, najmä spevák Bono.

Pod vznik skupiny sa pripísal vtedy 14-ročný Larry Mullen, ktorý na nástenku gymnázia vyvesil výzvu na založenie skupiny, s tým, že hľadá gitaristu. Konkurzu, ktorý sa konal v kuchyni doma u Larryho sa zúčastnili bratia Dave a Dick Evans, Adam Layton a Paul Hewson. Spoločne založili skupinu Feedback. Členom skupiny sa však v tomto období nepozdávala hra na gitaru ani spev Paula Hewsona (spevák Bono) a chceli ho nahradiť. Po tom, ako sa Hewson na jednom z koncertov predviedol v plnej paráde si všetko rozmysleli, bol z neho perfektný showman, ktorého si publikum hneď obľúbilo. Skupine sa začalo dariť a vyhrala aj talentovú školskú súťaž. Neskôr si zmenili meno na The Hype a začali vystupovať v kluboch.

Súčasný názov U2 si skupina dala až neskôr. Tento názov neznačí nič konkrétne, ide skôr o slovnú hračku. Skupina existuje v podobe akú ju poznáme dnes už od roku 1978, kedy zo skupiny odišiel Dick Evans. Viac ako tridsať rokov môžeme na hudobnom nebi obdivovať túto skvelú írsku formáciu.

Ich hudbu počúvajú fanúšikovia na celom svete. Neprejde deň, aby sme z rádia či televízie nepočuli aspoň jednu z ich skladieb

Za zmienku stojí snáď aj fakt, že počas 48. ročníka odvzdávania cien Grammy bola skupina U2 nominovaná v piatich kategóriách a vo všetkých piatich aj vyhrala. Album s názvom „How To Dismantle An Atomic Bomb“ ocenila americká hudobná akadémia titulom album roka a pieseň „Sometimes You Can’t Make It On Your Own“ sa stala piesňou roka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.