Túlava flauta

Prvý februárový koncert Štátnej filharmónie Košice (6.2.) má podtitul Túlavá flauta. Ten predznamenáva, že flauta počas večera zablúdi do sveta huslí. A to nie hocikam, ale rovno k Paganinimu! 

„Virtuózi jednotlivých nástrojov niekedy hľadajú pre svoje technické schopnosti krajne exponované diela, ktoré potom prepíšu pre svoj nástroj. Takto je to aj v prípade excelentného maďarského flautistu Jánosa Bálinta pôsobiaceho v mnohých krajinách Európy. Ten si chcel dokázať, že sa vyrovná špičkovým huslistom a sólový part Paganiniho koncertu h mol prepísal pre svoju zlatú flautu,“ povedala dramaturgička ŠfK, Mária Kornucíková. „Všetci sa budeme tešiť na ekvilibristiku, ktorú nám tento virtuóz ponúkne, ako aj na zvuky zvončekov slávneho finále tohto koncertu, ´La campanella´.“ Talianskemu melodickému koloritu sólového koncertu bude štýlovo predchádzať  vzletná predohra Franza Schuberta.

„Po prestávke sa na pódiu zmení svet. Známe diela a technickú virtuozitu vystrieda premiéra na našom pódiu – meditatívne až pastorálne tóny premiérovej 1. Symfónie Zdeňka Fibicha.“ V tej popri znamenitom zvládnutí symfonického pôdorysu prevláda očarujúca hudba s výraznou typicky českou melodikou.  Partitúra prináša neobvyklé inštrumentačné farby i závan novoromantickej harmónie. „Poslucháčovi ponúkne hudobnú pohodu, aj výlet  do neznáma.“

Zdroj: A.Schusterová 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.