Trafika – skúsení hudobníci a nová nádej slovenskej alternatívy

TrafikaDnes som sa rozhodol napísať recenziu o nitrianskej alternative-rockovej skupine Trafika.  Dôvodov bolo niekoľko. Jeden z nich je aj vydanie nového dema, z ktorého skladba „Hrdina„, dosiahla neočakávaný úspech v hitparáde mkmb.sk. Ďalším dôvodom je ich nedocenenosť a v neposlednom rade aj to, že ma táto skupina hudobne oslovila. Skupinu som už raz spomínal v recenzii o nitrianskych alternatívnych skupinách. Priestor tejto recenzie je určený iba pre Trafiku a myšlienke, vyzdvihnúť neznámu a dobrú hudbu, ktorá sa hrá po garážach slovenských undergroundových kapiel.


Podľa ešte nedávno dostupných informácií na stránkach bandzone.cz som sa dopátral k nasledujúcim informáciám. Skupina vznikla v ranných deväťdesiatych rokoch pod názvom Kokakola. Tvorila ju väčšina členov dnešnej Trafiky. Personálne zmeny sa týkali hlavne bubeníkov.  V roku 1998 sa skupina rozpadla a členovia hrali v rôznych projektoch. Dvaja z nich s odstupom času  založili  kapelu Šachová partia. Po ich prvom koncerte sa stretli so svojim ex-spoluhráčmi a znova dali dokopy pôvodnú Kokakolu s názvom Trafika. Po desiatich rokoch sa tak Kokakola dala znovu dokopy a hneď nato nahrala a zverejnila svoje nahrávky. Vopred sa ospravedlňujem za prípadne nepresnosti tohto článku. Na stránkach Trafiky nájdete aj ukážku z tvorby Kokakoly s názvom „Do hlavy„. K skupine Trafika som sa dostal  skrz  skladbu „Izba“  a zaujala ma hneď na prvé počutie. Trafika odohrala šesť úspešných koncertov a nahrala niekoľko skladieb. Po uverejnení skladby „Hrdina“  som si uvedomil, že je to jedna z najnedocenejších skupín s neopísateľne charakteristickým zvukom a charizmatickým prejavom. O šow sa na pódiu stará najmä spevák a gitarista „Bílý Janči“. Výrazným úspechom Trafiky bolo niekoľko-týždňové umiestnenie na prvých priečkach hitparády alernative.mkmb.sk so skladbou „Hrdina„, ktorá je pre nich asi najviac charakteristická. Premakaná hudba v spojením s dvojzmyselnými textami a skúsenosťami hudobníkov vytvára hudbu, ktorá ukazuje tvár slovenského nepoznaného undergroundu. Úspech skladieb dokumentujú aj videá z koncertov, uverejnené na Youtube. Vynikajúce koncerty s undergroundovou atmosférou dokumentujú nasledujúce videa :

Hrdina (Frankie Rock Club live)
Zombie  (Felo Fest – Frankie rock club)
Pes (live – Čudný pohľad pub)

Barikády (Dr. Fest live)
Hranica (luve – Čudný pohľad pub)

Trafika  – Demo 2008 /2009´
dostupné free na stránkach mkmb.sk a bandzone.cz


„Hrdina“   live verzia (*****) 4:59
„Barikády“ live verzia 4:20
„Zombie“  live verzia (****)  2:46
„Šachová partia“ 4:17
„Na jednom dvore“ 4:24
„Mesto zvrátené“ 5:02
„Izba“   (*****) 4:25

Trafika

„KEĎŽE NIKTO Z NÁS NEMAL RÁD UNIFORMITU , KAPELA NEMOHLA VZNIKNÚŤ ZA POCHODU. STRATENÍ SÚ TÍ ČO PREŠLI ODHALENÍM… VSTALI A OPAŤ STRATILI SVOJU TVÁR…“
Trafika

Členovia skupiny :
Bílý Janči – spev, gitara; Dano – gitara; Dušák – bass; Čérny Janči – bicie

Čo dodať na záver? Prajem skupine veľa úspechov a zaslúžené uznanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.