Them Crooked Vultures – eklektické spojenie s dávkou energie

Pred pár týždňami som narazila na zaujímavý článok hovoriaci o kapele s podivným názvom týkajúcim sa supov. Na prvý pohľad nezaujímavé stvárnenie prírodného sveta ale zmenilo jedno jediné meno, jedna jediný štvortakt, a všetko bolo presne naopak – tým správnym spôsobom.

Predstavte si spojenie starých dobrých kapiel ako Led Zeppelin, grunge-ovej Nirvany a Foo Fighters a všetko to zakončite gitarovým opojením Queens of Stone Age. Príliš pritiahnuté za vlasy? Nech je to ako chce to, čo vzniklo spojením bývalého bicistu Nirvany a súčasného frontmana kapely Foo Fighters Davea Grohla, basgitaristu kapely Led Zeppelin Johna Paul Jonesa a gitaristu Queens of Stone Age Josha Hommea, je viac než len príležitostnou zlátaninou kvalitných umelcov. Podobné projekty ako tento sa síce odohrávajú skôr na úrovni príležitostného hosťovania v rámci pesničiek, no toto zoskupenie je však niečím iným. Je niečím viac, než len pospájaním vplyvov jednotlivých kapiel.

Keď som si prvýkrát vypočula ich debutový rovnomenný album s názvom Them Crooked Vultures, bolo to ako nekonečné energické opojenie rytmický a melodicky rozmanitých pesničiek, ktoré zároveň nesú ten náznak plynulej jednotnosti prechádzajúcej medzi jednotlivými piesňami. Tento album je ako ihriskom na vybláznenie sa každého člena kapely. Dave Grohl si po dlhom čase sadol za bicie a podľa môjho názoru urobil viac ako dobre. Bicie sú podľa môjho názoru bravúrne, úderné, kreatívne, neustále premenlivé, meniace charakter skladieb v rôznych častiach. Dodávajú piesňam správny ráz a energickosť. Ale ani ostatní členovia sa nemôžu nechať zahanbiť. Basová gitara v podaní J.P. Jonesa je ako dielo génia na voľnej nohe, rozmanité, harmonické, svojské a pri tom dokonale zasadené. Ako keby svojim výkonom dostával každý z jednotlivých výtvorom na to správne miesto. Celú túto plejádu akordov a sól dopĺňa gitarové umenie Josha, ktorý je v rámci tohto zoskupenia zodpovedný aj za spev. Trojica osobností tak tvorí dokonalý celok.

Ak sa máte chuť odviazať hudbou, potom je táto kapela určená práve vám. Či už sa rozhodnete pre dynamickú New Fang, či Elephants, alebo zvolíte umiernenejšiu Bandoliers, či surrealisticky znejúcu Interlude with Ludes, výlet za hranice všedných dní počuteľnosti vás určite neminie.

One Reply to “Them Crooked Vultures – eklektické spojenie s dávkou energie”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.