The Swan Bride a Plastic Swans v košickom Kulturparku

Kto donedávna neveril, má možnosť sa presvedčiť… Na pódiu v košických kasárňach Kulturpark na Kukučínovej ulici v Košiaciach sa v piatok 19. 11. vedľa seba postavia dve dosť podstatné slovenské kapely. Prvá z nich, The Swan Bride, reprezentuje energickú formu alternatívneho rocku. Druhá, nemenej dôležitá, Plastic Swans sa predstaví introvertnejším spôsobom. Buďte pripravení na alternatívno-pop-rockový materiál, ovplyvnený „independentnou“ hudobnou scénou. Koncert by mal začať o 21:00 a neštudenti za vstup platia 3, študenti 2 eurá.

Dve indie-rockové kapely, no s odlišným výrazom hudby na jedinom pódiu. Obidve formácie majú v názve „labuť“, ale význam slova je diametrálne rozličný. Kým prvá skupina si vybrala poetickejší názov Labutia nevesta, druhí menovaní si na seba vzali modernejšiu podobu Labutí z plastu. Čo pre obidve kapely labuť symbolizuje, je otázka pre žurnalistov. Na piatkovom koncerte diváci posúdia, ako sa budú ich rôzne tváre vzájomne dopĺňať.

Obidve kapely boli na serveri Musicone.sk predstavené prostredníctvom samostatných profilov. Vo svojom žánri ide o veľmi  cenené a talentované spolky. Zopakujeme si v krátkosti ich pôsobenie a zásluhy, prvým aktérom bude The Swan Bride. Na neosvetlenej ceste nám bude robiť sprievodcu Martin Gnarls Sedlák. V článku Garážový live rock ´n´ roll The Swan Bride (SK) uvádza:

Hudba, ktorou sa prezentuje kapela, sa nedá zaradiť, chalani sa neradi škatuľkujú. To čo je podstatné je, že hudba sa robí pre ľudí. Hlavne pri tejto kapele je zvuk tak špecifický, že si tam poslucháč nájde z každého štýlu trošku. Potom už nie je problém poskladať skladačku a vytvoriť zvuk,  ktorý očarí a ulahodí náročnému poslucháčovi. Skvelý zvuk dopĺňa výzorový štýl, ktorý chalani majú.

Chalani z The Swan Bride milujú hudbu, ktorou sa zaoberajú. Ich výraz je nabitý dravosťou a rebéliou, texty majú búrlivý charkter a image skupiny je ako inak štýlový. Pozrime si video od neziskovej organizácie Voices, ktorá sa venuje zaujímavým aktivitám. Jednou z nich je aj seriál Hudobné úlety, prostredníctvom ktorého predstavuje slovenské indie kapely (a robí to skutočne dobre).

Žilinskú kapelu The Swan Bride tvoria: (Matto – spev, Fuxo – basa, Kačo – gitara, Mišo – bicie).

Za najlepšie časy všetkých skupín označujú ich členovia začiatky. The Swan Bride vznikli v roku 2006, čiže dnes majú 4 roky. Zrejme to najhoršie (pardon, predsa začiatky bývajú najlepšie!) už teda majú za sebou. Nič v živote nie je ideálne, no myslím, že svojim optimizmom prekonajú členovia kapely aj ďalšie prekážky. Ich dobrá nálada zvykne byť nákazlivá, a tú dávajú aj svojim fanúšikom. Určite tomu tak bude aj v piatok večer…

Druhá skupina večera, Plastic Swans, je môjmu introvertnému srdcu dosť blízka. Hudobníci z Banskej Bystrice už majú tiež čo-to za sebou. Dajme priestor tlačovej správe:

Skupina Plastic Swans, pochádzajúca z Banskej Bystrice, vznikla v lete 2007. Definovať žáner, ktorý Plastic Swans hrajú nie je jednoduché. Je však isté, že vytvárajú alternatívnu hudbu a tým podávajú svoju vlastnú víziu hudby ako takej. V roku 2009 vydali svoj prvý, rovnomenný album. V distribúcii vydavateľstva Slnko Records je od marca 2009. Pieseň I Saw A Chapel zo spomínaného albumu sa dostala do vysielania Rádia FM. V priebehu relatívne krátkej doby odohrali Plastic Swans mnoho zaujimavých koncertov, či už v kluboch alebo na festivaloch.

Nádejnú slovenskú kapelu predstavil v profile Plastic Swans (SK) aj Martin Gnarls Sedlák. Pri spovedi členov mu na otázku, čo sa snažia svojou hudbou dosiahnuť a čo ich hudba vyjadruje, odpovedali:

Hudba každej kapely na svete je len soundtrackom života svojich poslucháčov…

Dá sa k tejto vete niečo pripísať? Zostáva mi len konštatovať, že začínam účastníkom koncertu závidieť. Určite si z neho odnesú zaujímavé zážitky a podnety. Škoda neskorého času konania, koncertu by som rád venoval 2 hodiny života. Dúfam však, že Musicone.sk napriek tomu na tomto menšom hudobnom sviatku chýbať nebude. Ak nie fyzicky, tak aspoň transcendentálnou formou 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.