The Ronettes, jedna z najslávnejších dievčenských skupín z obdobia sixties

The Ronettes, new yorkská dievčenská rock and rollová a popová skupina tmavej pleti, ktorá zažiarila najmä v ,,raných rokoch šesťdesiatych“ (ich aktívna kariéra trvala v rokoch 1959-1966) dodnes patrí medzi najúspešnejšie vokálne skupiny všetkých čias. Trio speváčok, vokalistiek s výraznými hlasmi sa preslávilo aj kvôli vplyvnému manažérovi Philovi Spectorovi (spolupracoval s Tinou Turner, Johnom Lennonom či Ramones, pozn. aut.).

Rok 1961 sa im stal osudovým- náhodne šli do diskotékového baru Peppermint Lounge, ale pozvanej kapele sa nepodarilo doraziť, preto mala táto trojica mladých dievčat,,zachrániť situáciu.“ Spievali skladbu od Raya Charlesa „What’d I Say“ a následne podpísali pravidelné vystúpenia v Miami. Celkom sľubný začiatok kariéry, že?

Toto je naozaj čisto rodinná formácia- sestry Estelle a Veronica (neskôr sa vydala a prijala meno Ronnie Spector, pozn. aut.) Bennett a ich sesternica Nedra Talley sa preslávili hlavne hitmi Be my baby, Baby, I love, Oh I love you či I can hear music. Dámy zaujali svojou krásou, ale určite svojím prenikavým hlasom v live prevedeniach nezaostávali ( mali by byť príkladom pre mnohé súčasné speváčky).

The Ronettes – Be My Baby

Vyslúžili si aj prívlastok ,,zlé dievčatá“, pretože nosievali výrazný make- up v podobe hrubých liniek na očiach, podľa slov iných naozaj čudné účesy a veľmi krátke a priliehavé sukne. The Ronettes boli obľúbené dámy, v každej televíznej šou, kde vystúpili spôsobili ošiaľ, koncerty mali vypredané a na obecenstvo pôsobili ,,sladko“, milo a priateľsky. Ich charizma im len napomáhala.

Pieseň (Walking in the rain) im priniesla ceny Grammy za najlepšie zvukové efekty, bolo to vlastne aj jediné ocenenie tohto druhu, ktoré získal aj manažér Phil Spector.
V prvej polovici roku 1964 spolu vystupovali na britskej šnúre s Rolling Stones a v auguste roku 1965 robili predskokana známej štvorke z Liverpoolu- Beatles (tento krát išlo americké turné). V roku 1966 sa po ukončení turné ,,chrobákov“ Ronettes stratili zo scény- rozpadli sa.

Zo scény sa však úplne nevytratili, niektoré členky pôsobili samostatne a v rôznych projektoch. V roku 1971 Ronnie nahrala po Spectorovým vedením skladbu „Try Some, Buy Some“ pre Apple label, ktorý vlastnili už spomínaní Beatles. Táto speváčka sa s manažérom o 2 roky rozviedla a vrátila sa účinkovať do šou s názvom Richard Nader’s „Rock and Roll Revival“, ktorá sa hrávala na Madison Square Garden (4 veľké arény v Ney Yorku, pozn. aut.). Do Ronettes si našla 2 nové členky, ale to už nebolo to ,,pravé orechové“, tak skúsila sólo.

V roku 2004 boli The Ronettes uvedené do Siene slávy vokálnych kapiel a o 3 roky neskôr už mali miesto aj v Rock and rollovej siene slávy, ktoré im bez pochýb patrí. Česť zúčastniť sa tohto večera a uviesť ich do tohto ,,posvätného miesta rock and rollu“ nemenej známy gitarista, a dlhoročný fanúšik tejto formácie Keith Richard z Rolling Stones. Na ceremónii Ronnie s Nedrou zaspievala svoje svetoznáme hity Baby I love you, (Walking) in the rain a Be my baby. Estelle Bennet bohužiaľ neúčinkovala.

The Ronettes dodnes patria medzi najvplyvnejšie dievčenské kapely. Treba spomenúť aj ich kolegyne- napríklad Martha Reeves and The Vandellas, Diana Ross and The Supremes alebo The Marvelettes, ktoré tiež pôsobili v období sixties. Keď si však v hlave premietnem niektoré súčasné speváčky, zovrie mi žalúdok. Dámy, ktoré som vo svojom článku boli bez pochýb naozaj speváčky s veľkým ,,S“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.