The Paranoid (SK) naživo v Nitre

Nitra – 25.9.2009. Na nitrianskom námestí opäť znela kvalitná hudba. Minulý týždeň to bolo v známení art-rocku a hard rocku, no tentokrát sa hral metal. Obrovské množstvo rozvášnených fandov a fanyniek prišlo na domácu populárnu metalovú kapelu The Paranoid.

Preslávili sa najmä vďaka umiestneniu vo finále súťaže kapiel s názvom Blast-Beat (skupina sa dostala až do ďalekého Dublinu). V Nitre predviedli skvelú energickú šow a plnohodnotný hudobný zážitok. Skupina The Paranoid má už za sebou pomerne pestrú históriu a niekoľko zostáv. Prvé informácie o kapele siahajú do roku 2007, kedy vydali prvé demo „Pocit slobody“  so skladbami : „Nutné zlo“, „Absťák“, „Skúška ohňom“, „Pocit slobody“, „V útrobách“. Po úspechu v súťaži Blast-beat sa stali žiadanou kapelou na festivaloch a koncertoch. Najnovšou zmenou v skupine je nový bubeník.

The Paranoid – Záblesky rán (Live Video)

Na koncerte v Nitre som ich videl prvý krát, no o to viac som si to vychutnával.  Líder a spevák Igor Belaj spolu s gitaristom Romanom Birkušom a basgitaristom Patrikom Sýkorom, sú už známe mená mladej metalovej scény. Prvý a vlastne aj celkový dojem z koncertu, by sa dal prirovnať k atmosfére zrodu metalu na Slovensku. Konkrétne mi to pripomínalo zábery z koncertov Tublatanky. Podľa slov Romana Birkuša, nie som jediný, čo prirovnal Igora Belaja k Maťovi Ďurindovi. Nielen hlasová zhoda, ale aj jeho celkový prejav, sú veľmi podobné. Dalo by sa povedať, že Paranoidom sa darí v tom, čo sa zdá na Slovensku neuskutočniteľné. Dokázali preraziť a prilákať davy k hudbe hard rocku a metalu (priam sci-fi popri veciach ako je slovenský hophip alebo iní nekoneční vyžierači energie, zvaní hitparádovky rádií ako „Nuf“ alebo „Pressex“).  Námestie bolo plné a fanynky vrieskali ako za čias Beatlemánie. Okrem kvalitnej vlastnej tvorby v štýle moderného metalu s prvkami screamo, zahrali aj niekoľko cover verzií. Ku koncertu patrila aj komunikácia s rozvášneným publikom. Nedá mi nespomenúť aj humornú situáciu s roztrhnutými nohavicami speváka a tiež to, ako sa k situácii postavil a bral to celé s humorom. Vrcholom koncertu bola jednoznačne autorská skladba „Nutné zlo“. Mínusom koncertu boli menšie problémy s ozvučením (na základe sťažností z publika) a možno aj personálna zmena kapely.

The Paranoid – Nutné zlo

Aj keď mi nieje moderný metal veľmi blízky (moje zameranie je hlavne hudbe v štýle 1970s a 1960s), skupina si tento report zaslúži z viacerých dôvodov. Jeden z nich aj ten, že sa stali ďalšou iskierkou nádeje v tom, že sa opäť bude hrať kvalitná hudba, ktorá bude napĺňať  štadióny.

Zdroj fotografií a videí : bandzone.cz a Youtube.com

3 Replies to “The Paranoid (SK) naživo v Nitre”

  1. http://www.paranoid-felvidek.hu alebo https://www.facebook.com/paranoid.felvidek Juzne slovensko okr.Dunajská Sttreda. Nasa kapela uz existuje od roku 1998. Dajte si prelozit stránku. Budú nás mylit aj ked tam máte „The“. A este Existuje jedna kapela s menom ParanoiD https://www.facebook.com/hkparanoid len kvoli tomu som vám pisal ked vyberiete meno kapely tak trosku treba obzerat ze ci náhodou ne existuje nejaká kapela s tím istym menom.

    S pozdravom ! Skupina ParanoiD

  2. Ktory na vas davajú negativne kritiky sú zablokované ??? Chudáci !!!…cakate na odpoved ale jako ??? ked napr na druhom web stranke aj geri aj ja sme zablokovany. Emotionalská chudacka kapelka !

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.