„The Best of (česko)slovenský bigbít“ II. časť: LP „Beat Line Supraphon“ 1968

Pre všetkých milovníkov slovenského bigbítu uvádzam sľúbené pokračovanie článku z blog.sme.sk: „The Best of slovenský bigbít“ alebo niečo, čo tu ešte ne(bolo). Druhá časť článku sa bude venovať recenzii na výberovku bigbítu „Beat Line Supraphon“ vydanú na LP v roku 1968.

Tento výberový album patrí k najväčším raritám a je jedným z najzásadnejších dokumentov československej bigbítovej scény.

Stredoveké piano vás uvíta skladbou „Seď a tiše poslouchej“ od skupiny Atlantis.  Musím táhnout svůj vůz“ je ďalšou  melodickou skladbičkou od tejto skupiny. „Československú Lulu“ môžete počuť v ďalšej skladbe od skupiny Vulkán s názvom „Svatej kluk“. Atlantis a Vulkán boli spriaznené vďaka súrodencom Ulrichovým. Na tento skvelý album sa dostali aj slovenské Prúdy s jednou z ich najlepších poetických skladieb „Čierna ruža“.

Cover

K ďalšej zaujímavej kapele patria Juventus. Na výberovke sa od tejto kapely nachádzajú dve skladby: „Procitnutí“ a „18 minut“. K najlepším skladbám albumu patrí druhá spomenutá. Protivojnový text a atmosféra s expresionistickým prejavom tvoria jedinečnú skladbu, ktorá v histórii zostala zabudnutá. Dala by sa porovnať so skladbou Zelená louka od skupiny Synkopy 61.

Druhá strana platne začína veselým coverom „Even The Bad Times Are Good“ skupiny The Cardinals (pôvodne od Tremeloes). Ďalší vynikajúci kúsok je aj cover  baladky „Never My Love“ (pôvodone od The Association). The Rebels s akustickým country zvukom uvedú „Creque Alley“ a smutnú baladu „Words„. V skupine hral napríklad budúci bubeník Katapultu (Tolja Kohout) alebo spevák Jiři Korn. Soul-jazzové šesťdesiate roky reprezentujú Framus Five (so spevákom Michalom Prokopom) so skladbami „Respect“ a „Nobody knows„.

Je veľká škoda, že album sa nedočkal reedície. Možno by sa bol v hudobnej histórii úplne stratil, keby nebolo jedného ruského bigbítového maniaka, ktorý album umiestnil na internet. Atmosféru dopĺňa aj praskanie a šum platne.

Link som sprístupnil hlavne z toho dôvodu, že sa album už nedá oficiálne zohnať a je to verzia v kvalite LP platne.

link na stiahnutie

Príjemné počúvanie a objavovanie novej hudby.

(obal album na stránke Aukro.cz)

4 Replies to “„The Best of (česko)slovenský bigbít“ II. časť: LP „Beat Line Supraphon“ 1968”

 1. Lusac super článok. Vďaka patrí aj ruskému bigbítovému maniakovi hh.

  Obľubené:

  1. The Matadors – Old Mother Hubbard … stará pecka
  4. The Bluesmen – A proto se bojím mit te rád
  5. The Bluesmen – Ler Proc nemohou spat … nostalgia (old time)
  6. Juventus – Bob hands
  7. Juventus – 18 minút … mesto spí, zachráňte sa (war songs)
  10. Flamengo – Poprava blond holky
  11. Flamengo – Pani v ciernom

  Marie Rottrová & FLAMINGO – Chain Of Fools … to je Flamengo ??? Od Rottrovej budem mať album.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.