Tanx – Safe Zone (2009)

Elektro dávka plná futurizmu a minimalizmu

Táto recenzia predstavuje môj pohľad na album. Moje myšlienky a pocity. Každý môže mať iné vnímanie a iný pohľad na vec….Ondrej (Projekt203).

Žijeme vo svete, ktorý nás kŕmi konzumom. Rádia nám každý deň tlačia do uší svoje nepočúvateľné playlisty a obyčajný človek moc nemá na výber a musí sa uspokojiť s touto krutou realitou. Je až smiešne, že niektoré hudobné skupiny ešte pred vydaním svojho singlu prehlasujú, že bude hit. Áno!!! Vedia totiž, že komerčné rádia ho budú rotovať 10 krát za deň a vnútia ho ľuďom do uší. Mne osobne je z tohto hudobného biznisu na vracanie a preto hľadám po internete hudbu, ktorá je akousi alternatívou, alebo únikom z tohto sveta. Našťastie je jej mnoho. Mnoho naozaj skvelej hudby, ktorá sa veľmi ťažko, alebo vôbec nedostane do playlistov rádií. Vlastne aj ja patrím do jednej z tých skupín, ktoré sa prezentujú iba cez internet, keďže iná možnosť nie je. Preto sa vždy poteším, keď sa dostanem ku nejakej novej kapele. A to sa stalo aj teraz. Môj objav sa volá TANX.

Kapela TANX síce nie je žiadnym nováčikom a ich hudobné počiny sledujem už nejaký čas, ale svoj prvý štúdiový album vydali až teraz. Navyše vymenili speváka za speváčku a to moju zvedavosť o ich nový album zdvojnásobilo. Moja recenzia nebude žiaden chválospev, alebo niečo podobné. Bude to iba môj úprimný názor na nový elektronický počin kapely TANX.

Takže do rúk sa mi dostáva novy album skupiny TANX – Safe Zone. Vo vnútri CD je vkusne nafotený booklet s textami. Škoda, že je tam tak malo strán. Určite by som si ich tam vedel predstaviť viac. Ale dôležitejšie je audio, tak poďme na to.

electronic

What I wanted – minimalistický začiatok skladby a vlastne aj celého albumu. Je predzvesťou toho, v akom duchu sa bude niesť. Silný refrén, zaujímavý zvuk a téma večnej nespokojnosti, keď človek očakáva stále viac a viac …

Insecure – skladba ma od prvých tónov vyniesla niekam do iného časopriestoru. Dôkaz toho, že aj bez silného a hymnického refrénu môže vzniknúť skladba plná vnútorných vibrácií a pocitov.

Secrets – prvá naozaj silná skladba. Myslím, že má veľký singlový potenciál. Skvelý zvuk vokálov a do toho perfektný nástup bicích znásobuje celkový dojem zo skladby. Na koncertoch by určite nemala chýbať.

Asylum – skladba začína basovou linkou, ktorá sa každému hneď vryje pod kožu. Pocitovo mi pripomína nekonečný let vesmírom. Inak to neviem opísať. Fanúšikovia hudby s futuristickými elektro zvukmi si prídu na svoje.

Can of worms – téma o ľudskej pomstychtivosti. Skladba má energiu a myslím, že je stráviteľná aj pre širšiu poslucháčsku obec. Bolo ku nej natočené aj zaujímavé video, ktoré už rotuje na niektorých hudobných staniciach. Myslím, že je to dobrá voľba.

Home – pomalá skladba. Jej zvuk ma moc neoslovil. Jediná vec na albume, ktorá mi nič nehovorí.

Fall for you – na začiatku počuť jemné zvuky klavíru, ku ktorým sa zakrátko pridajú bicie a ďalšie zvuky. Celá skladba je zaspievaná veľmi precítene a veľmi dobre na mňa zapôsobila. Keby som mal spraviť rebríček úspešnosti skladieb na albume, tak táto by bola určite v prvej trojke. Téma lásky je stále aktuálna a magická……

Safe Zone – túto vec si viem živo predstaviť na koncerte. Ďalšia silná skladba. Na prvé počutie ťažko pochopiteľná, ale čím viac ju počúvam, tým sa do nej viac ponáram. Takéto skladby vždy môžem, lebo sa človeku nikdy nezunujú.

Teardrops – u mňa jednoznačne najlepšia skladba na albume. Správne smutná, správne energická a správne temná. Naozaj perfektný nástup do refrénu a po zvukovej stránke veľmi zaujímavá. Má všetko, čo má takáto skladba mať. ……..čo viac dodať ?

Whatever – veľmi energická skladba hneď od začiatku až do konca. V pozadí zvuky pripomínajúce staré syntezátory rokov osemdesiatych. Je počuť, že kapela si to naplno vychutnáva. Skladba priam kričiaca po živých bicích. Na koncerte by som ju chcel zažiť aj s nadupanou bicou zostavou. Viem si ju predstaviť aj v dlhšej 10 minútovej live verzií.

Come down – ďalšia rýchlejšia vec a znova veľmi príjemná. Refrén „come down come down“ zasa predurčuje tuto skladbu na živé prevedenie. Ďalší adept na singel. Myslím, že sa dá v skladbe nájsť to, o čom vlastne TANX zvukovo sú. Inak povedané, keď hodíte do miešačky všetky skladby z albumu Safe Zone a zamiešate, tak vám vznikne Come down.

Haunted – konečne jeden malý úlet. Aspoň tak na mňa pôsobí táto skladba. Hneď od začiatku na mňa vystrelila basová linka a viedla ma celou skladbou. V jednoduchosti je sila.

Rise – rise rise rise rise …. mi doznieva v ušiach. Záverečná skladba albumu Safe Zone. Po rýchlej Haunted je čas vypnúť motor a vychutnávať jeho posledné dozvuky. Dať túto skladbu na koniec bol skvelý ťah. Zaujímavá melódia a zvuk klavíru znásobuje TANX-ovsku atmosféru. Text vyzývajúci človeka odhodiť akékoľvek predsudky a žiť si život aký chce.

Pre mňa, ako fanúšika mohutných samplov a zvukov bol album Safe Zone príjemnou zmenou.

Zvuk TANX, ktorý je poznačený vplyvom elektro-scény 80-90 rokov, kapelami ako Pet Shop Boys, Kraftwerk a rannej tvorby Depeche Mode, je novým svetlom na hudobnej scéne. Veľmi sa mi páči, že kapela sa nesnaží nikoho kopírovať, alebo vykrádať. Majú vlastný zvuk a štýl.

Len tak ďalej …….

Ondrej (Projekt203)

One Reply to “Tanx – Safe Zone (2009)”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.