Tabačkin posledný novembrový víkend

Košický klub Tabačka Kulturfabrik počas posledných novembrových víkendových dní zorganizuje 2 zaujímavé podujatia. Prvé z nich bude mať názov Koncert za masovú kultúru a uskutoční sa 26. novembra od 16:00 dosť netradične vo výklade košického kníhkupectva Artforum. Čiže ak pôjdete v tom čase po Mlynskej ulici a uvidíte na jednom mieste stáť masu vyznavačov alternatívnej kultúry pozerajúcich do výkladu, neľakajte sa. Druhé podujatie sa bude konať 27. novembra v tradičných priestoroch Tabačky od 20:00 a ponesie názov Easterndaze Night.

Hlavnou inšpiráciou pre organizovanie Koncertu za masovú kultúru sú nedávne vyjadrenia ministra kultúry na adresu projektu Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013 a obvinenie z jeho ‘nemasovosti’. Jeho novým zámerom je použiť finančné prostriedky predovšetkým na rekonštrukciu budov štátnych inštitúcií a na podporu ich aktivít. Sú to práve tieto inštitúcie, ktoré podľa jeho slov zaručujú kvalitu a istú masovosť. Taktiež jeho osobnou iniciatívou je rekonštrukcia Košického hr…adu, kde vidí priestor pre organizovanie divadelných hier a dobových koncertov (pán Krajcer, príďte sa niekedy do Košíc pokochať pohľadom na tunajší „hrad„, bude to isto nezabudnuteľný zážitok, nehovoriac o hodnote nákladov na jeho opätovnú výstavbu – pozn. aut.)

Kulturfabrik preto všetkých pozýva vyjadriť podporu kvantite na úkor kvality, štátnym kultúrnym inštitúciám na úkor nezávislého umenia. Zdôrazniť, že len štát dokáže uspokojiť vkus väčšiny a zabezpečiť financovanie masovej kultúry. Podľa vyjadrenia organizátorov koncertu: „Žiadajme zvýšenie angažovanosti ministerstva v plánovaní kultúrnych aktivít v Košiciach a obmedzme pôsobenie miestnej občianskej spoločnosti. Prinesme tak spoločne Košiciam zaslúžený medzinárodný kredit a uznanie„.

Takže ešte raz, Koncert za masovú kultúru sa začína tento piatok (26.11.) o 16:00 vo výklade kníhkupectva Artforum na Mlynskej ulici v Košiciach (pravdu povediac, neviem si javisko a hlavne hľadisko dosť dobre predstaviť – pozn. aut.).artforum

Vystúpia:
CHIKI LIKI TU-A (Prešov) a KOLOWRAT (Košice), dve ťažko definovateľné kapely slovenského východu, ktoré netreba bližšie predstavovať.

Zacitujeme aj z oficiálnej tlačovej správy:

Samozrejme nepopierame dôležitú a nezastúpiteľnú úlohu štátu v kultúre, myslíme si však, že MKCR SR by nemalo používať prostriedky z projektu EHMK na plátanie dlhodobých problémov v štátnej kultúre. Významný titul, ktoré Košice získali, je príležitosťou a podnetom vytvoriť predovšetkým nové kultúrne hodnoty, rozvinúť charakter mesta a regiónu a zviditeľniť ho pre zvyšok Európy .Prosíme teda ministra, aby vnímal nezávislé umenie ako legitímnu súčasť profesionálnej kultúrnej scény a jeho dôležitosť nielen pre mesto Košice. Sú to práve nezávislé organizácie a občianske iniciatívy, ktoré hrajú dôležitú úlohu vo formovaní otvorenej a liberálnej spoločnosti.

Viac o koncerte a jeho iniciátoroch sa dozviete v oficiálnom programe klubu Tabačka… vstup je voľný.

easterndazeV sobotný večer sa pódium v Tabačke stane svedkom jedného z podujatí projektu Easterndaze, ktorý mapuje undergroundovú hudobnú scénu bývalého východného bloku. Pre svoju noc v Košiciach si organizátori nachystali to najlepšie z abstraktnej elektroniky a experimentálnej hudby z Poľska, Rumunska a Slovenska.

MAKUNOUCHI BENTO

Rumunská dvojica zažíva nebezpečné dobrodružstvá počas hľadania ideálneho zvuku pre svoje vizuálne predstavy. Ich komplexná tvorba pre neexistujúce filmy sa nachádza kdesi na hranici improvizovanej elektroniky, ambientu, noise a drónov (drone – pozn. aut.). Ich živé vystúpenie bude skvelou príležitosťou zavrieť oči a nechať sa unášať predstavami v prúde zvukov a frekvencií.

DAWID SZCZESNY

Charizmatický zvukový nerd patrí k špičke poľskej experimentálnej hudby. V posledných dvoch rokoch sa v Poľsku preslávil spoluprácou na cold-wave hiphopovom projekte Niwea. V Košiciach po dlhšom čase predstaví svoju sólovú tvorbu využívajúc techniky turntablizmu a samplingu.

ANGAKKUT

Koncert 5-člennej slovenskej kapely bude psychedelickým bonbónikom pre všetkych hudobných freakov. Za projektom totiž stojí Angakkok Toth, ktorého ostatné projekty Poo a 1/x patria ku tomu najlepšiemu na slovenskej noise/dark-ambient scéne. Temná melanž gitár, elektroniky a okultna presahuje všetky žánrové obmedzenia. Očakávajte ponuré nočné prechádzky mŕtvymi lesmi na psychedelických drogách…

Vstupné na psychedelic ambient/noise/drone session v košickej Tabačke predstavujú 3, pre študentov 2 eurá. Kto chce zažiť katarziu duše vo farebnom svete improvizovaných zvukov, má v sobotu 27. novembra možnosť. Nad gitarami tentoraz prevládne elektronika…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.