Tabačka začiatkom decembra

Priaznivcov umenia čaká začiatkom decembra v klube Kulturfabrik Tabačka pestrý program. Za najväčší hudobný ťahák je považované vystúpenie trojlístka Laura a její tygři, Bez Ladu a Skladu a Chiki Liki Tu-A. Ani fanúšikovia divadla neprídu skrátka. Čaká ich divadelné predstavenie Ingmara Bergmana s názvom Persona. A do tretice, len tak na okraj, je potrebné spomenúť aj besedu s víťazmi komunálnych volieb.

2. december – 19:00 – divadelná inscenácia Persona od Ingmara Bergmana – predpredaj 3, na mieste 4 eurá

Exkluzívna košická premiéra hry, produkovanej na hranici dvoch kultúr. Projekt, ktorý má za cieľ vytvoriť bilingválne predstavenie prezentované v dvoch susediacich krajinách – Slovensko a Maďarsko. V Tabačke bude uvedená verzia v slovenčine.

Režisér Attila Gigor sa vyjadril:

Uviesť  na javisku taký preslávený film, ako  Persona bezpochyby je, so sebou prináša  isté úskalia. Nevidím žiadny zmysel pokúšať sa vytvoriť javiskovú verziu tohto jedinečného filmového diela. Film a divadlo k nám totiž hovoria odlišnými jazykmi. Naša inscenácia vychádza z Bergmanovej novely, ktorú napísal, keď ležal v nemocnici. Z tejto fragmentárnej prózy sme tímovo vytvorili vlastnú verziu. Nesnažíme sa znovu vytvoriť Bergmanovu Personu – chceme vytvoriť svoju vlastnú.

3. december – 19:00 – Laura a její tygři, Bez Ladu a Skladu a Chiki Liki Tu-A – predpredaj 10, na mieste 13 €

Kapela Chiki Liki Tu-A oslavuje 15. narodeniny! Tento slávnostný koncert odohrajú v špeciálnom programe s dychovou sekciou a s hviezdnymi hosťami, legendárnou kapelou Bez Ladu A Skladu, ktorá hrá už len sporadicky a s českou kultovou kapelou Laura A Její Tygři, ktorí oslavujú 25 rokov na hudobnej scéne.

Prišla možnosť osláviť výročia 3 dôležitých kapiel. Laura a Skladolad majú za sebou úctyhodnú 25-ročnú kariéru. Ich sporadické vystúpenia bývajú na našom území veľkým sviatkom. Chiki Liki Tu-A sú artiklom, fungujúcim 15 rokov. Dôvodov na radosť viac než dosť… Priaznivci alternatívnej kultúry by nemali zaváhať.

Lístky si môžete zakúpiť v sieti interticket.sk alebo pred akoukoľvek akciou priamo v Tabačke na Gorkého ulici číslo 2.

4. december – 20:00 – Lavagance a Padequa – predpredaj 3, na mieste 4 eurá

LAVAGANCE je slovenská indie-rocková kapela, ktorá je jednou z najúspešnejších a najznámejších na našej scéne. Kapela vznikla v roku 2004. Skupina koncertovala po celom Slovensku, vystúpila na niekoľkých festivaloch a postupne získala množstvo fanúšikov.

Ich ostatný album „I Like This Temper“ (2009) nahrávali pod dohľadom britského hudobníka a producenta Eddieho Stevensa, ktorý spolupracoval s kapelou Moloko, Zero 7 a so speváčkou Rósín Murphy. Lavagance robili predkapelu hviezdam ako Depeche Mode, Duran Duran a Mando Diao.

Okrem doteraz vydaných skladieb Lavagance predstavia aj novinky z pripravovaného albumu, ktorý vyjde na jeseň budúceho roka. Show v Tabačke bude navyše doplnená o filmovú projekciu a exkluzívne premietanie nového videoklipu k skladbe „Young, talented and gone„. Videoklip budú počas Transformation Tour môcť vidieť jedine návštevníci koncertov…

Kapela PADEQUA patrí medzi mladšie indie kapely, pretože ich začiatky sa datujú iba od roku 2008. Hlavná vokalistka Zdenka Kvasková drží ochrannú ruku nad gitaristom Jarkom Durčekom, bagitaristom Tomášom Fesičom a bubeníkom Matejom Fesičom.

7. december – 18:00 – Quo vadis, Košice – vstup free

Musicone.sk nebol a nebude „plátkom“ s vyslovene politickým obsahom. No debata s novozvoleným primátorom Košíc a niektorých predstaviteľov mestského zastupiteľstva sa bude niesť v znamení nezávislej kultúry, teda aj hudby, a jej neistej budúcnosti v spomenutom meste. Predpokladám, že hlavným bodom stretnutia bude rozprava o projekte EHMK 2013, no na pretras by teoreticky mohli prísť i iné témy. Prenechajme slovo vedúcim klubu Tabačka:

27. októbra  sme v Tabačke debatovali s politikmi o nezávislej kultúre. Na vaše otázky odpovedali  najhorúcejší kandidáti na primátora: František Knapík, Richard Raši a Marek Kažimír. Všetci traja prisľúbili, že sa vrátia… Príďte sa 7. decembra politikov pýtať na súčasnosť a budúcnosť Košíc. Nepremeškajte príležitosť povedať svoj názor  ľuďom, ktorí riadia naše mesto.  Pôjde o moderovanú verejnú diskusiu so zaujímavými hosťami v  neformálnej atmosfére, venovanej aktuálnym spoločenským témam a problémom Košíc a Slovenska. Tabačka Talk! Vám ponúka priestor na zamyslenie sa o stave vecí verejných a prezentáciu Vašich postrehov a nápadov.

V budúcom pokračovaní seriálu Tabačka Kulturfabrik sa bližšie pozrieme na medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.