Štvrtok na Bažant Pohode 2010 patril undergroundu a rocku

Neviem, ako to je na Bažant Pohode s rozmiestňovaním stageov a stánkov, no tento rok to bolo všetko úplne inak ako pred rokom. Zrejme všetko to zapríčinila minuloročná tragédia. Výhodu mali prví návštevnici festivalu, ktorí začali prichádzať do areálu od 16:00 hod., kedy sa oficiálne začal festival. Ten, kto prišiel na festival o pol hodinu po 16:00,  mal problém rozložiť stan, čo najbližšie k stageom – to bol aj náš prípad. Takže sme to mali  zo stanového mestečka do areálu trochu dlhšie. To všetko iba naznačovalo vysokú účasť, ktorá sa stala reálnou. Festival poctilo svojou účasťou cca: 30 000 návštevníkov. Slušné číslo na Slovensko.

Prvý deň bol pre mnohých účastníkov poznávací. Osobne som bol uchvátený a neveril som, že som na Pohode. Už z diaľky bolo vidieť tu obrovskú silu festivalu. Veľký dojem vytvárali vlajky tvaru krídel motýľov. Dávalo to pocit domova. Stačilo sa zahľadieť na pestrofarebné krídla a človeka to dostalo. Mal som pocit, že som na zahraničnom festivale – no Pohoda 2010 mala prekvapení viac.

Prvé prekvapenie zelený park zo slnečníc. Človek sa mohol iba tak prechádzať po parku, prípadne si posedieť na lavičke a nasávať pozitívnu energiu. Jediné nezmenené miesto bol už tradične Bažant stage. Symbolicky „prázdne“ miesto ostalo po O2 stane, ktorí pred rokom spadol. V srdci stanu bol piesok a pripravené boli sviečky, ktoré návštevníci postupne zapaľovali ako prejav úcty k obetiam ako aj rodinám tragédie. V blízkosti boli umiestnené aj dva ošúchané klavíre, na ktoré sa dalo zahrať. Počet zapálených sviečok a ľudí zhromaždených okolo iba poukázal, že aj v dnešných časoch ľudia dokážu byť ako jedna veľká rodina. Na Pohode sa to udialo. Bolo to milé a úprimné.

Štvrtok ponúkal program na troch z ôsmych stageov (stanov). Prvé čo sa dalo na Pohode vidieť z programu začalo až o 19:30 hod. v drevenom stane (domčeku) s názvom Dobrá krajina. Odštartoval tam program „Bohom zabudnuté kúty a November +20“ išlo o filmy Ústavu pamäti národa o našom živote počas dvoch totalitných režimov. Osobne som upriamil pozornosť na kapelu, ktorá malá vystúpiť na Tesco stage. Tridsať rokov od svojho vzniku sa na pódiu objavila kapela so zvláštnym názvom Chór vážnych muzikantov. Starý, ale o to výnimočný underground z Trenčína sa mohol odštartovať. Kapela existuje už od roku 1980 a v takmer nezmenenej zostave funguje dodnes. Kontroverzné pesničky nenechali chladné publikum. Miri Puna sa predviedol skvelým spevom. Každá pesnička bolo obohatená slovným prejavom. Pri pesničke „Hot dog“ sa mohol človek dozvedieť, že je to viac sexuálna skladba ako sa z počutia zdá (sex = hot dog = kocúr v komíne).

Ako vravel spevák dnes je celý svet o normách (skladba „Normy„), ktoré sa musia dodržiavať. A ak ich nedodržiavate ste nezamestnaný. Vygumovaný pracovné normy prekonávať chceme. Koniec sveta bola jedna z najlepších skladieb.

Na Bažant stage sa predstavila Štátna filharmónia Košice + Zbor sv. Cecílie. Odštartovali o 21:30 a vrcholom bol Requiem od W. A. Mozarta. Rozhovor s dirigentom Zbyňkom Müllerom o requieme, ktorým si Pohoda pripomenula minulý rok. Reportáž priniesol týždeň.sk (odkaz na video).

Očakávaný headliner štvrtkového dňa bola kapela The Stranglers, ktorá sa ukázala v tom najlepšom. Anglická rocková formácia pod vedením Hugha Cornwella, potvrdila, že má čo ponúknuť zo svojho veľkého repertoáru. Kapela je na hudobnej scéne už vyše 36 rokoch a na konte má šestnásť albumov. Faktom ostáva, že hudba tak stará má v sebe niečo čo chýba dnešným rockovým kapelám. Skladby ako „All Day And All Of The Night„, „No More Heroes„, stará klasika „Hanging Around„, a silná skladba – moja obľúbená „Peaches„, no najviac ľudí zaujala notoricky známa skladbaGolden Brown„. Na záver vyberám skladbu „Peaches“, ktorá bola najlepšia (Peaches z Pohody 2010).

Na Pohode na nespí a aj preto program ponúkal tri filmy: Pohoda 13 – film Marcela Nevína o tom ako bolo minulý rok na Pohode, film sa dal pozrieť na Bažant stage, prípadne mohli zaujať Svedectvo z Tibetu, Futbalistky z Kábulu, Bar na Victoria Station (filmy z festivalu Jeden svet v Dobrej krajine), Bažant kinematograf ponúkal film 2 Bobule (2009) a elektronické zoskupenie Ink Midget & Pjoni odohrali svoj set o 1:00 hod. na Tesco stage. O tom bol štvrtok na Pohode 2010.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.