Stretnutie slobodných ľudí

Stretnutie slobodných ľudí – Koncert pre všímavých

V tomto článku trochu podrobnejšie upresníme čo nás čaká.

Päť scén, množstvo umenia, ale aj diskusie a predstavenie neziskových organizácií. Koncert pre všímavých, ktorého druhé pokračovanie pripravila Agentúra PohodaAliancia Fair Play, sa bude odohrávať opäť v PKO a symbolicky opäť 17. novembra. „Umenie kompletne zaplní priestory PKO, hrať sa bude v oboch sálach, no využijeme aj divadielko, foyer, chodby i galériu nad vstupom,“ hovorí Katarína Kintlerová, produkčná Agentúry Pohoda.

„Chceme, aby to bola oslava radosti a umeleckej slobody a veríme, že každý návštevník si nájde to svoje.“

„Žijeme v zlom období, kedy je veľmi dôležité pripomínať si hodnoty, na ktorých stojí demokratická spoločnosť, pretože sú krehké a zraniteľné. Jazyk hudby, divadla a umenia je na to ako stvorený,“ dodáva Zuzana Wienk z Aliancie Fair Play. „Radi by sme vložili toleranciu, rozmanitosť, úctu k človeku a k slodobe do dramaturgie a obsahu vystúpení.“

Hudba:

Budú hrať alternatívne, undergroundové i rockové kapely, dídžeji i ansámble ľudovej i vážnej hudby. Predstavia sa skupiny, ktoré si pamätajú hudobnú scénu pred Novembrom ´89, ako českí The Plastic People of the Universe, Ještě jsme se nedohodli, maďarskí Ági és a fiúk a slovenské spriatelené skupiny Bez ladu a skladu, Chór vážskych muzikantov a Karpatské Chrbáty.
Súčasnú hudobnú scénu budú reprezentovať Chiki-liki-tu-a, Peťo Tázok & Karaoke Tundra, Živé kvety, Diego, Para, Xindl X, Longital, Ink Midget + Pjoni či Tibor Holoda.
Organizátorov teší, že v PKO zahrá aj Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala, ktorý si pripravil program z diel Zeljenku, Mozarta, Dvořáka či Breinerových úprav hitoviek od The Beatles. Známe nielen muzikálové melódie v podaní mladého Art Music Orchestra budú zase vítať návštevníkov priamo vo foyer.

Tanec:

Foyer sa počas večera zmení aj na tanečný dom, tancovať sa bude v rytme slovenskej Muzičky, rómskeho projektu afterPhurikane a maďarsko-cigánskej kapely Rév. Vyučovať sa bude mužský odzemok a párové čardáše z Čierneho Balogu i zo Satmáru.

Film:

Premietať sa bude aj najnovší film trojice tvorcov Martina Hanzlíčka, Fedora Gála a Petra Zajaca Dobré ráno Slovensko! s podtitulom Sedem mesiacov, ktoré nám zmenili život. Ide o prvý film, pod ktorý sa podpísala spoločnosť W PRESS, vydavateľ časopisu .týždeň. Rozpráva príbeh ľudí, meniacich Slovensko v období od novembra 1989 po slobodné voľby v júni 1990. Ako tvrdia tvorcovia, je to retrospektíva bez predstierania falošnej objektivity.

Divadlo:

Andrej Krob je veľký človek, blízky priateľ Václava Havla a jeho dlhoročný sused. Jeho Divadlo na tahu funguje už vyše tridsať rokov a sústredí sa práve na Havlove hry. V Bratislave odohrá 17. novembra skvelý Protest, jednoaktovku nielen o pomeroch, ktoré panovali pred novembrom ´89, ale aj o neslobode, ktorá zostáva v mnohých ľuďoch v každom období.
Priamo medzi návštevníkmi odohrá Občianske združenie Pajštún divadelné predstavenie Pajštúnska hradná pani, Občianske združenie PRO VIDA zase ukáže, ako sa robí divadelné predstavenie pre nepočujúcich s využitím videozáznamu.

Výtvarné umenie:

V priestoroch PKO budú nielen vystavovať, ale aj tvoriť slovenskí výtvarníci Eva Činčalová, Igor Derevenec, Andrej Dúbravský, Matej Fabián, Katarína Janečková a Kristína Mesároš. Diela, ktoré vytvoria v PKO, budú ešte v ten večer odovzdané výhercom spomedzi návštevníkov, ktorí budú mať záujem a prihlásia sa do žrebovania.
Nebude chýbať aj prezentácia street art a do viacerých workshopov sa budú môcť zapojiť aj samotní návštevníci koncertu.

Literatúra:

Na poschodí objektu bude fungovať malá literárna kaviarnička, do ktorej počas večera zavíta aj niekoľko slovenských spisovateľov. Svoju tvorbu tam predstavia Dušan Mitana, Vlado Janček, Laco Kerata, Peter Šulej a Tomáš Janovic, moderovať budú Vlado Michal z Artfora a za literarnyklub.sk Kali Kertész Bagala.

Fotografia:

V rámci spomienky na Nežnú revolúciu bude pokrstená fotografická publikácia November ´89 Foto, ktorú vydáva Nadácia Milana Šimečku a vydavateľtsvo Kaligram. Fotografiami do nej prispeli Ján Lőrincz, Petra Bombíková-Maudgil, textom prispeli Fedor Gál, Peter Zajac a grafickú úpravu mal na starosti Miroslav Cipár.
Hnutie kresťanských spoločenstiev detí eRko zase pripraví výstavu fotiek z projektov v Afrike.

Diskusie:

Aliancia Fair Play pripravila pre návštevníkov diskusie o aktuálnych občianskych témach, ktoré všímavých ľudí istotne zaujímajú. Sudcovia Jana Dubovcová a Alexander Mojš budú hovoriť o Chorých súdoch, na tému Ako sa manipuluje s verejnou mienkou budú diskutovať psychiater Jozef Hašto s filozofom Egonom Gálom. Občiansky aktivista Jaroslav Pavlovič a lesník a ochranár Marián Jasík zase rozoberú tému Moc versus životné prostredie.

Neziskové organizácie:

Nadácia Pontis predstaví svoj program a internetový portál Dobrá krajina, ktorý zjednodušuje podporu komunitných projektov, aby sa Slovensko časom stalo skutočne dobrou krajinou. Do projektu je zatiaľ zapojených 51 projektov od 50 mimovládnych organizácií, v PKO sa predstaví 15 z nich.

Ocenenie:

Spoločne s Centrom pre práva občana Via Iuris odovzdá Aliancia Fair Play ceny Biela Vrana ľuďom, ktorí sa snažia zmeniť spoločnosť k lepšiemu. Prejavujú pritom odvahu, nadštandardný cit pre spravodlivosť či verejné dobro a vytrvalú vieru v princípy. Prekonávajú prekážky a podstupujú osobné riziko. Prvými Bielymi Vranami sa minulý rok na festivale Bažant Pohoda stali občania Pezinka a konkurzný sudca z Banskej Bystrice Alexander Mojš.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.