Štátna filharmónia Košice – nevídaný debut na Pražskej jari

Ako každý rok aj tento rok sa už po 65. krát konal ďalší ročník Pražskej jari. Aj tento rok bol špecifický, aj tento rok bol niečím výnimočným a to tak pre divákov, ako aj pre samotných protagonistov. Výnimkou nie je ani Štátna filharmónia Košice, ktorá si na tomto podujatí „odžila“ a „odhviezdila“ svoju premiéru 25. mája. Vystúpenie sa konalo v priestoroch pražského Rudolfina, konkrétne v Dvořákovej sieni, pričom v úlohe sólistu sa predstavil Giora Feidman ovenčený prívlastkom „kráľ klezmerového klarinetu“. O tom, že je to klarinetista, cestovateľ a hudobný mág v jednom, sa po tomto vystúpení nedalo pochybovať.

Prvú časť koncertu odštartovala skladba Concerto sinfonico pre Gioru a orchester. Netradičné poňatie, v ktorom sa pod taktovkou dirigent a autora v jednom Petra Breinera spojila Mahlerova Prvá symfónia a ozveny židovskej tradičnej hudby, vyvolalo pozitívny ohlas u pražského publika. Sám Feidman sa o skladbe a svojom umení vyjadril: „Dal mi takto najlepšie (Breiner), čo môže jedna osoba venovať druhej. Nevnímam ho (toto dielo) ako koncert pre Gioru. Viete, som ako rúra, kanál, cez ktoré prúdi do klarinetu akési posolstvo, ktoré skladateľ dostal zhora, od Boha. Týmto uzavretým kruhom prechádza nádherná energia.“ Sám Breiner sa vyjadril, že ich spolupráca vychádza zo spoločných ideí a že to nie je prvá ani posledná skladba, ktorú mu venoval, a že je rozhodnutý v tejto spolupráci určite pokračovať.

Druhá časť koncertu bola Giorovi Feidmanovi tak povediac „šitá na mieru“. Ten svoje umenie dokonale rozvinul pod dirigentským vedením šéfdirigenta Košickej filharmónie Zbyňka Müllera v Klarinetovom koncerte A dur Wolfganga Amadea Mozarta.

Celé vystúpenie bolo zavŕšené v záverečnom orchestrálnom prevedení výberu zo suity „Kráľ Kristián“ Jeana Sibelia.

Toto vystúpenie poukázalo na vysokú prestíž a kvalitu, za ktorú sa Košická filharmónia a jej orchester s istotou nemusia hanbiť. Kiež by jej účinkovanie na tomto hudobnom podujatí nebolo posledné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.