Speváčka Nouvelle Vague opäť na Slovensku

Vystúpila na festivale NouveauNu so svojím sólo projektom Nadeah (alias Miranda).

Môžeš sa nám bližšie predstaviť? Poznáme ťa ako členku Nouvelle Vague ale chceme o tebe vedieť viac. Ako si sa dostala k hudbe?

– Čo sa týka hudby, som samouk a moja hudobná minulosť bola ovplyvnená punkom a alternatívnym rockom. V UK som mala kapelu The loveGods, ale keď mi skončili britské víza, musela som opustiť moju rockovú kapelu a začať znova v Paríži. Desať rokov som bola v kapele, ktorej dominoval ťažký gitarový zvuk a tento štýl ma začal trochu nudiť. Odvtedy sa venujem Nouvelle Vague a najnovšie aj svojej sólovej kariére. Je to pre mňa príjemná zmena.

Ako si sa zmenila po osobnej a muzikantskej stránke, odkedy sa venuješ hudbe?

– Zo začiatku pre mňa bola hudba niečím, čo mi pomáhalo prejaviť sa a zmieriť sa s nepríjemnými pocitmi. Teraz beriem hudbu ako detské ihrisko, miesto, kde sa nekladú medze mojej predstavivosti, na jedinú sekundu ju môžem zachytiť, preskúmam ju a pretvorím ju do skladby. Viem byť šťastná aj bez toho, ale to že sa venujem hudbe, beriem ako privilégium a dar.


Vraj máš nový album Venus Gets Even. Prezraď nám o ňom viac.

– Môj album VGE je opakom všetkého, čo som robila doteraz. Chcela som robiť hudbu úplne inak ako predtým a nechcela som s tým dlho váhať. Do textov som pretavila svoje temné pokrútené ja, zabudla som na rockové gitary, na spoluprácu som si vybrala dirigenta klasického orchestru Nicola Tescariho a spravila som album. Mali sme medzi sebou veľmi veľa nezhôd, hlavne preto, že obaja pochádzame z úplne iného hudobného sveta, ale výsledkom je veľmi eklektický album. Nikdy predtým som nemala k dispozícii trúbky, klavíry a trombóny a všetky tieto úžasné nástroje, pri nahrávaní VGE som sa cítila ako dieťa v obchode s cukríkmi. Toľko možných farieb a príchutí, z ktorých som si mohla vyberať a ktoré som mohla použiť. Pre mňa je hudba o skúmaní miest, na ktorých som nikdy predtým nebola. A VGE je svet sám o sebe. Už som počula názory, že môj album má naozaj jedinečný zvuk a preto to som veľmi vďačná Nicolovi, že ho pre mňa stvoril.

Kde a kedy si ho nahrávala?

– Album sme nahrávali tento rok v skúšobni mojej dobre kamarátky Katia Labeque. Veľkoryso nám poskytla svoj dom na mnoho dní a nocí a my sme tam nahrali väčšiu časť albumu. Skvelú prácu odviedol jej partner David Chalmin, ktorý nám vypomohol ako zvukový technik. Mám naozaj veľké šťastie na ľudí, ktorými som obklopená.

S kým si ešte spolupracovala na albume? Pomohol ti aj niekto od Nouvelle Vague alebo si sa obklopila úplne novými ľuďmi?

– Na albume som spolupracovala so starými známymi aj s novými ľuďmi. Veľmi mi pomohol Marc Collin, producent NV, dohliadol na väčšiu časť nahrávania a pomohol s editovaním. Aj niektorí ďalší hudobníci na mojom albume hrávajú s NV. Ale ako producenta som si vybrala neznámeho Nica Tescariho, pretože len vďaka nemu ten album znie tak ako znie.

Kedy vydáš Venus Gets Even?

– Vydanie albumu pripravujeme na začiatok budúceho roka. Na svojej stránke nadeah.com a na koncertoch mám zatiaľ k dispozícii 5 trackové EP.

Aký je najväčší rozdiel v tom, byť súčasťou Nouvelle Vague a byť sólová umelkyňa?

– Určite v tom, že spievam vlastné skladby!

Ako vyzerá koncertné zloženie Nadeah?

– Mám skvelú kapelu, Oliver Smith na kontrabase, Matthias Duplessy na gitare, Raphael Seguinier na bicích a David Aubaille na klávesoch. Ja hrám na gitare.

Nouvelle Vague je kapela známa vďaka svojim coverom. Sú covery dôvodom, prečo si išla sólo? Aby si mohla vydávať vlastné skladby?

– Ešte predtým, ako som sa stala súčasťou Nouvelle Vague som so svojou bývalou kapelou The loveGods vydala dva albumy – Between Dogs and Wolves a Audience of One. Vlastné skladby píšem od dvanástich, nie je to pre mňa nič nové. Zároveň je pre mňa ale najdôležitejšie skladať vlastnú hudbu, to ma najviac napĺňa.

http://www.youtube.com/watch?v=7i7nTEapfkE

Ešte jedna otázka týkajúca sa coverov. Máš aj ty vo svojom koncertnom repertoári nejaký cover?

– Áno, na koncertoch spievam cover Too Drunk To Fuck (skladba, ktorú prerobili Nouvelle Vague – originál Dead Kennedys). Vždy je to zábava.

Tešíš sa na návrat na Slovensko a svoje vystúpenie?

– Som nadšená z toho, že opäť prídem, hlavne preto, že milujem publiká vo východnej Európe – sú jednoducho najlepšie na svete.

zdroj: Miro Lánik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.