Slovenský jazzový gitarista Michal Bugala

Michal Bugala sa narodil v roku 1982, a napriek svojmu veku už patrí medzi najvýznamnejších slovenských gitaristov súčasnosti. Vyštudoval gitaru na Jazzovom Inštitúte Universität fur Musik und darstellende Kunst v Grazi. V rámci štúdia absolvoval workshopy s americkými jazzmanmi (John Abercrombie, Billy Hart, RonMcClure, Jerry Bergonzi).

Je členom hudobných skupín FuseJazz, Juraj Griglák Company a “Bass Inferno”, Oskar Rózsa Partnership Unlimited, Martin Valihora Group, FunkPunk Project, Dodo Šošoka Slovak Jazz Quartet (2003-05), Marcel Palonder & Tango Ultimo, Štefan Bartuš & JazzBrothers, Milo Suchomel Sextet, tiež participuje na projektoch: ChillPill LiveBand (2007, 2010)…

Michal Bugala: 1st Touch Samples I (Hudobné ukážky)

V súčasnej dobe formuje jazzové zoskupenie s názvom BugoBros/6.Sense Trio spolu s bratom Štefanom a Eugenom Vizvárym, ktoré tento rok vydá svoj debut s hosťami – trúbkármi – Ryan Carniaux, Daniel Noesig a Jeremy Pelt. Nahral viacero CD s rôznymi interpretmi jazzu a populárnej hudby, ako aj hudbu do niekoľkých slovenských filmov.

Michal Bugala Group

Michal Bugala založil koncom roka 2008 vlastnú formáciu pod názvom Michal Bugala Group, ktorá je logickým vyústením jeho kompozičných aktivít ako aj hudobných skúseností z predchádzajúceho pôsobenia na hudobnej scéne v rámci iných formácií a projektov. V Michal Bugala Group sa prezentuje už aj ako skladateľ. Inšpiráciu čerpá medzi inými napr. v hudbe jazzových skupín ako sú Mike Moreno Group, Christian McBride Band, Kendrick Scott Oracle, a gitaristi-skladatelia Kurt Rosenwinkel, Adam Rogers a iní.

Doposiaľ sa vo formácii Michal Bugala Group vystriedali viacerý renomovaní domáci aj zahraniční muzikanti: Juraj Griglák, Dušan Novakov, Milan Nikolić, Tomáš Gajlík, Radovan Tariška, Štefan Bartuš, Klaudius Kováč a Peter Solárik. Spolu absolvovali niekoľko festivalových a klubových vystúpení.

Michal Bugala: 1st Touch Samples II (Hudobné ukážky)

Debutové CD 1st Touch

V septembri 2010 nahral v Peter Karl Studios Brooklyn, v New Yorku debutové profilové CD pod hlavičkou Michal Bugala Group s vyhľadávaní umelci ako sú Seamus Blake, Danny Grissett, Kendrick Scott a Vicente Archer. Tento album vychádza práve teraz. Rok 2010 vníma Michal Bugala ako určitý medzník vo svojej hudobnej kariére, pretože ako jeden z mála slovenských hudobníkov, rozhodol sa pre doteraz nie práve obvyklý počin, vyprodukovať sólový album pod symbolickým názvom 1st Touch (Prvý dotyk) priamo v mekke hudobného sveta – v New Yorku.

Debutový album pokrstili Michalovi priatelia: Martin Valihora, Oskar Rózsa, Štefan Bugala, Juraj Griglák, AnitaSoul, Marcel Palonder a Robo Opatovský.

PS: Chcem sa poďakovať pani PhDr. Edite Bugalovej, PhD., za jej cenné informácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.