Slnečný Budzogáň 2010 (alebo predpoveď počasia našťastie nevyšla)

Len predvčerom skončil hudobný festival Terchovský Budzogáň, ktorý sa už tradične konal v amfiteátri nad mestom. Areál terchovského prírodného divadla bol po celé dva dni zaliaty slnkom aj napriek ohlasovaným búrkam, ktoré v predpovedi počasia strašili pár dní pred festivalom nielen mňa. Meteorológovia sa našťastie trošku sekli a tak si všetci fanúšikovia letnej hudobnej zábavy mohli vychutnať skvelé kapely, pivo či „klobáse“ (búrka prišla až v nedeľu nadránom).

Terchovský Budzogáň 2010 – prvý deň vyšiel na jedničku

Už v piatok na obed sa do Terchovej schádzali ľudia z celého Slovenska, ale aj Česka. Program začal až o šiestej večer vystúpením kapely Mad Frequency, no to hudbychtivým neprekážalo. Piatkovým lídrom bol jednoznačne český metal v podaní Arakainu, ktorý na pódium vystúpil počas neúnavných pokrikov z publika približne o polnoci. Medzi prvou a poslednou kapelou sa však v piatok predviedlo ďalších 5 interpretov. Druhá sa predstavila skupina No Gravity. Hviezdička česko-slovenskej Superstar Miro Šmajda prekvapil. Možno to bolo spôsobené tým, že od produktu tejto televíznej šou som veľa neočakávala, no Miro má kvalitný hlas, s ktorým vie pracovať a keď ho bude využívať v dobrých skladbách, má vyhrané. Po striebornej superstar to na nás „vyvalila“ martinská kapela Horská Chata. Samotný názov kapely hovorí za všetko – energická banda štyroch chalanov, ktorým okrem hrania ide od ruky aj skladanie textov. S vtipným a výstižným „romantika musí byť, daj mi jahodu na moju riť“ či „to som ja, neposerte sa“ si publikum celkom získali. Hodinu pred polnocou prišla na rad 3členná formácia HT, z ktorej mali radosť všetci punkáči. Ja som sa potešila najmä piesni Biela Holubica.

Vrchol festivalu Budzogáň 2010 kapela Arakain

Ako sa vraví, to najlepšie nakoniec. Arakain bol výbornou voľbou organizátorov. Táto česká kapela ponúka nielen kvalitný metal, ale aj priestor na poriadne metlenie. Na zábranách pod pódiom metlili všetci a páni z Arakainu si užívali správnu atmosféru s nami. Spevákovi Honzovi vadilo iba to, že fanúšikovia sú príliš ďaleko. Hrali sa staršie veci ako Apage Satanas, novšie skladby Černí Kone či Jesus Biznis a najnovšie Paganini a Skrytá Kamera z posledného albumu. Prvý deň vyšiel na jedničku a každý sa mohol tešiť na deň druhý aj keď záverečný.

V sobotu som sa do areálu amfička dostala až po piatej, keď už mali 3 kapely odohraté. Nevidela a nepočula som DAIRu, Cockpit Fog a Scarlet Wings som začula iba po ceste na kopec. Po vstupe však bolo jasné, že zvyšok festivalu si nechal ujsť len máločo. Areál bol už z polovice plný a do večera sa naplnil úplne. Hlava na hlave všade kde ste pozreli. Zapríčinili to zrejme české kapely Alkehol a Kabát, ktorého názov figuroval na tričku každého tretieho diváka. Svojich verných fanúšikov mala aj naša slovenská punkrocková legenda Konflikt. O šiestej večer vystúpili Brain Scan, po nich skupina Bank of Joe a potom prišli na rad Arzén, Konflikt, Alkehol a nakoniec aj Kabát.

Kapela Arzén – ľudová hudba s rockom

Na žiadnom festivale by nemala chýbať kapela, ktorá spája ľudovú hudbu s rockom a Arzén bol okrem toho aj ako stvorený na rozhýbanie davu pred známejšími muzikantmi. Spevák z Arzénu akosi spustil vlnu spoločného spevu keď si pri záverečnej songe zavolal na pódium Juryho z Konfliktu. Jury si zase pri poslednej pesničke – nestarnúcom Rebelovi zaspieval s Otom z Alkeholu.

Kabáti na seba nechali nejaký ten čas čakať, ale svoju dobu hrania neochudobnili, odohrali a odspievali hodinku nehynúcich hymien všetkých fajnšmekrov českej hudobnej scény a už po prvej skladbe Porcelánoví Prasata bolo jasné, že Kabát to tu „rozjede“. A rozjel.

Celý festival bol rozhýbaní od začiatku až dokonca vďaka organizátorom, kapelám a v neposlednom rade vďaka ľuďom, ktorí sa ho zúčastnili. Tak si poďakujte navzájom za skvelú šou:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.