Salif Keita na Colours of Ostrava

Senegalský spevák Youssou N´Dour bol bohužiaľ nútený zo zdravotných dôvodov zrušiť časť európskeho turné, v rámci ktorého mal zahrať aj na festivale Colours of Ostrava. „Když nám přišla tato zpráva, zastavilo se nám téměř srdce – měsíc před festivalem u takového hudebníka, o kterého jsme se snažili dlouhá léta, to je velká rána,“ vyjadrila sa Zlata Holušová, riaditeľka festivalu. „Podařilo se nám ale díky obrovskému úsilí a přímluvě samotného Youssou N´Doura najít více než důstojnou náhradu – fenomenálního malijského zpěváka Salifa Keitu,“ pokračuje. Zatiaľ ide o jeho jediný tohtoročný európsky koncert, Salif Keita momentálne totiž vôbec nevystupuje a v lete sa tiež neobjaví na žiadnom turné. „Jeho sedmnáct hudebníků budeme do Ostravy svážet z Mali a mnoha dalších zemí, díky tomu půjde o finančně velmi náročný koncert,“ dopĺňa Zlata Holušová. Salif Keita nahradí Youssou N´Doura v programe festivalu v sobotu 16. júla večer. Jeho nezameniteľný hlas mali príležitosť prvýkrát počuť návštevníci Colours of Ostrava v roku 2006, od tej doby u nich nevystúpil. „Za tuto změnu se všem fanouškům omlouváme, budeme se určitě snažit příští rok Youssou N´Doura přivézt,“ uzatvára výmenu spevákov Zlata Holušová.

Salif Keita – šesťdesiatjeden ročný spevák z Mali s početnou kapelou znovu spustí svoj divoko strhujúci afrofunk, na ktorý mnohí návštevníci festivalu z roku 2006 dodnes spomínajú ako na mílnik zasvätenia do africkej hudby.

Do života vstúpil ako prekliaty albín, odvrhnutý vlastnou rodinou. V Mali sa totiž verí, že albíni prinášajú smolu a choroby. Rozhodnutím vydať sa na hudobnú dráhu proti sebe však popudil svoje okolie ešte viac. Pochádza z kráľovského rodu Sunjata Keity, zakladateľa bájnej malijskej ríše a ako spevák sa zrazu ocitol medzi griotmi, profesionálnymi západoafrickými hudobníkmi, ktorí patria medzi najnižšiu společenskú kastu. To bolo pre šľachtického potomka neodpustiteľné. Čelil aj nepriateľstvu zo strany samotných griotov, aby im onedlho dokázal, že svoj úmysel stať sa hudobníkom nevníma ako vykúpenie, ale ako životný cieľ.
To dokázal a dokazuje svojou hudbou už desiatky rokov. V roku 2004 mu udelili za celoživotný prínos pre africkú hudbu významnú cenu Kora Awards, africkú obdobu americkej Grammy, na ktorú bol Salif Keita niekoľkokrát nominovaný. Verejnými, a už vôbec nie politickými apelmi sa Salif Keita nikdy nezaoberal. Na minuloročnom albume La Différence však povstal s vlastnou skúsenosťou podporenou výzvou k zastaveniu diskriminácie albínov. Tento veľmi presvedčivý album obdržal vo Francúzsku tú najvyššiu hudobnú cenu Victoires de la Musique. Čím ďalej, tým viac prerastá Keitova obdivovaná ekvilibristická hlasová pružnosť v múdru naliehavosť. Sála emóciami ako nikdy predtým a dokazuje, že patrí k najväčším žijúcim umelcom Afriky.

K potvrdeným zahraničným kapelám Colours of Ostrava patrí: Grinderman (UK), Public Image Ltd. (UK), Yann Tiersen (FR), The Horrors (UK), Clannad (IRL), Apollo 440 (UK), Swans (US), Semi Precious Weapons (US), The Herbaliser (UK), Blackfield (UK / ISR), Balkan Brass Battle s Fanfare Ciocarlia (Rumunsko) a Boban i Marko Marković Orkestar (Srbsko), Mono (Japonsko) Lisa Hannigan (IRL), Andreya Triana (UK), Joan As Police Woman (US), N.O.H.A. (ES, D, USA, CZ), Dubioza Kolektiv (Bosna a Hercegovina), Bomba Estéreo (Kolumbia), Sam Karpienia (Francúzsko), La Shica (Španielsko), SMOD (Mali), Luísa Maita (Brazília), Stephan Micus (Nemecko), David Hykes (US), L’Orchestre International du Vetex (Belgicko), Moana and the Tribe (Nový Zéland), Aranis (Belgicko), Frank Yamma (AUS) a celá newyorská scéna.

Z domácich kapiel sú na tohoročnom Colours zatiaľ potvrdení: 5P Luboše Pospíšila, Café Industrial, CCTV Allstars, Čankišou, Divokej Bill, Dva, Fiha, Garage & Tony Ducháček, Houpací koně, Jiří Schmitzer, Jananas, Kacu!, Květy, Le Pneumatiq, Lenka Dusilová a Eternal Seekers, Luno, Madebythefire, Marsyas, Marta Töpferová, Monkey Business, Navigators, Nightwork, Oldřich Janota, Prago Union, Priessnitz, První hoře, Republic of Two, Sato-san To, Stanley`s Dixie Street Band, Sto zvířat, Tata Bojs, Taliesyn, Tatroska, The Plastic People of the Universe, The Pooh, Tleskač, Traband, Unifiction, Už jsme doma, Vladimír Mišík & ETC…, Vladivojna La Chia a Vltava.

http://www.youtube.com/watch?v=LXYgCf24z5M

Podobne ako žánrová šírka sa za desať rokov rozrytol i nehudobný program, ktorý ponúka aj letný jubilejný ročník – od divadelnej scény, cez workshopy, filmy, exkurzie po Ostrave až po diskusie a audiovizuálne programy. Samozrejmosťou bude opäť Detská scéna s programom, strážením či stanom pre kojace matky. Organizátori taktiež budú pokračovať vo vylepšovaní zázemia pre návštevníkov – druhý most cez rieku Ostravicu, tribúny, zväčšenie diváckeho priestoru a podobne. Dôraz sa bude dávať tiež na triedenie odpadu. Generálnym partnerom festivalu je opäť Česká spořitelna a festival aj naďalej prebieha pod záštitou primátora Ostravy Petra Kajnara, za významnej podpory mesta Ostrava a hlavných partnerov festivalu, spoločnosti ArcelorMittal Ostrava, OKD a Skupina ČEZ. Generálni mediálni partneri: Hitrádio Orion, Deník a Prima COOL.

Štvordňové a jednodňové vstupenky sa dajú zohnať vo všetkých pobočkách siete Ticketpro, v e-shope na www.colours.cz a v kamennej predajni Oriental v Ostrave. V predpredaji je práve obmedzené množstvo 8.000 ks štvordňových vstupeniek za 1.590 Kč (ostáva posledných cca 300 ks), po ich dopredaní bude do 13. júla cena 1.890 Kč. Predaj na mieste v prípade zvyšných vstupeniek prebehne za cenu 1.990 Kč.

Viac informácií na www.colours.cz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.