Rytmus – Kral (2009)

Život, viera, nádej, láska, bolesť, pravda, hudba, srdce, Rytmus, kráľ. To sú prvé slová, ktorými sa prihovára spevák Rytmus svojím poslucháčom s jeho novým albumom Kral 2009.

Človek, ktorý sa dostal na vrchol hip-hopovej (rappovej) scény. Človek, ktorý určil históriu slovenskému rappu. Človek, ktorý má hlášky, ktoré používajú všetci okolo teba. Teraz viem s istotou povedať, že sa zapíše do dejín slovenskej hudby. Ego raz povedal: „Patrik „Metamorfolord“ (poz. autora neskôr zmenil na Rytmus) prišiel s ideou, snom začať rappovať. Vtedy mladý chalan, ktorý behal po Piešťanoch na sobíkovi (bicykli). Sa vypracoval z dola hore. Každý zabudol, že svoju cestu si prežil a vypracoval sa právom tam, kde je teraz – na vrchol. Nepočúvam hip-hop a aj tak tam cítiť kvalitu, kvalitu pri ktorej sa zastavím aj ja. Nič iné ma neosloví už zo spomínanej scény, lebo nič sa nerobí tak kvalitne.

Najdôležitejšia vec v hip-hope je mať na to hlas. Ak tam nie je hlas je to zbytočné. Potom už stačí iba dobrý text a kvalitné spracovanie skladby. To je cesta k úspechu v hip-hope.

Tracklist: Rytmus – Kral (2009)Kráľ 2009

 1. Prológ – Text: Rytmus, hudba: Tomi Popovič
 2. Sága pokračuje (feat. Igor Kmeťo) – Text: Rytmus, hudba: Mad Skill
 3. Musíš mať nádej (feat. Tina) – Text: Rytmus, Saša Okálová, hudba: Wich
 4. Verejný nepriateľ – Text: Rytmus, hudba: Johny Kortis, Kortis Records
 5. Zlatokopky – Text: Rytmus, hudba: Johny Kortis, Kortis Records, Igor Kmeťo
 6. Na toto som čakal (feat. Ego) – Text: Rytmus, Ego, hudba: Johny Kortis, Kortis Records
 7. Interlude. Čo bolo pred tebou Hudba: Mad Skill
 8. Kral – Text: Rytmus, hudba: Mad Skill
 9. Nigdy sa nezavďašíš – Text: Rytmus, hudba: Wich
 10. Daj mi ešte jednu šancu – Text: Rytmus, hudba: Tomi Popovič
 11. Salalaj (feat. Ego) – Text: Rytmus, Ego
 12. Rázny básnik 2 – Text: Rytmus, hudba: Hajtkovič
 13. Interlude. Stále dúfam Hudba: Tomi Popovič
 14. List otcovi (feat. Igor Kmeťo) – Text: Rytmus, hudba: Tomi Popovič
 15. Jediný feat. DJ Premier – Text: Rytmus, hudba: DJ Premier
 16. Všetko má svoj konec (feat. Tina & Ego) – Text: Rytmus, Ego, Saša Okálová, hudba: Mad Skill
 17. Epilóg Hudba: Tomi Popovič

Album je iný na aký boli zvyknutí fanúšikovia. Poľavilo sa od nadávok (vulgarizmov). To či mu práve tento fakt neublíži ukáže čas. Skladby dostali melodický (viac tanečný) charakter. Album dopĺňa kopec hlášok. Najviac používanou hláškou je „si zabil“. Niekde sa diskutovalo a sam rapper Rytmus priznal, že si nebude robiť srandu a nadávať na slovenskú (popovú) scénu. No v skladbe „Nigdy sa nezavďašíš“ si neodpustil spomenúť pár interpretov. Kontroverzné je používanie už použitých podmazov (melódii), ktoré použili zahraniční autori v ich skladbách. No podľa mňa ak by to bolo autorsky chránené už dávno by ho niekto žaloval. Zmiešaný album, ktorý obsahuje hity, ale aj priemerné skladby. No čo je veľmi zaujímavé, že na albume sa posmieva gadžom (bielym), ale sú to práve gadžovia, ktorí ho počúvajú a chodia na jeho koncerty.

Album sa nahrával v štúdiu Gitaro Records – Igora Kmeťa ml.. Hudobne sa na albume podieľajú: Igor Kmeťo ml., Tomi, DJ Wich, Mad Skill a produkcia zo zahraničia. Hostia na albume: Tina, Ego, Igor Kmeťo ml..Pripravuje sa najdrahší videoklip k skladbe „Verejný nepriateľ„. Rytmus sa predstaví v pripravovanom filme Fabrika smrti (ukážka TU). Kral sa stáva pristúpenejší pre rádia. Otázne je ako sa skladby uchytia na koncertoch a či prekoná album Bengoro.

Teraz na mňa budu všetci nadávať, že som opäť napísal o hip-hope.  Hudba nerozdeľuje, ale spája a je úplne jedno o aký hudobný štýl ide. Možno raz zistíte prečo to robím.

3 Replies to “Rytmus – Kral (2009)”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.