Rýchla hudba, silný zážitok

Včera večer zažil Prešov poriadnu metalovú nádielku keď sa bývalé DKROH (po novom už len ODK) otriasalo v základoch vďaka muzikantom z Nemecka a Talianska. Tri kapely, plná sála, dlhé rady na pivo a samozrejme výborná nálada, to všetko a viac sprevádzalo fanúšikov nemeckej legendy Gamma Ray. Očakávaná devätnásta hodina keď sme sa poniektorí ešte len tlačili pred oficiálnym vstupom nakoniec predsa len nebola hodinou kedy koncert odštartovali talianski power metalisti Secret Sphere.

Taliani mali možnosť stretnúť sa s prešovským publikom prvýkrát a hádam nie naposledy. Hoci sa kapele ušla niekedy nie najlepšia úloha – zahriať davy, myslím si, že sa jej chopili priam majstrovsky. Spevákovi to s publikom šlo skvele a skladba Legend nenechala nikoho chladným.

Secret Sphere vystriedala nemecká zostava Freedom Call, ku ktorým patrí aj bubeník z Gamma Ray, Daniel Zimmermann. Títo páni sú na hudobnej scéne už pár rôčkov (lepšie povedané pár desiatok rokov) a vo svojej profesii sa vyznajú veľmi dobre. Chris Bay si po prvej pesničke zaspomínal na posledný raz, čo hral na Slovensku. Prezradil, že okrem dobrých priateľov, ktorých tu spoznal si vypil aj slovenskú slivovicu a dva dni sa z nej spamätával. Za celú kapelu povedal ako sa tešili na koncert (žeby očakávali ďalšiu slivovica action?) a jeho radosť sa znásobila hneď po prvom a vonkoncom nie poslednom skandovaní Fredoom Call, za ktoré sa z úprimného srdca poďakoval. Nemecký melodic metal zahral aj veci z posledného albumu Legend Of The Shadowking, ktorý určite stojí za vypočutie. Samozrejme bolo počuť aj staré známe Freedom Call, Warriors of Light či The Circle of Life.
Najlepšie na záver. Gamma Ray na seba nechali chvíľu čakať, no len toľko aby sa stihla upraviť aparatúra a pozmeniť výzdoba pódia, ktorú mali títo nemeckí šialenci naozaj vymakanú. Po zaznení We will rock you, ktoré nás všetkých malo správne navnadiť sa na pódiu objavili hudobníci. Celé ich hranie bolo dynamické, rýchle, piesne za piesňami sa hrali bez poriadnej prestávky približne od deviatej do pol jedenástej večer.

Gamma Ray na svojom turné po Slovensku (26.2.-Prešov, 27.2.-žiar nad Hronom, 28.2.-Bratislava) prezentujú svoj najnovší album To the Metal. Z tohto albumu hrali už v prvej polovici skladbu Empathy, ktorá síce začína ako krásna balada, no po pár okamihoch sa z nej vykľuje metalová vypaľovačka, na ktorú nie je hanba zametať si hlavou. Zneli skladby ako  It´s a Sin, Gardens of the Sinner a nesmie chýbať ani Welcome, čo je síce len inštrumentálna skladba, ale ku Gamma Ray určite patrí. Obrovský úspech zožalo aj sólo Daniela Zimmermanna, ktorý na bicích predviedol neskutočnú šou. Zdalo sa, že koniec koncertu ostane bez prídavku, ale páni metalisti sa po pár minútach plných vykrikovania mena ich kapely na pódium predsa len vrátili. Zahrali aj známu I want out, čo je oficiálne pieseň skupiny Helloween. Skladba bola však vytvorená v roku 1988 Kaiom Hansenom, ktorý Helloween v tomto roku aj opustil a založil Gamma Ray. Hansen dobre urobil, pretože inak by žiadnej Gamma Ray nebolo a nebol by ani koncert. Koncert však bol a bola aj kapela, bol dav ľudí, boli aj paže vysoko nad hlavami so známou „devil horn“ rukou a najmä bola poriadna hudba. Tak iba dúfam, že aj v Žiare nad Hronom a Bratislave sa budú ľudia baviť rovnako.

3 Replies to “Rýchla hudba, silný zážitok”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.