Roots Manuva kráľ ostrovného rapu v Bratislave

logoHip-hopové ticho v Bratislave zakončí augustová búrka menom Roots Manuva!

Ticho pred búrkou“ – oblúbená to fráza mnohých z nás. Ale, že si ju prepožičiame zrovna do niečoho takéhoto asi nečakal nikto. Čo iné však charakterizuje klubovú hip-hopovú scénu v Bratislave (prípadne v iných mestách) viac ako práve to ticho? Veru, nič.

Bratislava je, čo sa týka hip-hopových akcií, na najhlbšom dne ako môže byť a všetko sa to má zmeniť až 28. augusta. Práve 28. augusta sa totiž v Bratislave otvárajú brány druhého ročníka Uprising Reggae Festivalu, teda prvého reggae festivalu na Slovensku vôbec a dôvod, prečo by to malo zaujímať aj hip-hopových fanúšikov je jednoduchý: priamo z Veľkej Británie k nám dorazí legenda menom Roots Manuva! Ten Roots Manuva, ktorého skladbu „Witness (1 Hope)“ z roku 2001 si počul viac krát ako hlas vlastnej mamky. Rodney Smith, narodený v roku 1972 je rapper a producent z južného Londýna, ktorý pôsobí pod známym labelom Big Dada. Jeho rodičia však pochádzajú z Jamajky a tak niet divu, že okrem hip-hopu sa Rodneyho talent prejavuje aj v dube, či dokonca v elektronickej hudbe, čo už s Jamajkou súvisí oveľa menej, no znie veľmi zaujímavo aj tak. K hudbe sa dostal ako youngster, prostredníctvom soundsystému, ktorý dunel každý deň neďaleko skate parku, kam si chodieval pozevlovať a v roku 1994, už pod menom Roots Manuva, hosťuje v skladbe „Queen´s Head“ svojmu kamošovi menom Blak Twang. O rok na to, ako 23 ročný, vydáva Roots Manuva svoj prvý vlastný singel „Next Type Of Motion“ a nasledujú ďalšie a ďalšie tracky s jeho špecifickým zvukom a hlasom ako zvon. V súvislosti s jeho skladbami sa v UK začína hovoriť aj o novom štýle menom grime a  po vydaní Brand New Second Hand, teda debutového albumu je už všetkým jasné, že tento chlapík to dotiahne ďaleko. Roots Manuva kombinoval dub, reggae, funk, dancehall a hip-hop do neuveritelne zaujímavých kompozícií a aj preto si od magazínu The Times vyslúžil titul

„Voice of urban Britain“.

Roots Manuva má dnes za sebou už 6 štúdiových albumov, z ktorých asi najznámejšími na Slovensku sú Awfully Deep z roku 2005 a Alternately Deep, ktorý vyšiel rok potom. Jeho celkovo najúspešnejšia doska je ale práve tá posledná, menom Slime & Reason, ktorá sa dostala až na 22. priečku predajnosti v  UK. Za svoju doterajšiu kariéru stihol Roots Manuva spolupracovať s množstvom kvalitných a známych mien. Uveďme si aspoň The Cinematic Orchestra, Chali 2na, Coldcut, DJ Shadow, Gorillaz alebo The Herbaliser. Roots Manuva však nie je jediný, kto na festivale Uprising vystúpi a tak vedzte, že okrem tejto star dorazí na Zlaté Piesky veľké množstvo talentov. Vstpenky pre Uprising Reggae Festival 2009 sú už v predaji po 18€, neskôr sa ich cena dvihne na 21€ a priamo na mieste budú stáť 25€. Hľadajte ich v sieti Ticketportal. Koniec augusta, povstanie a teda Uprising sa nezadržateľne blíží.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.