Roman Perucki na MOF Ivana Sokola

roman peruckiOtvorenie Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola bude mať na starosti poľský organista Roman Perucki. Napriek jeho nespornému talentu o ňom internet informuje len veľmi stručne. Jeho vystúpenia sa uskutočnia 10. 9. v Dome umenia v Košiciach o 19:00, a 13. 9. v biskupskej katedrále Nanebovzatia Panny Márie v Rožňave o 16:30.

the best ofNa obidvoch koncertoch dostanú poslucháči organovej hudby príležitosť vypočuť si ukážky z dielne enigmatického skladateľa Anonyma, konkrétne jeho „Suitu tancov z Olivskej tabulatúry“ (napísanú okolo roku 1619), a Johanna Sebastiana Bacha, od ktorého zaznie „Prelúdium a fúga E mol“ (BWV 548) a obligátna „Herr Jesu Christ, dich zu uns wend„, čiže BWV 632. Pre vysvetlenie treba dodať, že skratka BWV znamená „Bach Werke Verzeichnis“ a ide o katalóg kompletného Bachovho diela, podľa ktorého je možné každú jeho skladbu vyhľadať. Tento premyslený systém je radený podľa tematických okruhov, nie chronologicky, a v súčasnosti obsahuje 1128 položiek (pri nájdení dalších skladieb sa dopĺňa). Chorálové prelúdium BWV 632 bude mať zastúpenie na všetkých koncertoch MOF, pretože nesie podtitul „In memoriam Ivan Sokol“ (bližšie informácie sme priniesli v článku Medzinárodný organový festival Ivana Sokola).

naživoNaspäť do 17. storočia sa vrátime prostredníctvom skladby „Passacaglia“ od Georga Muffata. Potom nás Perucki zavedie do obdobia romantizmu, z ktorého si vybral „Sonátu č. 5 D dur, op. 65“ od Felixa Mendelssohna-Bartholdyho (pozostáva z troch častí, Andante, Andante con moto a Allegro maestoso). V ďalšej časti recitálu zostaneme v 19. storočí, konkrétne so „Sonátou, op. 56“ od Friedricha Wilhelma Markulla, zloženej z Allegro maestoso, Andantino a Finale. Záver koncertu bude patriť rodákovi z Bardejova, Jozefovi Grešákovi, ktorý žil v rokoch 1907 – 1987. Z jeho repertoáru si Perucki vybral „Toccatu“ z Organovej knihy pre Ivana Sokola.

rožňavský chrámAko vyplýva z nášho textu, vystúpenia budú mať konzervatívnejší charakter, najväčšie zastúpenie získali pojmy zo 17. až 19. storočia. Potešiteľný je výber moderného slovenského skladateľa Jozefa Grešáka. Vhodný priestor v Košiciach poskytla ŠF v prostredí Domu umenia, o dispozíciách organu si môžete prečítať na stránke Štátnej filharmónie. V Rožňave sa o zabezpečenie miesta pričinilo tamojšie Občianske združenie Gotika, pričom dobrý zvuk a akustiku by mala podporiť aj klenbovitá architektúra chrámu. Obidva recitály sa uskutočnia v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave.

Roman Perucki vyštudoval hru na organ v Hudobnej akadémii v Gdańsku, kde od roku 1985 pôsobí ako pedagóg. Je hlavným organistom Olivskej katedrály v Gdańsku, výkonným riaditeľom Baltického filharmonického orchestra, prezidentom hudobnej spoločnosti „Musica Sacra“ a Spoločnosti priateľov Olivskej katedrály. GdaňskZaslúžil sa o postavenie viacerých nových organov v meste Gdańsk a v jeho okolí. Je manažérom významných hudobných podujatí, Medzinárodnej súťaže J. P. Sweelincka, Medzinárodného organového festivalu v Olivskej katedrále (najstarší festival svojho druhu v Poľsku) a pracuje aj na príprave ďalších cyklických hudobných podujatí v širokom regióne. Pôsobí tiež ako člen komisií viacerých národných a medzinárodných interpretačných súťaží. Odohral viac než 2000 koncertov v Európe, Rusku, Japonsku, Kanade, USA a v Austrálii. Nešlo len o recitály, ale i sólové vystúpenia v sprievode komorných a symfonických orchestrov. katedrálaNahráva pre domáce i zahraničné hudobné vydavateľstvá, pre poľský rozhlas i televíziu. Za svoju umeleckú činnosť získal Cenu Ministerstva kultúry Poľskej republiky, ocenenia mesta Gdańsk a pápežský kríž „Pro ecclesia et Pontifice“.

Peruckého recitály na Slovensku v rámci 39. ročníka MOF Ivana Sokola sú určené nielen priaznivcom organovej hudby, ale i ľuďom, ktorí ju počúvajú zriedkavo alebo sa k nej nedostanú vôbec. Vstupenky je možné zakúpiť v pokladnici Štátnej filharmónie v Dome umenia a v predajniach košického Mestského informačného centra (v OD Dargov) a Informačného centra mesta Košice na Hlavnej 59. Lístok stojí 5 €, pre študentov, ZŤP a dôchodcov 2 €. Jeho cenu na koncert v Rožňave je možné zistiť na príslušných plagátoch alebo priamo na mieste, čiže v katedrále.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.