Punkový Underground fest 2009 v Martine končí (možno jeho úplný koniec)

Pavel „Hirax“ Baričák, jeho vyjadrenie k situácii:

Festival Underground sa koná v martinskom amfiteátri poslednýkrát. 18.-19.-20.6.2009 sa teda milovníci punk, ska a hardcore muziky stretnú po šiestykrát, ale v Martine naposledy. Mesto mi dalo pevné stanovisko, že budúci rok mi oznamovaciu povinnosť nepotvrdí. Takisto aj mne došla energia a tento rok bude HIRAX Records organizovať UNDERGROUND Fest posledný raz. Chcem sa tak i touto cestou všetkým návštevníkom poďakovať za podporu v minulých ročníkoch, či sa už teraz prídu s „martinským variantom“ rozlúčiť alebo nie.

Či sa nájde šikovná agentúra alebo skupina ľudí, ktorí by festival od budúceho leta zobrali pod svoj patronát, ukáže čas. Možno je práve toto záverečná kapitola najväčšieho slovenského punkového festivalu, ale možno sa UGečko presťahuje do iného okresu. No už bezo mňa.

Po minuloročnom poslednom ročníku šamorínskeho Punk Islandu a prípadnom konci UNDERGROUND Festu sa možno natíska otázka, či punková muzika skutočne prehráva boj o svoju viditeľnejšiu existenciu. V mnohých mestách Slovenska sú punkové koncerty ich oficiálnymi predstaviteľmi jednoznačne zakázané. 30 zástavkové zimno-jarné klubové turné „Pod parou“ mojej skupiny Editor mi to takisto potvrdilo. Niekde sme boli odmietnutý s odôvodnením, že punkové akcie mesto zatrhlo, napriek tomu, že Editor nie je štýlovo vyhranená punková skupina (dokonca sme mali vďaka našej piesni „Stop KDH!“ problémy ukázať sa v mestách so silnejších vplyvom cirkvi, ale to je už skutočne úplne iná téma).

Vysvetľovať ľuďom, že je dôležitejšie pozerať sa do ľudských duší ako na to, kto je ako oblečený a aký má účes, by možno bolo na celý jeden článok. Zbytočne budem asi písať, že na mojom festivale (kde sa denne nachádza okolo 1000 návštevníkov) sa za deň udeje priemerne jedna bitka. Môj festival je v porovnaní s bežnou dedinskou zábavou, kde sa za hodinu strhnú také tri bitky, že krv strieka prúdom (zažil som to polroka dozadu na vlastné oči), priam pionierskym táborom. Má význam hovoriť, že táto komunita ľudí má silno protifašistické, protirasistické zmýšľanie, ale napriek tomu ju niektoré výkonné orgány radia medzi radikálnu? Ja viem, že mnohí mi môžete oponovať vulgárnym a drzým správaním niektorých príslušníkov tejto subkultúry, ale to by zasa padali vety o tom, ako si niektoré dospievajúce bytosti mylne vysvetľujú určité myšlienky a vďaka ich incidentom všetko skončí v jednom vreci.

  • Ďalší zaujímavý bod je dodržiavanie zákona číslo 219/1996 – Zákon Národnej rady Slovenskej republiky o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb.

Ak organizujete spoločenskú akciu na otvorenom priestranstve (festival, zábavu, diskotéku, koncert atď), nemôže sa tam predávať tvrdý alkohol. Tohtoročný UNDERGROUND Fest bude len o pive a víne. Zo strany strážcov poriadku my bolo jednoznačne naznačené, že my môžu festival z minúty na minútu zrušiť. Na druhej strane ma zástupcovia mesta prosili, aby som zabezpečil, aby fanúšikovia neodchádzali v hojnom počte do mesta. To nie je pat, to je neriešiteľná situácia. Keďže už roky chodím celé leto predávať po festivaloch hudobný merchandise a takisto na nich s kapelou Editor aj vystupujem, budem sa opäť ticho prizerať na „slovenské\“ dodržiavanie zákona. Minulý rok sa totiž lialo „tvrdé\“ prúdom všade okrem Pohody. Víkend čo víkend… Znova sa mi potvrdilo pravidlo, že niekoho máme radi, ale niekoho máme radšej, teda čo oči nechcú, nebudú vidieť.

Buďte šťastní, Pavel „Hirax“ Baričák

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.