Prvý ročník festivalu Easthetic 2010 s nízkou účasťou

Išli sme sa zabávať a oddychovať. Pokiaľ nebesá neotvorili ústa a nevypustili svoje zázraky a závisť. Potom sme si dali pivo a hrušku.  Mucha plávajúca v pene. A odvtedy až do konca časov, ak sa niekto opýta, kde sme boli a čo sme robili 25. a 26.6.2010 iba pár vyvolených prehlási. Boli sme na festivale Easthetic. Na úvod trochu literárnej vsuvky. Literárny cirkus KK Bagalu – Stan kultúry a oddychu, bol veľmi zaujímavé miesto. Maličký stan, kde bežali literárne vecičky.

Easthetic sa môže pochváliť, že vsadil na kvalitné slovenské kapely. Niečim podobné nespravil žiaden festival na východe ba ani na Slovensku. Už aj samotná Pohoda začína abstinovať pri slovenských kapelách. Čo sa týka multižánrového charakteru je to trend, ktorý je potrebný. Všetko je to prepojené hudba, maľba… Samotné vystúpenie Hafa, Beyuza, Zetuzeti s kapelou Billy Barman a La3nos Cubanos to celé dokazuje.

Festival Easthetic 2010 očami bežného návštevníka

Pokúsim sa zhodnotiť festival od úplného začiatku. Príchod prvých cestujúcich vlakom o cca.: 16:00. Samotná kyvadlová doprava začala rovnako ako samotný festival o 16:00. Prvá nezmyselná vec. Najlepšie bolo na všetkom, že nič a nikto vám nepovie ktorý to autobus vás zavezie priamo do dejiska festivalu. Neostávalo nič iné ako začať sa pýtať samotných vodičov. Nakoniec sa podarilo a pri otázke vodičovi. Prosím vás idete na Easthetic festival? Vodič odpovie ja neviem ja som objednaný a mám zvážať na Easthetic, ukáže vám objednávku a ja nechápavo krútim hlavou čo sa to deje. Tak mu vysvetľujem, že zrejme tu má čakať na nás a celé je to v poriadku. Kyvadlovka mala byť za 0,50 € no bola zadarmo – prvý svetlý moment. Označenie kyvadlovky v momente keď sme už sedeli bolo neskoro a ukázalo samotnú nepripravenosť. Príchodom na festival chýbalo smerové označenie (stanové mestečko vľavo, lístky a akreditácie vpravo). Samotné stanové mestečko nebolo označené. Návštevníci festivalu sa snažili rýchlo si rozložiť dočasné príbytky z ktorého to mali mať skutočne na skok ako to tvrdil organizátor. Ešte pred postavením ste mali zaplatiť 4 € za stan, lebo inak by ste nemohli využiť murované hygienické zariadenia, ktoré mali ponúknuť väčší komfort ako ponúkajú iné festivaly. Zrejme si ich organizátor pozrel iba z vonku a do vnútra nešiel. Väčší komfort ponúkali prenosné toi-toi zariadenia.

Tak poďme na festival. Od stanového mestečka to malo byť na skok tak po miernom výstupe do kopca vás zastavia pri bráne ľudia od ochranky, že náramky, akreditácie ako aj  možnosť kúpiť si lístok sa dá iba pri hlavnej bráne. Mnohých ľudí to nahnevalo a neostávalo nič iné ako obchádzať festival dookola – to je tak ak nie je nič označené. Nerozumiem prečo nemohla byť zabezpečená výmena aj pri druhej bráne. Veď na hlavnej bráne boli štyri pekné baby z nich aj tak iba dve pracovali. Kľudne sa to dalo rozdeliť. Aj samotné parkovisko bolo pri stanovom mestečku tak nerozumiem prečo bol hlavný vstup orientovaný na druhom konci.

Organizátori Easthetic festivalu pripravili na 25. a 26. júna program na troch pódiách. Ľudia mali problém nájsť to druhé Nu Spirit podľa mňa to tretie sľubované tam ani nebolo a zrejme to bol preklep v tlačovej správe. Zúčastniť sa maliarskych i sochárskych workshopov, vyskúšať si streetart. Našiel niekto sochársky workshop? Kde sa premietali filmy, Dezorzovo lútkové divadlo a prezentácie?

Gašparkove Šibalstvá, alebo erotic dobrodružstvá Bob De Nira. Nesmrteľný dobrodruh a zvodca preslávený svojím politicky nekorektným humorom a sexistickou satirou sa konečne vracia na pódiá vo svojej originálnej neotesanej podobe. Kde to bolo? Človek sa na to teší a tak to dopadne. Jediné divadlo pre dospelého diváka na Slovensku chce uvedením tejto hry upozorniť na nepriaznivý vývoj pôrodnosti na Slovensku a svojou novou atrakciou prispieť nielen pri zvyšovaní krivky populačnej, ale najmä kopulačnej. Deťom do 18 rokov zakázané, rodičom do 100 rokov prikázané! Ako alternatíva odkaz na video.

Kvalite festivalu Easthetic ubrala organizácia. Bola veľmi slabá – priemerná

Klady:

 • kvalitný line up
 • lokalita festivalu
 • dobrá komunikácia s novinármi
 • kyvadlovka na festival zadarmo
 • dobrý výhľad na pódium zaručoval kopec pred hlavným pódiom

Zápory:

 • v stanovom mestečku sa za stan platilo (a aj to nie každý, ale ako prišlo)
 • zle ba možno žiadne označenie, kde čo je
 • WC ako po vojne pri stanovom mestečku
 • malý výber jedál na festivale
 • festival mal časové obmedzenia
 • zmena programu na poslednú chvíľu
 • vstup do areálu festivalu v sobotu by mohol byť skôr ako o 15:00 hodine – nezvyčajné
 • nebola zabezpečená kyvadlová doprava po festivale

Návštevníkom boli predstavení atraktívni hudobníci, kapely zo Slovenska i zahraničia. To, že sa zrušili kapely na poslednú chvíľu pre údajné zlé počasie a tým organizátori nechceli aby ľudia viac mokli pred hlavným stageom mi príde ako zlá výhovorka. Prekvapením piatkového večera boli Amphibios. O poriadný drum & bass sa postarali B-complex. Rýchle bicie, mohutné basy, strhujúca melódia – to najlepšie čo ponúkol piatkový program.

Sobotný program bol ako jedná veľká rodina. Po piatkovej elektronike prišiel na rad hip-hop Haf, Beyuz, Zetuzeta, Vec, Zverina a český WWW ukázali, že hip-hop dokáže púšťať plyn. Haf, Beyuz, Zetuzeta spolu s La3nos Cubanos a piatkovým Billy Barman ukázali ako sa robí moderný hip-hop. Pán Meliško v pozadí to dokonale uvádzal. Čierny rock’n’roll prišiel so skupinou The Swan Bride, chalani zahrali novinky z nového albumu „2“ a opäť predviedli strhujúcu šou. Puding pani Elvisovej prilákal k hlavnému pódiu najviac ľudí no vrcholom sobotňajšieho programu bolo vystúpenie francúzskeho dua Nôze.

„Festival robili zanietení ľudia, ktorí mu verili. Chcem poďakovať všetkým, ktorí prišli, či už z blízkeho okolia, alebo aj z väčšej diaľky,“ uviedol hlavný organizátor podujatia Pavol Hospodár.

 • foto @ Easthetic festival 2010

Kritika je dôležitá a verím, že sa z nej organizátori poučia a prajem im všetko dobré pri organizovaní Easthetic 2011. Východné Slovensko si to zaslúži.

4 Replies to “Prvý ročník festivalu Easthetic 2010 s nízkou účasťou”

 1. Kyvadlova doprava zadarmo nebola.Bolo to ako s tymi stanmi ;).Bolo dobre ale do*ebali to dost.

 2. Easthetic bol fajn, až na to, že prvý ročník nenavštívolo veľa ľudí. Ale no čo, ďalšie budú snáď zaplnenejšie.

  Autorovi článku: Gašparkove Šibalstvá, alebo erotic dobrodružstvá Bob De Nira sa nachádzali v stane kde bolo neskôr tanečné Nu Spirit (inak, to divadielko bolo vážne zábavné). Teda nebolo to pódium ale stan, ale aj tak tam neskôr boli DJs a tancovalo sa (aj keď v nie veľkom počte). Literárny stan kde sa neskôr premietali krátke filmy (aj keď si niesom istá, či premietanie prebehlo, pretože sme odišli skôr, začínal B-complex 🙂 ale Keď sme odchádzali, akúrát zapájali techniku a premietačku, čiže, asi áno) sa nachádzal na kopci (v piatok), a v sobotu ho presunuli do stanu ktorý bol pôvodne určený pre občerstvenie a zároveň bol aj vačší. Sochársky workshop neprebehol, kedže Peter Ilčík (a zhodou okolností aj môj profesor na ŠÚV) na poslednú chvíľu odriekol účasť, a aký by mal zmysel workshop bez sochára? Avšak maliarsky sa konal a tak isto aj dole streetart pri pódiu, ako aj prehliadka fotografii z festivalov. Uznávam, občerstvenie bolo slabé, hlavne pre nás vegetariánov, no snáď sa do budúcich rokov poučia, pretože by bolo veľmi smutné ak by festival zanikol. Obzvášť, keďže to bola jediná umelecká alternatíva tu na východe… inak musíme cestovať Ku trenčínu alebo do Nitry ako napríklad ja tento rok Na artfest. Každopádne, tých 19 eur neľutujem. Fest som si užila a dúfam že budúci rok bude znova…

 3. @ Majka: Doprava na festival bola zadarmo. Z festivalu už nebola.

  @ Silvia: Osobne som navštívil veľké množstvo festivalov a čo sa týka organizácie Easthetic bol na tom najhoršie. Na line up nemôžem povedať ani slovo bolo to spravené na výbornú. Nemám problém sa ľudí opýtať, kde čo je a veľké množstvo ešte aj v sobotu nevedelo kde je Nu Spirit. Literárny stan som navštívil (bolo to skvelé). A ako uvádzaš divadlo sa presunulo do stanu Nu Spirit a to mal kto vedieť to ma človek behať po festivale a hľadať? Dokonca ak sa nemýlim sa to časovo posúvalo.

  PS: ešte aj za parkovné sa platilo wtf
  V sobotu som sa chcel isť najesť a na bráne ti povedia, že festival je zatvorený a otvára sa až o 15:00 hod. To mám teraz hľadať po okolí kde sa dá najesť? Nepoznám to tam. Mnohí ľudia čas trávili pri stanoch. Zaplatili za vstup, auto a stan.

  Mnoho médii píše ako bolo príjemné no ja som sa až tak príjemné necítil a aj preto upozorním na chyby, ktoré festival mal aby Easthetic 2011 bol lepší a kvalitnejší.

 4. nu spirit & literarny stan sa dali najst v pohode, ak sa viete pozriet doprava a dolava & obehnete si RAZ cely areal. no problem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.