Prvý deň na Bažant Pohode. Štvrtok patril Basement Jaxx

Včera začal multižánrový festival Bažant Pohoda 2009. Festival začína na ôsmych pódiach, sprievodné vystúpenia sú naplánované na piatich scénach. Musím vyzdvihnúť starostlivosť o novinárov. Pohoda tak ako po minulé roky ponúka svojím divákom silný a kvalitný program. Rôzne žánre, vekové generácie, druhy umenia. Krédo, ktoré si predsavzali organizátori.

Trenčianske letisko od skorých ranných hodín zaplavovali davy fanúšikov. Posilnené vlaky nestačili kapacitou, už aj mňa zastihla nepríjemná situácia, keď som sa dozvedel, že miestenky na Interface su vypredané. Neostávalo nič iné, ako kúpiť lístok na obyčajný vlak a pretrpieť cestu cez celé Slovensko.

Čo sa týka štvrtkového dňa odhadujem 35000 ľudí (iba môj odhad pozn.aut.), ktorých počet sa každou minútou zväčšuje. Po okukaní terénu, stánkov, atrakcií a iných zábaviek, som mal nesmierne nadšenie z niečoho tak výnimočného a hlavne nového. Na Pohode som prvýkrát no už teraz viem, že bola nesmierna chyba nezúčastniť sa starších ročníkov. Ak ešte stále váhate či prísť na Pohodu, ešte je čas. Neoľutujete.

Štvrtok 16.7.2009 – Ako bolo?

Všetko sa to odštartovalo o 21:30 hod., kedy sa prvýkrát prihovoril davu, riaditeľ festivalu Michal Kaščák. Prihováral sa slovami, že je nesmierne rád, že sme sa v Trenčíne zišli opäť všetci. Nezabudol spomenúť bezpečnosť, aby si každý návštevník dával na seba pozor. Následne privítal kapelu Basement Jaxx (GB), ktorí vystúpili pred dvoma rokmi. Skupina dostala vyše dva a pol hodinový priestor na hlavnom Bažant stage. Príchodom na hlavný stage priniesli závan elektroniky, popu, ethna … Na pódiu odzneli prvé tóny, ktoré strhli publikum. Musím vyzdvihnúť feeling kapely, energiu ktorú prináša do svojich vystúpení je enormná. Strhujúca tanečná show. Skupinu tvorí viacero spevákov, ktorí sa postupne striedali. No mňa sa najviac páčilo trio černošských žien. Mužská časť nebola moc strhujúca, niečo tomu chýbalo. Miestami medzi jednotlivými pesničkami bolo miestami na môj vkus až veľmi veľké prestávky (postrehol som dve pozn.aut.). Prestávky vyplnené jednotlivými hudobníkmi boli veľmi príjemné, spevácka časť kapely ich využila na prezliekanie do nových kostýmov. Každá pesnička priniesla novú kolekciu kostýmov. Počas vystupovania kapela viackrát opomenula slovo Slovakia. Na to publikom reagovalo pokrikmi. V dave som zazrel aj deti (viď.foto pozn.aut.). Potom, ako kapela dohrala svoje vystúpenie sme sa presunuli doplniť tekutiny. Na Bažant stage nastala hodinová prestávka, ktorá zabezpečovala výmenu aparatúry. No a rýchlo k O2 Bubble stanu, kde už začali The Swan Bride (SK). Chalani hrali svoj koncert v komornejšej (klubovej) atmosfére. O2 Bubble stan bol podľa môjho názoru koncipovaní iba pre malé publikum, dalo by sa povedať iba pre skalných, ktorí tam vyčkávali. Po naplnení O2 Bubble stanu, bolo nemožné dostať sa bližšie ku kapele, nie to ju vidieť na vlastné oči. Trochu ma prekvapilo nasadenie kapely na tento nedostačujúci priestor. Viem, že chalani obľubujú klubovú atmosféru no festival je festival. Fakt, že pred stanom bol závan fanúšikov, ktorý mohli sledovať svojich obľúbencov na malej obrazovke, sem-tam vzhliadnuť siluetu niekoho zo skupiny. Po skončení prišli na rad Hudobné úlety, ktoré patria pod stránku voices.sk. Voices tvorí tím ľudí, ktorí  rozhovormi zviditeľňujú neznáme kapely na slovenskej scéne širšej verejnosti. Royal Choral Society + Zbor sv. Cecílie pri Dóme sv. Alžbety v Košiciach, ponúkli spoločne vážnu hudbu, ktorá nemá obdobu na festivaloch. Zbor tvorilo 120 členné zloženie, išlo o skĺbenie londýnskej RCHS so slovenským zborom. Výsledný efekt stál zato.

Stretnutie s novinárkou Robertou Dolinskou (prispievateľka musicone.sk pozn.aut.) a hor sa pozrieť hudobné auto musiq1, ktoré robilo pouličnú diskotéku. Z auta sa púšťali pesničky, ktoré boli, alebo ešte len budú odohrané na festivale. Okolo 01:00 – 03:00 sa predviedli na O2 Bubble stane dj′s Demeter (SK) a Mizzi (SK), ktorý dokorenili už aj tak skvelý deň. Všetko sa to natiahlo a ukončilo niečo okolo štvrtej hodiny rannej.

Na záver môžem povedať, že sa Bažant Pohoda bude iba napredovať. Spojenie divadla, literatúry a ďalších druhov umenia nemá obdobu. Tento fakt zabezpečuje festivalu jedinečnosť. Ide predovšetkým o slobodu a tej je tu požehnane.

  • obrázky doplním neskôr nakoľko nastal problém s pripojením
  • za chyby sa už teraz ospravedlňujem 🙂

One Reply to “Prvý deň na Bažant Pohode. Štvrtok patril Basement Jaxx”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.