Prúdy – Spievam si pieseň

Pred rokom 1968 nahrala kapela Prúdy v bratislavskom Československom rozhlase mnohé nahrávky. Najlepších 12 v decembri 1969 vyšlo na debutovej platni Zvoňte, zvonky vo firme Supraphon. Osud jej nebol veľmi naklonený a po prvom vydaní putovala do trezoru. Jednak preto, že textár Skukálek emigroval do Nemecka, na druhej strane cenzorom „Balada o smutnom Jánovi“ pripomínala Jána Palacha. Pôvodné vydanie sa stalo raritou a šírilo sa medzi poslucháčmi na nahratých páskach. Platňa mohla byť vydaná až v roku 1989 v réžii Opusu, s edičnou poznámkou Vlada Godára.

Pavian Records sa postaral o CD vydanie v roku 1993, no zlatým klincom sa stala edícia z roku 1999 u firmy Bonton Music Slovakia s 10 bonusmi. Zozbieral ich Peter Pišťanek a oboznámil verejnosť so skvelými nahrávkami. Podľa mňa sa z týchto vecí vyníma najviac titul „Spievam si pieseň„, otextovanú práve Rudolfom Skukálekom (musím sa priznať, že pre jeho texty mám najväčšiu slabosť). Napriek všetkému, poradie skladieb na pôvodnej nahrávke bolo iné (uzatvárala ju „Keď odchádza kapela„). Klip zobrazuje predný a zadný obal platne, zloženie kapely a nakoniec i Paľa Hammela s Kamilom Peterajom a Borisom Filanom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.