1

Prúdy – Šľahačková princezná (1973) … doslova rocková rozprávka

Tento článok venujem „šľahačkovým princeznám“

Obľúbený album od slovenskej kapely Prúdy a Pavla Hammela je Šľahačková princezná. Doslova a do písmena ide o rockovú rozprávku. Možno mnohý z vás si povedia, že je to hlúposť. Niektoré texty sú určite pre dospelého človeka smiešne až bizardné. Podľa mňa treba dať priestor aj srande v dnešnom svete ľudia zabúdajú na zábavu, samozrejme všetko s mierou. Niekto žije vo svete fantázie a rád sa tam vracia, iný na niečo také nikdy nepristúpia. Koľko ľudí toľko chuti.

Aj Pavol Hammel v rozhovore prezradil, že pripúšťa že ide o dokonalé dielo. A ako v rozprávkach býva tak aj v tejto je rozprávkar, kto iný vie dokonale rozprávať rozprávky ako slovenský herec Jozef Kroner.

Hudba je super, texty plné dvojzmyslov, ma to svoj šmrnc. Treba to počúvať od začiatku, lebo z rozprávky nebudete mať nič. Rozprávka má poslucháča pobaviť humorne … to sa Šľahačkovej princeznej podarilo.

Spev a akustická gitara Pavol Hammel, gitara Jozef Farkaš, basgitara Ivan Belák, bicie Pavol Barna, klávesy Ján Lauko

Tracklist: ( je super, že si to môžte vypočuť aj vy )

 1. Úvod
 2. Sánkovačka
 3. Pieseň pre malé dievčatko
 4. Lipipi lumpipi rumpipi rup
 5. Zelený pa-pa-pagáj
 6. Nesiem ti biely kvet
 7. Nechceme šľahačku
 8. Vrabec vševed
 9. Biely bocian
 10. Nesiem ti biely kvet II.
 11. Tisíc zlatých brán ( škoda ta tam nie je )
 12. Komu sa neľúbi, ten nech si zatrúbi
 13. Pieseň spod klobúka
 14. Pieseň z cukrárne

Sánkovačka

„Nech z tejto piesne je tu hneď, rozprávka ako žltý med, kto však o nej nesmie vedieť je veľký hnedý medveď, zelena žaba, červené oko, drevená láva, belasí sokol, zelena žaba i ježibaba“ …

No prečo to ten hnedý medveď nesmie vedieť hmmm.

Pieseň pre malé dievčatko

Hneď na začiatku prichadza rozpravkár Jozef Kroner a vraví:

„Bol raz jeden hrad zo šľahačky, biely a sladký a bývala v ňom šľahačková princezná“ … „všetko bolo zo šľahačky iba strechu mal z červenej papriky“

Po tretiu pesničku bola princezná maličká no v štvrtej pesničke Lipipi lumpipi rumpipi rup, už je veľká a ako rozprávač uvedie prichádza pytačka a zámocká kapela záčina hrať. Prvý pytač bol z krajiny rakov a rýb princ Kukus Rukus.

…“princezná sa uchychtla a povedala: som navyknutá na šľahačku a nie na žaby a rakov, odvetila pyšne a zdvihla svoj noštek ešte vyššie, ani to nestačila dopovedať a už k nej pristupoval druhý princ s papagájom na pleci, uklonil sa takže mu papagáj takmer odletel s pleca a spustil“

No ako spustil si vypočujete v piatej pesničke Zelený pa-pa-pagáj, ktorý sa inač vola Fero a vie písať vtáčím perom.

…“ no ty si už lepší podotkla pyšná kráska, ale ani o teba nestojím, žiť medzi papagájmi ccc, ešte to a takto odmietala jedného princa za druhým, princa Machuľu, Bakuľu, Drakuľu, princa Pomaranča, princa čo bol z Rajča, princa Domina čo mal šaty z komína“.

Nesiem ti biely kvet – prichádza neznámy spevák, ktorý jej nesie biely kvet, prešiel za nim celučký svet. Pomalá balada.

No a ako to dopadne a čo sa stane so spevákom a princeznou si musíte vypočuť sami 🙂

Ps: Tisíc zlatých brán ta pasáž na konci  je super, hneď ďalšia pesnička Komu sa neľúbi, ten nech si zatrúbi je tiež dobrá.

Infomácia na záver 🙂

Nabudúce pripravím album Hrana od Mareka Brezovského, ktorý v poslednom čase počúvam stále, pripravený je aj gig z Brna na skupinu Rolling Stones, ešte čakám na foto.

itsmartinsedlak

One Comment

 1. Perfektný počin, podla mňa najlepší aký kedy Prúdy vydali (o chlp predčí aj legendárne Zvonky).. skvelá Farkašova gitara a jeho nesporný skladateľský prínos, Krónerov nezabudnutelný hlas a Peterajove naivné texty urobili z albumu umelecký počin minimálne stredoeurópskeho formátu (aby sme sa držali trošku pri zemi). Počul som ho z kazety, platne a nedávno som si kúpil remaster disk z roku 2003 (kazí ho jedine znovunahratá verzia Bieleho bociana a na pár miestach text v booklete nesedí). Mojim tajným snom je vidiet kapelu Prúdy, ktorá by naživo odtlačila celú platňu a potom by to všetko vyšlo na DVD ako je to na západe bežný zvyk.. ale vždy sa musím prefackať, aby som sa prebudil. V roku 2008 Hammel s Prúdmi odohral v Bratislave jubilejný koncert, no neviem či by do takého projektu dnes páni išli. Idem si radšej princeznú pustiť ešte raz, veď je to jedno z desiatich najlepších slovenských hudobných diel.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *