Prúdy – Šľahačková princezná (1973) … doslova rocková rozprávka

Tento článok venujem „šľahačkovým princeznám“

Obľúbený album od slovenskej kapely Prúdy a Pavla Hammela je Šľahačková princezná. Doslova a do písmena ide o rockovú rozprávku. Možno mnohý z vás si povedia, že je to hlúposť. Niektoré texty sú určite pre dospelého človeka smiešne až bizardné. Podľa mňa treba dať priestor aj srande v dnešnom svete ľudia zabúdajú na zábavu, samozrejme všetko s mierou. Niekto žije vo svete fantázie a rád sa tam vracia, iný na niečo také nikdy nepristúpia. Koľko ľudí toľko chuti.

Aj Pavol Hammel v rozhovore prezradil, že pripúšťa že ide o dokonalé dielo. A ako v rozprávkach býva tak aj v tejto je rozprávkar, kto iný vie dokonale rozprávať rozprávky ako slovenský herec Jozef Kroner.

Hudba je super, texty plné dvojzmyslov, ma to svoj šmrnc. Treba to počúvať od začiatku, lebo z rozprávky nebudete mať nič. Rozprávka má poslucháča pobaviť humorne … to sa Šľahačkovej princeznej podarilo.

Spev a akustická gitara Pavol Hammel, gitara Jozef Farkaš, basgitara Ivan Belák, bicie Pavol Barna, klávesy Ján Lauko

Tracklist: ( je super, že si to môžte vypočuť aj vy )

 1. Úvod
 2. Sánkovačka
 3. Pieseň pre malé dievčatko
 4. Lipipi lumpipi rumpipi rup
 5. Zelený pa-pa-pagáj
 6. Nesiem ti biely kvet
 7. Nechceme šľahačku
 8. Vrabec vševed
 9. Biely bocian
 10. Nesiem ti biely kvet II.
 11. Tisíc zlatých brán ( škoda ta tam nie je )
 12. Komu sa neľúbi, ten nech si zatrúbi
 13. Pieseň spod klobúka
 14. Pieseň z cukrárne

Sánkovačka

„Nech z tejto piesne je tu hneď, rozprávka ako žltý med, kto však o nej nesmie vedieť je veľký hnedý medveď, zelena žaba, červené oko, drevená láva, belasí sokol, zelena žaba i ježibaba“ …

No prečo to ten hnedý medveď nesmie vedieť hmmm.

Pieseň pre malé dievčatko

Hneď na začiatku prichadza rozpravkár Jozef Kroner a vraví:

„Bol raz jeden hrad zo šľahačky, biely a sladký a bývala v ňom šľahačková princezná“ … „všetko bolo zo šľahačky iba strechu mal z červenej papriky“

Po tretiu pesničku bola princezná maličká no v štvrtej pesničke Lipipi lumpipi rumpipi rup, už je veľká a ako rozprávač uvedie prichádza pytačka a zámocká kapela záčina hrať. Prvý pytač bol z krajiny rakov a rýb princ Kukus Rukus.

…“princezná sa uchychtla a povedala: som navyknutá na šľahačku a nie na žaby a rakov, odvetila pyšne a zdvihla svoj noštek ešte vyššie, ani to nestačila dopovedať a už k nej pristupoval druhý princ s papagájom na pleci, uklonil sa takže mu papagáj takmer odletel s pleca a spustil“

No ako spustil si vypočujete v piatej pesničke Zelený pa-pa-pagáj, ktorý sa inač vola Fero a vie písať vtáčím perom.

…“ no ty si už lepší podotkla pyšná kráska, ale ani o teba nestojím, žiť medzi papagájmi ccc, ešte to a takto odmietala jedného princa za druhým, princa Machuľu, Bakuľu, Drakuľu, princa Pomaranča, princa čo bol z Rajča, princa Domina čo mal šaty z komína“.

Nesiem ti biely kvet – prichádza neznámy spevák, ktorý jej nesie biely kvet, prešiel za nim celučký svet. Pomalá balada.

No a ako to dopadne a čo sa stane so spevákom a princeznou si musíte vypočuť sami 🙂

Ps: Tisíc zlatých brán ta pasáž na konci  je super, hneď ďalšia pesnička Komu sa neľúbi, ten nech si zatrúbi je tiež dobrá.

Infomácia na záver 🙂

Nabudúce pripravím album Hrana od Mareka Brezovského, ktorý v poslednom čase počúvam stále, pripravený je aj gig z Brna na skupinu Rolling Stones, ešte čakám na foto.

One Reply to “Prúdy – Šľahačková princezná (1973) … doslova rocková rozprávka”

 1. Perfektný počin, podla mňa najlepší aký kedy Prúdy vydali (o chlp predčí aj legendárne Zvonky).. skvelá Farkašova gitara a jeho nesporný skladateľský prínos, Krónerov nezabudnutelný hlas a Peterajove naivné texty urobili z albumu umelecký počin minimálne stredoeurópskeho formátu (aby sme sa držali trošku pri zemi). Počul som ho z kazety, platne a nedávno som si kúpil remaster disk z roku 2003 (kazí ho jedine znovunahratá verzia Bieleho bociana a na pár miestach text v booklete nesedí). Mojim tajným snom je vidiet kapelu Prúdy, ktorá by naživo odtlačila celú platňu a potom by to všetko vyšlo na DVD ako je to na západe bežný zvyk.. ale vždy sa musím prefackať, aby som sa prebudil. V roku 2008 Hammel s Prúdmi odohral v Bratislave jubilejný koncert, no neviem či by do takého projektu dnes páni išli. Idem si radšej princeznú pustiť ešte raz, veď je to jedno z desiatich najlepších slovenských hudobných diel.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.