Progresívny rock? tak jedine Gattch

Tento článok venujem vám pani z autobusu číslo 39.

Mňa osobne najviac očarila skupina Gattch, podľa mňa to bol prelom Slovenskej hudby, upevnenie bigbítu. Dovolím si povedať, že nič lepšie po nich nebolo a obávam sa či niečo príde. Dnes sa hudba robí pre peniaze, všetko sa toči okolo peňazí a tak sa nečudujme čo nám ponúkajú dnešné slovenské skupiny a hlavne rádia, tie ktoré určujú čo je dobré a čo nie. ( česť výnimkám )

Gattch bola výnimočná vec, progresívny rock, art rock, classic rock, jazz rockové prvky,  niečo podobné ako Collegium Musicum a Dežo Ursiny ( Dežo je hneď po Gattch )  Škoda, že kapela zanikla skôr, ako sa mohla dostať na výslnie. Málo ľudí to pozná jedine tak pamätníci z toho obdobia 1969 – 1973. Dovolím si povedať, že ide o nadčasovú vec, len je to dosť komplikovaná hudba, určite nie pre bežného poslucháča. V roku 1973 sa kapela definitívne rozpadla.

Gattch boli v zložení: ( názov Gattch, bol zložený z mien muzikantov )
Juraj “George“ Štefula – bicie, perkusie
Ľudovít “Ali“ Beladič – klavír
Tomáš “Tomy“ Rédey – sólo gitara, husle
Anton “Tony“ Lančarič – basová gitara
Karol „Charlie“ Slanina – gitara
jeden čas hral (na basgitare a sopránovom saxofóne) aj vynikajúci jazzový klavirista Gabriel Jonáš

Diskografia:

 • Na na na / Kontrapunktická etuda ( EP, 1971 )
 • Gattch ( LP, 1971 )
 • Komplet ( 2CD, 2002 )

Vyšlo iba 2CD … reedícia. ( remasterovane, alebo ako sa to vola )

Tracklist:
CD 1 obsahuje 1971 – EP Opus (1-2) + LP Opus (3-10) + archívne nahrávky.

 1. Na na na
 2. Kontrapunktická etuda
 3. Kvapka medu
 4. Pieseň bez slov
 5. Narodenie
 6. Neznáma tvár
 7. Vlak
 8. Vokálna štúdia – Reminiscencia I
 9. Reminiscencia II
 10. Kontrapunktická etuda
 11. Celý kraj
 12. Už kvitne biely orgován
 13. Brička
 14. Neznáma tvár (verzia)
 15. Reminiscencia II (verzia)
 16. Rapsódia
 17. V zeleni jarin
 18. Reminiscencia II (verzia)

CD 2 je Live z Ostravy 1972.

 1. Krásne včely
 2. Celý kraj
 3. Sivé oči
 4. Neha
 5. Neznáma tvár
 6. Pešiak
 7. Brička
 8. D-Mol – Koncert D-Mol
 9. Rapsódia IV
 10. Bum vam
 11. Reminiscencia II
 12. Potlesky
 13. Sedem minút
 14. Narodenie
 15. Sonet o snehu
 16. Kontrapunktická etuda

Pridám aj jedno video od Gattch, nádhera ( ps: na youtube to pridal bubeník a prispievateľ Lucas Perny 🙂 )

Jedna škoda, že Ali Beladič sa vydania tohto CD nedožil. Zomrel 27.10. 2001 na infarkt vo svojom štúdiu.

Hudba je neuveriteľná, perfektná až sa mi nechce verit ze tak staré nahrávky sú také kvalitne. Slovenčina je nádherný jazyk stačí počuť Gattch, alebo Ursínyho. Na to ako bola doba sa čudujem, ako mohlo zaniknúť niečo také kvalitne. Inač ten ostravský koncert to je kapitola sama o sebe, každý to vychvaľuje do neba, ešte kvalitnejšie zahrane ako štúdiové verzie alebo na neporovnateľne zhodne.

„Ak mám byť, konkrétny včera som išiel do mesta a počúval som Gattch a sadol som si k staršej pani bolo to v autobuse. Počúvam si Gattch asik to bolo trošku hlasnejšie, ale ta pani sa stále na mňa pozerala, ako keby sa chcela opýtať čo to je, je to veľmi známe, alebo to dokonale vedela. Normálne som u nej spozoroval, ako si začala kývať nohou, veľmi ma to potešilo. Stále na mňa pozrela a možno neverila, že aj taký mladý ľudia počúvajú kapelu z jej detstva. Tento článok venujem vám pani z autobusu číslo 39“.

Niektoré pesničky a môj komentár:

Na na na – hneď prvá pesnička je super, hlasové posuny ani neviem ako to nazvať, viac-hlasy ktoré vedia kde spomaliť, pridať a hudba ktorá sa mení tak krásne, ku konci bubnové solo.

“ na na na … rad by som ťa rád v náruči maaaa-al, rád by som ťa rád, na svojom srdci hrial. Raz až príde čas a budeš mojou … a budeš mojou. Zaspievam ti zas, tu včelích rojou … na na naaa“

Kvapka medu – aj takto  som raz nazval svoju bývalú priateľku, teraz sa priznám, inšpiráciu som našiel v Gattch. Tu to začína klavírne gradovanie, postupne sa pridajú basová gitara, bicie a harmonicky to dotvaraju.

Narodenie – vrchol progresívnej hudby na Slovensku

Vokálna štúdia – Reminiscencia I – zaujímavé, keď v pozadí znie ženský hlas

Celý kraj –  nádherný štvorhlasný spev

„Celý kraj zbesilo cvála, celý kraj priateľsky máva, keď nim vlakom prejdem, celý kraj zbesilo cvála … zajačka bez slávy odhodím do trávy tam zostávam, celý kraj zbesilo cvála, zajko ho už nevidí, kto na kraj pozerá povedľa jazerá, zajka zbadá“

3 Replies to “Progresívny rock? tak jedine Gattch”

 1. Vynikajúci článok. Ku Gattch som sa dostal už ani neviem ako. Tuším to bolo vďaka kamaratovi, ktorý miluje prog rock. Napomohol tomu aj časopis (priloha k SME o roku 1975), kde bolo o Gattch písané. Najviac ma zaujalo „Narodenie“. Sú to skvelé sonngy, škoda že sa rozpadli. Mne sa stalo niečo podobné už s dvomi kapelami. Ľudia sa o ne začali zaujímať až po ich rozpade. Veľakrát v histórii sa to stáva (či už v domácej alebo svetovej hudbe).

 2. Tento album poznám, a neviem ako si snáď zoženiem reálne médium tejto hudby, a to hneď LP, keby bolo možné, len som mp3 chudák, a ani .flac neexistuje na nete(čo sa týka Slovenskej tvorby). Chcem to zmeniť… Je to komplikované. Všetci čo mali niečo so Slovenským Progresínym rockom, sú niekto, aj Jaro Filip, aj Lasica a Satinský, proste elita, a inteligencia národa.A páčia sa mi neuveriteľné dlhé verše Dezidera, a tiež som rád že som Novozámčan, kde kapela Gattch vznikla. A ešte by som chcel niektorých hudbníkov našej, neprávom zabudnutej progressívnej scény, vidieť živých :C

  Len si zohnať gramofón a kúpiť platne :3.

 3. raz až príde čas a budeš mojou. zaspievam ti zas, blues včelích rojov. Ja len, aby bolo jasné 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.