Posledné koncerty organového festivalu

Do pozornosti fanúšikov organovej hudby oneskorene prinášame informácie o záverečných koncertoch Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola. Prvý z nich sa bude konať 27. 9. o 19:00 v Evanjelickom kostole v Košiciach, na ktorom vystúpi mladý slovenský interpret Marek Štrbák (pred pár dňami odohral vystúpenie v rodnej Spišskej Novej Vsi). Druhý sa bude odohrávať v réžii švédskeho hudobníka Hansa Fagiusa v košickom Dóme sv. Alžbety 29. 9. o 19:30, a úplne posledný sa uskutoční 1. 10. o 18:00 v popradskej Konkatedrále sedembolestnej Panny Márie, tiež „pod taktovkou“ zmieneného Švéda.

Štrbák patrí do generácie mladých slovenských organistov. Pre svoje košické vystúpenie si do repertoáru vybral viacero známych i neznámych skladateľských pojmov. Pozornosť by mali pútať zrejme Johannes Brahms a jeho „Prelúdium a fúga A molmarek štrbák„, BartholdyhoSonáta č. 6 D mol„, „Lauda Sion, chorálové metamorfózy pre organ“ od Jozefa Podprockého, „Pari intervallo“ od vynikajúceho súčasného estónskeho skladateľa Arvo Pärta a obligátna skladba „Herr Jesu Christ, dich zu uns wend‘“ v podaní J. S. Bacha. V nedeľný večer odoznejú ešte „Variácie As dur“ od Adolpha Friedricha Hesseho, „Mozart Changes“ maďarského súčasníka Zsolta Gárdonyiho a na záver „Ah, vous dirai-je, Maman, 9 variácií a finále“ od Christiana Heinricha Rincka. Ako vyplýva zo zoznamu, Štrbák stavil na viacerých skladateľov, od ktorých si vybral iba po jednej ukážke. Organ v Evanjelickom kostole má dva manuály (klaviatúry) a 23 registrov.

Posledný hudobník, ktorý sa predstaví na 39. ročníku MOF Ivana Sokola, je norkőppingský rodák Hans Fagius. V Dóme sv. Alžbety v utorok 29. 9. sa môžu tešiť najmä priaznivci J. S. Bacha na jeho „Toccátu a fúgu E dur„, Tri hans fagiusskladby na chorál „Herr Jesu Christ, dich zu uns wend‘ „, „à 2 Clav. et Ped.“ a „Trio G dur„. Zvyšok koncertu bude patriť Jozefovi Grešákovi, konkrétne „Allegro“ a „B-A-C-H“ z Organovej knihy pre Ivana Sokola, Ake Malmforsovi (Passacaglia a fúga), Erlandovi von Kochovi (Elegická melódia), Gabrielovi Pierné (Trois Pieces pour Grand Orgue) a Josephovi Jongenovi (Sonata eroica, opus 94). O organe v košickom chráme informujeme tu.

V Poprade, vo štvrtok 1. 10., pôjde o trochu pozmenený program. Zostanú v ňom skladby Grešáka a Bacha, no ostatné nahradia kompozície Dietricha Buxtehudeho (Prelúdium a fúga Fis mol), organový chorál Georga Bőhma (Vater unser im Himmelreich), Bo Lindeho (Fantázia, opus 19) a Felixa Mendelssohna Bartholdyho (štvordielna Sonáta č. 1 F mol, opus 65). Koncert sa uskutoční v rámci 27. ročníka Popradskej hudobnej jesene a spoluorganizuje ho mesto Poprad. Organ v konkatedrále má tri manuály a 41 registrov.

Vstupenky na košické koncerty je možné zakúpiť v pokladnici Štátnej filharmónie, Informačnom centre mesta Košice a Mestskom informačnom centre. Ich výška je 5 €, pre študentov, dôchodcov a ľudí ZŤP stoja 2 €. V Poprade je ich výška upresnená na príslušnom plagáte. Organizátori podujatia sa tešia na účasť všetkých priaznivcov vážnej hudby, ktorá by mala v podstate preklenúť časovú priepasť od 17. storočia (Buxtehude) po súčasnosť (Pärt).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.