Pink Floyd a ich nezabudnuteľný koncert Live 8

Roger Waters, David Gilmour, Nick Mason a Richard Wright tvoria legendárnu skupinu Pink Floyd. Každému musí byť hneď jasné, že kapelu tvorili aj iný umelci. Predstavím ich hneď na začiatku. Súčasťou Pink Floyd boli aj Syd Barrett a Bob Klose.

Syd Barrett (Roger Keith Barrett), ktorí pôsobil v kapele od roku 1965 až 1968.

Pink FloydRok 1968 označovaný v hudobnej histórii ako éra psychadelického undergroundu. Syd zomrel v roku † 2006. Spomeniem iba pár vecí. Skladbe „Arnord Layne“ je o autentickej osobe transvestitu, ktorý kradol zo šnúr bielizeň Wattersovej a Barrettovej matke. Treba pripomenúť, že otázka sexuality bola v období 60’s veľké tabu. Napríklad stanica BBC sa od tejto skladby dištancovala a nikdy ju neodvysielala. Pesničky „See Emily Play„, „Apples and Oranges“ sú diela Syda. V rannej éra, kedy sa odštartovala tvorba Pink Floyd stál za väčšou časťou pesničiek. Sydovi sa pripisuje prvý album Pink Floyd s návom „The Piper at the Gates of Dawn„. Po tom ako kapelu opustil dal sa na sólovu tvorbu. Neskôr dostal označenie za prvého hudobníka psychadelic folk.

 • Prvý album Pink Floyd – „The Piper at the Gates of Dawn“ sa stretol s veľmi pozitívnym ohlasom aj u hudobnej kritiky.

Bob Klose (Rado ‚Bob‘ Klose) pôsobil v kapele od roku 1964 až 1965. Kratučká doba, no aj napriek tomu sa ako gitarista zapísal k zostave Pink Floyd. Viedli sa diskusie či naozaj hrá na gitare. Všetko sa to vyvrátilo v roku 2001 v dokumente The Pink Floyd and Syd Barrett Story, kde hral Bob pri skladbách „Lucy Leave“ a „I’m a King Bee„. Bohužial skadba „Double O Bo“ a „Butterfly“ sa nezachovala a tak sa nedá potvrdiť a ani vyvrátiť, že na gitaru hrál práve Bob. Možno za zmienku stoji odchod Boba, ktorému sa nepáčila veľká psychadélia. Bob bol viac džezový gitarista, po odchode sa začal venovať architektúre a foteniu.

Pre mňa Pink Floyd sú štyri mená:

 • George Roger Waters (1965–85)
 • Richard William „Rick“ Wright (1965 – 1981; 1987 – † 2008)
 • David Jon Gilmour (1968 – súčasnosť)
 • Nick Mason (1965 – súčasnosť)

Londýn zažil v roku 2005 koncert, ktorý sa už nikdy nezopakuje. Takmer po dvadsať ročnej prestávke, kedy opustil kapelu Roger Watters sa štvorica opäť stretla. Kto bol na tomto koncerte zažil niečo neopísateľné. Ja a možno mnoho iných ľudí im iba ticho závidia. Vyberám štyri skladby, ktoré prepísali históriu a hlavne posunuli tvorbu Pink Floyd na hudobný vrchol – pretože tam patria. Koncert upozorňoval na veľkú chudobu. Vyjadrenie, ktoré venoval Gilmour vodcom G8.

„Like most people I want to do everything I can to persuade the G8 leaders to make huge commitments to the relief of poverty and increased aid to the third world. It’s crazy that America gives such a paltry percentage of its GNP to the starving nations. Any squabbles Roger and the band have had in the past are so petty in this context, and if re-forming for this concert will help focus attention then it’s got to be worthwhile“.

Odzneli skladby:

 1. „Speak to Me/Breathe/Breathe (Reprise) „
 2. „Money „
 3. „Wish You Were Here „
 4. „Comfortably Numb“

Pink Floyd – Speak to Me/Breathe/Breathe (Reprise) – Live 8

Text “Speak to Me/Breathe/Breathe (Reprise)” (Rozprávaj mi/Dýchaj/Dýchaj (Repríza)): Rozprávaj mi. Bol som blázon celé tie posraté roky, úplne všetky. Bol som za pokrajom celú večnosť. Robil som si copíky kvôli bande. Bol som vždy blázon, viem že som bol blázon ako je väčšina z nás. Je veľmi ťažké vysvetliť prečo si blázon hlavne keď blázon nie si… Dýchaj. Dýchaj, vdychuj vzduch. Starostí sa neobávaj. Opúšťaj, ale pri mne navždy buď. Navôkol sa poobzeraj a vyber si vlastnej zeme kus. Lebo dlho budeš žiť a lietať vo výšinách. A slzy, ktoré preplačeš a úsmevy, ktoré rozdáš. A všetko čo vidíš a všetko čo sa ťa dotkne je všetkým čím tvoj život kedy bude. Utekaj, zajačími skokmi bež. Vyhrab si noru, posledný raz zo slnka sa teš. A keď ju už máš konečne hotovú nesadaj si, je čas začať kopať novú. Lebo dlho budeš žiť a lietať vo výšinách. Ale iba ak si morský príboj osedláš. A balancujúc na vlne najvyššej. Ženieš sa k priepasti najbližšej. Dýchaj (Repríza). Doma, opäť doma. Som rád, že tu môžem byť, keď sa dá. A keď sa vrátim domov uzimený a zmorený. Je dobré ohriať si kosti pri ohni. V diaľke za poľami. Zvoní železný zvon. Zvoláva veriacich na kolená. Vyslyšať pár ticho kázaných čarovných slov.

Pink Floyd – Money – Live 8

Text “Money” (Prachy): Prachy, z diaľky mávajú. Zožeň si dobrý flek, kde viac dávajú. A budeš sa mať hej. Prachy, to je palivo. Zhrabni balík do oboch rúk. A dobre zaši ho. Nové auto, kaviár, štvorhviezdičkový sen. Myslím že si kúpim futbalový klub. Prachy, už sú späť. Som síce kamarát, ale od mojej kôpky ruky preč. Prachy, to je to pravé. Nepchaj mi sem tie odporné kraviny stále. Ja sa veziem v špičkovej prvotriednej cestovnej lodi a myslím ,že by sa mi tryskáč Lear hodil. Prachy, to je zločin. Spravodlivo ich rozdeľ, ale neber mi z môjho koláča diel. Prachy, tak sa to zdá sú dnes koreňom všetkého zla. Ale ak žiadaš nech ti pridajú, žiaden div, že ti nakoniec nič nedajú. Uch, mal som pravdu! Áno, úplnú pravdu! Určite som mal pravdu! Na sto percent si mal pravdu.Ten chlapík si pýtal nakladačku. Áno! Načo niekto stále niečo vymýšľa? Neviem, bol som vtedy úplne na mol.Ja som mu vravel, že nemôže ísť do dvojky. Pýtal sa prečo nemôže vojsť zadara dokiaľ som na neho nezačal revať a kričať a vysvetľoval som mu prečo nemôže vojsť zadara. Prišlo to ako blesk z jasného neba, ale dostali sme ho preč.

Pink Floyd – Wish You Were Here – Live 8

Text “Wish You Were Here” (Želám si, aby si tu bol): Tak, tak ty si teda myslíš že rozoznáš. Nebo od pekla. Belasú oblohu od utrpenia. Rozoznáš polia kvitnúcej zelene od koľajníc z chladnej ocele? Úsmev od skrytého zúfalstva? Naozaj myslíš že sa to dá? A donútili ťa k tomu, aby si zapredal. Svojich hrdinov za fantómy? Žeravý popol za stromy? Teplé bezvetrie ľadová búrka vymení? Mizerná útecha z takej výmeny? A vymenil by si – Účasť vo vojnovom ťažení za hlavnú úlohu vo väzení? Ako si len želám, ako si len želám aby si bol tu. Sme len dve stratené duše krúžiace v akváriu. Rok po roku. Pachtiac sa stále po tom istom kúsku zeme. A čo sme našli v sebe? Plno starého známeho strachu. Želám si aby si bol tu.

Pri skladbe „Wish You Were Here“, Waters povedal tieto slová:

„It’s actually quite emotional standing up here with these three guys after all these years. Standing to be counted with the rest of you. Anyway, we’re doing this for everyone who’s not here, but particularly, of course, for Syd“.

Pink Floyd – Comfortably Numb – Live 8

Text “Comfortably Numb” (Absolutne ľahostajný): Haló. Je tam niekto vovnútri? Ak ma počuješ tak prikývni. Je tam niekto doma? Tak poď, hneď. Počúvam že si na dne. Dobre, pomôžem ti tú bolesť poraziť a znovu ťa na nohy postaviť. Uvoľni sa. Potrebujem najskôr nejaké informácie mať. Len základné fakty. Kde to bolí mi môžeš ukázať? Neexistuje taká bolesť, ktorej by si sa vzdal. Vzdialená loď na obzore dymí. Po vlnách prichádzaš iba ty jediný. Tvoje pery sa hýbu no ja nepočujem čo si povedal. Keď som bol dieťa mal som horúčku. Ruky som mal opuchnuté ako dva balóny. Teraz mám ten pocit znovu. Nedokážem to opísať, nerozumel by si tomu. Nie je to tak ako mi je. Stal som sa absolutne ľahostajným. Dobre. Iba taký malý pich. Už ich nebude viac – aaaaach! Ale môžeš menšiu nevoľnosť pocítiť. Dokážeš sa postaviť? Dúfam, že ti to pomáha. Pomôže ti to vydržať to predstavenie. Tak poď je čas ísť. Neexistuje taká bolesť, ktorej by si sa vzdal. Vzdialená loď na obzore dymí. Po vlnách prichádzaš iba ty jediný. Tvoje pery sa hýbu no ja nepočujem čo si povedal. Keď som bol dieťa letmý záblesk zbadal som kútikom oka. Obzrel som sa, zmizol však medzitým. Nemôžem naň ani teraz ukázať prstom. Sen je preč, dieťa vyrástlo. A ja som sa stal absolutne ľahostajným.

Po odohraní koncertu sa skupina spoločne poklonila a vtedy vznikol jeden slávny obrázok Live 8.

Na záver odporúčam:

 • Album Dark Side of the Moon (1973). Témami deviatich skladieb sú problémy súčasného života: peniaze, chamtivosť, šialenstvo a vojna. Album je je 11. najpredávanejším albumom všetkých čias.
 • Album The Wall (1979). Hudobnou kritikou a aj fanúšikmi je označovaný ako jeden z najlepších albumov skupiny, je považovaný za rockovú klasiku a jeho depresívne hymny inšpirovali mnohých súčasníkov skupiny Pink Floyd.
 • Film Pink Floyd: The Wall. Nakrútený v roku 1982. Scenár k filmu napísal Roger Waters. Film je silne metaforicky ladený a sú v ňom využité prvky symbolizmu. Keď som videl tento film ostal som v úžase. Trailer k filmu.

One Reply to “Pink Floyd a ich nezabudnuteľný koncert Live 8”

 1. Live 8 bol historický hudobný prelom. Bola to vlastne labutia pieseň pôvodnej zostavy Pink Floyd. Už ich nikdy neuvidíme. RIP Syd a Rick!
  Martin – skvelý nápad, napísať o tom článok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.