Piatok na Pohode 2010 zaujali Wovenhand a Klaxons

Najkrajšia vec na Pohode je to obrovské množstvo zaujímavých kapiel. Piatok priniesol sklamanie, ale aj hudobné prekvapenia. Jedným z prekvapení bola kapela Wovenhand (USA). Sklamanie nastalo pri vystúpení speváka Iana Browna. Piatok na Pohode okrem nabitého programu priniesol aj vysoké teploty. Napíšem o veciach na ktorých som bol a na odporúčanie známych spomeniem ich hudobné typy. Na záver spomeniem okrajovo dobré kapely, ktoré priniesol piatkový program, no ako to už býva na Pohode, nedá sa stihnúť všetko.

Piatkový program začal o 10:00 hod… diskusie, debaty, divadlo a pár kapiel pripravili už od rána široký program. Rozoberali sa témy od povodní, cez média až po utečencov žijúcich na Slovensku. Prebiehali v drevenom stane (dome) s názvom Dobrá krajina. V Európa stane dostalo priestor: Divadlo na tahu hrou Zahradní slavnost (CZ). Slováci sa nenechali zahanbiť a Divadlo bez domova predstavilo projekt Haiku. Haiku je tradičná japonská nerýmovaná poézia, ktorá má charakteristickú formu (5-7-5 „slabík“). Príbeh, ktorý by sa dal pomenovať štyrmi slovami – príroda, poézia, krása a pominuteľnosť.

Pridávam video, kde sa dozviete viac o ľuďoch z Divadla bez domova. Hrdinovia sú oni. Miestami mám pocit, že dokážu viac ako všetci bežní ľudia, ktorých stretávate deň čo deň. Prajem im, aby dosiahli profesionalitu, ktorú si tak želajú. Osobnostne ju už dosiahli.

V piatok som skúšal aj tanečné workshopy. Nay tanečný dom nezmenené miesto rovnaké ako pred rokom. Tradičné mexické piesne a hudba v štýle mariachi priniesla hudobné zoskupenie Sin Fronteras. Možno aj vám učarila mexická hudba – sladká a drsná zároveň. Prvý workshop pod vedením pána Oláha mal naučiť ľudí tancovať cigánsky čardáš. Porque Tango snáď netreba napísať čo sa dalo naučiť pod vedením Miguela Sumaria a Terezi Schwarzovej – Granada. Najväčšiu tanečnú zábavu v štýle disco a zároveň príprava pre najlepších vystúpiť so skupinou Scissor Sisters v sobotu. Téma bola I Don’t Feel Like Dancin.

PS: všimnite si slečnu (pani, čierne vlasy po plecia) v prvom rade v plavkách vedľa baby v žltom tričku. Nevynechala ani jeden tanečný workshop. Pekne, pekne. Video s horším zvukom no dlhšie TU. Tanečnú smršť pripravili Spin Production pod vedením J. Bekra.

Prejdem ku kapelám. Osobne som chcel vidieť kapelu Bez ladu a skladu, no osud to zariadil inak a ocitol som sa v Garnier aréne, kde sa z odstupom času predstavil môj vrchol sobotného dňa Wovenhand. Gitara, bendžo a strhujúci prejav speváka vám dávali neopísateľnú energiu. Hudba prinášala relax a uvoľnenie. David Eugene Edwards, Ordy Garrison a Pascal Humbert, predviedli americký folk rock, ktorý sa už v živote nemusí zopakovať. Kapela v júni tohto roku pripravila svoj piaty štúdiový album s názvom The Threshingfloor.

O 21:00 hod. vystúpila v Nay tanečnom dome prešovská formácia Chiki Liki Tu-A. Kapela dosiahla to, čo sa nepodarilo žiadnej slovenskej kapele na festivale. Na pódium sa vrátila dva krát za silného skandovania. Zahrali všetky svoje staré hity okorenené slovným prejavom, ktorý je neodmysliteľný k ich vystúpeniu. Aurel v roku 2006 za najlepší alternatívny album bol určite zaslúžený. Black revolution band ostali doma, ale spevák Dzigi Dzabur na Pohode prekvapil briadkou a metalistickom spevom ukončil jedno z najlepších vystúpení. Diky Maťo.

V O2 stane som bol pozrieť elektronické duo The Golden Filter (USA). Publikum malo jedinečnú možnosť vypočuť si ich debutový album Voluspa (2010). Vydali ho v apríli v štúdiu Brille Records. Ich vystúpenie si môžete pozrieť v jednom z videí (video 1, video 2, video 3).

Na záver som si nechal Iana Browna od, ktorého som očakával show podobnú Oasis koncertu. Oproti Oasis sa má čo učiť. Bolo to až veľmi statické a miestami som mal pocit, že to robí nasilu. Iana mam napočúvaného skladby som poznal no vystúpeniu chýbalo srdce a ľahkosť. Skladby odzneli no na druhý deň som si nespomenul, že som bol na ikonu anglickej scény. Najlepšia skladba „I Wanna Be Adored“ odznela na Pohode takto (video). Možno ľudia nespravili atmosféru na akú je Ian zvyknutý, skladba „I Wanna Be Adored“ si to zaslúžila. Malo to byť takéto (video). Škoda no po takom výkone aký predviedol na Pohode 2010 nezahviezdil. Klaxons predviedli strhujúci show. Ľudia z ich vystúpenia museli mať zimomriavky po tele. Aj Ian ich pochválil. It’s Not Over Yet skvelá vec.

V piatok na Pohode 2010 okrem spomenutých kapiel vystúpili: Peter Breiner a Štátna filharmónia Košice: 27 štátnych hymien (SK), Bez ladu a skladu (SK), Miss Platnum (RUM, D), The Futureheads (GB), Max Romeo (JAM), Allstar Refjúdží band (CZ), Blue King Brown (AUS), Adam Green (USA), Collegium Musicum (SK), Sharon Jones and The Dap-Kings (USA), Polar Bear (GB), Puding pani Elvisovej (SK), Metronomy (GB), WWW (CZ), The Golden Filter (USA), Micachu & The Shapes (GB), Friendly Fires (GB), Autechre (GB), Digitalism DJ set (D), Zinc (GB), Toky + Loktibrada (SK), Interference (IRL), Jana Kirschner (SK), Jape (IRL), Onili (IL), Sexy Sushi (F), Diving with Andy (F), Kira (DK), Frank Winter (GB/SK), Kazety (CZ), Dope Aviators (SK), Vandali (SK), Korben Dallas (SK) a iní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.