Pesničky z albumu Hrana – Marek Brezovský, Oskar Rózsa (SK)

Tento článok venujem pánovi Jurajovi Zoppovi a jeho manželke.

Články, ktoré som venoval Marekovi boli pre mňa veľmi dôležité. Jeho čistota, cit pre hudbu ostávajú a určite ostanú symbolom toho ako sa to všetko má robiť. Dokonca si nemyslím, že čím starší človek je dokáže toho viac. Príkladom toho celého je Marek Brezovský. Človek, ktorý sa v mladom veku dostal tak ďaleko „nechcem to nazvať vrchol, pretože to bolo niečo vyššie“. Prostým faktom ostáva, že tam sa nedostane kade kto. Cesta k úspechu je daná vopred.

Viac v článkoch:

Tento článok som venoval pánovi Jurajovi práve preto, lebo mi poskytol cenné informácie o Marekovi. V článku o albume Hrana som sa snažil zachytiť texty jednotlivých pesničiek. Bolo to veľmi náročné a uvedomoval som si, že to nieje stopercentne dobré. Nakoľko sú články o Marekovi zaindexované nebolo by veľmi rozumné ich prepisovať tak som sa rozhodol pripraviť texty k pesničkám nanovo. Teraz to bude dobré.

Keď som videl booklet cd-čka (platne) Hrana neveril som vlastným očiam. Niečo tak krásne sa už nevidí. A čo sa stane ak sa spojí art hudba s umením maliarstva posúďte sami. Pár no nie všetky obrázky zverejním. Treba dúfať v novú edíciu cd-čka.

Texty aj hudba užasne odzrkadľujú Marekovú dušu. Hlbokú a nekompromisnú k ideálom. Zároveň radostnú aj zdrvujúcu. Niekoľko krát som s nim bol. Na rozdiel od Mariana Vargu a Jara Filipa začal žiť v dobe, ktorá menej obmedzovala ľudí a to mu paradoxne skrátilo život. Juraj Zopp.

Album Hrana:

1. Keď kvety stromom odpadnú, 2. Hračičkár, 3. Niekde zvoní hrana, 4. Kušulenka, 5. Chcem byť sám, 6. More a ty, 7. Cigánska, 8. Lano Estakádo, 9. 68, 10. Všetko je inak, 11. Holičová výpoveď, 12. Láska, 13. Nechcem byť ako ostatní, 14. Medzi nebom a …

Fotografie: Martin Singer, Oliver Sadovský
Kresby a desing: Marek Ormandík, Silberman

Texty pesničiek:

1. Keď kvety stromom odpadnú

text: Blízkosť brány obstarám, keď chceš a pritom musíš. Dám ti vzduch, čo dýcham sám, keď bez vzduchu sa dusíš. Fajn, som tam, odchádzam. Fajn, som tam, ožívam… Keď kvety stromom odpadnú, ja samoty sa bojím. Srdcia musia priľahnúť, bez vzduchu moje zhorí. Fajn, som tam, odchádzam. Fajn, som tam, ožívam… Do duše si zafúkaj a napni správne plachty a s loďou odpláv do raja a zostaň s ňou navždy. Fajn, som tam, odchádzam. Fajn, som tam, ožívam…

Marek Brezovský – hudba; Andrej Štermenský – text; Juraj Tatár – klavír, feder piano, hammond, clavinet; Andrej Šeban – gitara; Marcel Buntaj – bicie; Oskar Rózsa – basa, spev.

2. Hračičkár

text: V priestore len tak tu stál a bolo mu fakt všetko jedno, otvorené oči mal a bolo mu fakt všetko jedno. Nesmial sa a netriasol a bolo mu fakt všetko fuck, začal si s tým zápasom … Muž bol pripravený, skúsiť to i s tmou. Ako ten čas ubiehal, zrazu nevedel, či je mu to tak jedno, ten čas sa totiž fakt stal, že vôbec nevedel, či je mu to tak jedno. Napokon aj zima prišla a nebolo mu to, nebolo mu to jedno, ako keď si pozhasína… Muž nevedel, či je pripravený odísť s tmou. A potom nakoniec, už muselo mu byť všetko jedno, nemal inej voľby a tak, a bolo mu to fakt všetko fakt. Bič na seba upletený a muselo mu byť všetko jedno, celý život rovnaký… Muž bol pripravený odísť s tmou, tak teda odišiel, preč so svojou hrou.

Marek Brezovský – hudba, text; Andrej Šeban – gitara; Roman Andor – gitara; Oskar Rózsa – bicie, klávesy, vibrant, basa, spev.

3. Niekde zvoní hrana

text: V diaľke počuť hlasy, fanatických más, niekde zvoní hrana, niektorému z nás, nad džunglou sa stmieva, vo mne svieti slnko, peace. Do života prší, zkracuje sa dych, niekde zvoní hrana, všetkých zvolených, poď do môjho sveta, u mňa vládne slnko, peace. V diaľke počuť hlasy, fanatických más, niekde zvoní hrana, niektorému z nás, nad džunglou sa stmieva, vo mne svieti slnko, peace. Do života prší zkracuje sa dych, niekde zvoní hrana všetkých zlomených, poď do môjho sveta, u mňa vládne slnko, peace. Tak prečo prečo, tak prečo načo, tak prečo prečo, tak prečo načo… Z diaľky počuť hlasy, fanatických más, niekde zvoní hrana niektorému z nás, nad džunglou sa stmieva, vo mne svieti slnko, peace. Do života prší, zkracuje sa dych, niekde zvoní hrana všetkých zvolených, poď do môjho sveta, u mňa vládne slnko, peace.

Marek Brezovský – hudba; Mirka Brezovská – text; Andrej Šeban – gitara; Martin Valihora – bicie; Oskar Rózsa – klavír, fender piano, hammond, synthezátory, basa, spev.

4. Košulenka

text: Baby je to fajn, keď ťa vidím jak tu stojíš, si krásna, ako ruža, aj tvoja košulenka, aj tvoja podprsenka, sú už dole. Baby je to fajn, keď ťa vidím jak si krásna, som šťastný, fakt, aj tvoja košulenka, aj tvoja podprsenka, sú už dole.

Marek Brezovský – hudba, text; Andrej Šeban – gitary; Martin Valihora – bicie, tamburina, shaker; Juraj Bartoš – trúbka; Oskar Rózsa – basa, synthezátory,  spev.

5. Chcem byť sám

text: Sedím v bare, kde občas sedím, vždy vtedy, keď chcem byť sám, keď nechcem nikomu pomáhať, nechcem nikoho urážať, ani smiať sa, vtedy keď patrím len sám sebe a so sebou je mi fajn. A tak sedím v tom bare a sledujem tváre, celé to zafajčené kino, špinavé poháre, zvyšky kávy a nejaké dievča, hovorím si : nemalo by tak byť samé, mohol by som si k nej sadnúť a možno by sme boli spolu aj šťastní… ale dnes né, dnes fakt né, dnes chcem byť sám. A tak sedím v bare a rozmýšľam, či si mám k nej sadnúť, rozmýšľam o tom, čo by som mohol spraviť, o tom, čo by som  inokedy určite spravil, ale dnes né, dnes fakt né, dnes chcem byť sám a je mi fajn. Dnes chcem byť sám, dnes som sám, ja chcem byť sám, cesty sa nestretnú, dnes chcem byť so sebou sám, cesty sa nepretnú, dnes nič nové nehľadám, cesty sa nestretnú, prišli sme v nepravý deň, dnes večer so sebou nič nové neodnesiem.

Marek Brezovský – hudba, spev, klavír, synthezátory; Mirka Brezovská – text; Marek Minárik – basa; Peter Šedták – viola; Michal Kresťanko – bicie.

6. More a ty

Marek Brezovský – hudba; Peter Šesták – viola sólo; Andrej Šeban – gitara; Igor Sab – bicie, perkusie; Oskar Rózsa – klávesy, basgitara, perkusie.

7. Cigánska

text: Presne taký ako iní, z výšky sa na svet pozerá , vidím všelijaké ľudské činy, tvár preg ktorou sa neschovám. Koľkí prišli dole na zem a niečo tu hľadajú, ale čo ak je to všetko jedno… Chodí stále ako iní, díva sa na tmu bezodnú, vidí všelijaké ľudské činy, na jeho tvár nemôžem zabudnúť, mnohí hľadia dole na zem, a nádej tu hľadajú, ale čo ak zmizla niekde vo sne…

Marek Brezovský – hudba, text; Roman Andor – gitara, vokály; Oskar Rózsa – basa, klávesy, bicie, perkusie, spev.

8. Lano Estakádo

Marek Brezovský – hudba, klávesy, spev; Marek Minárik – basgitara; Michal Kresťanko – bicie.

9. 68

Marek Brezovský- hudba; Erich „Boboš″ Procházka – ústna harmonika; Juraj Bartoš – trúbka; Andrej Šeban – gitara; Martin Valihora – bicie; Oskar Rózsa – basy, klavír, synthezátory, hammond.

10. Všetko je inak

text: Namiesto mora, topím sa v bažinách, niečo sa stalo s pravdou, niekto mi zobral dych. Čierna a biela, splývajú v uliciach, hľadá sa sedem statočných… Fajn, vojna je dohraná, fajn, vojna je skončená. Nie nestojím o milosť, v raji, v raji je miesta dosť. Všetko je inak, niekto mi kradne vieru, otvára ústa , púšťa z nich iba teplý vzduch. Zasial som seba a zožal nedôveru, ale hlavu mi aj tak nevezmú… Fajn, vojna je dohraná, fajn, vojna je skončená. Nie, nestojím o milosť, v raji, v raji je miesta dosť.

Marek Brezovský – hudba, spev, klavír, synthezátory; Mirka Brezovská – text; Marek Minárik – basa; Michal Kresťanko – bicie.

11. Holič

Marek Brezovský – hudba, klávesy, spev; Michal Kresťanko – bicie; Marek Minárik – basgitara.

12. Láska

text: Stretli sme sa náhodou, bol taký pekný krásny deň a boli sme už neviem kde, aj tak to nie je podtstatné, viem iba že sme boli spolu ústa od alkoholu. Boli sme sa rozprávať, krásne sa rozprávať o sebe. Stretol som ju náhodou, bol taký pekný krásny deň a boli sme už neviem kde, aj tak to nie je podtstatné, viem iba že sme boli spolu ústa od alkoholu. Boli sme sa pozerať, na seba sa pozerať, bolo fajn. Stretol som ťa náhodou, tam pod modrou oblohou a boli sme už neviem kde, aj tak to nie je podtstatné, viem iba že sme boli ústa od alkoholu. Boli sme sa milovať, boli sme sa milovať, milovať… La la la láááska…

Marek Brezovský – hudba, text; Oskar Rózsa: basa, klavír, bicie, hammond, fender piano, sampling, gitara, spev.

13. Nechcem byť ako ostatní.

text: Nechcem byť ako ostatní, ja totiž chcem byť podstatný, ja nebudem nikdy ako ostatní, raz budem podstatný…

Marek Brezovský – hudba, text; Martin Valihora – bicie; Oskar Rózsa – klavír spev.

14. Medzi nebom a …

Marek Brezovský – hudba; Andrej Šeban – gitary; Igor Sabo – bicie; Oskar Rózsa – klávesy, basgitara.

Nájsť zmysel svojej cesty je pre každého z nás ťažké. Koľko ľudí žije na tejto zemi bez toho, aby na to prišli? Celý život prekračujú z nohy na nohu a myslia si, že to je to pravé. Určite to súvisí so schopnosťou objaviť poslanie, ktoré máme vo svojom živote. Myslím, že sa nemýlim, keď poviem, že Marek Brezovský o svojom poslaní vedel už od prvého kontaktu s klavírom. Hudba sa mu stala všetkým a on jej aj všetko obetoval. Lenže génius v tele je len polovicou víťazstva. Tou druhou je schopnosť prekročiť absurditu reality, s ktorou sme každý deň konfortovaní a ktorá je najväčšou prekážkou na ceste stať sa Človekom. Dúfam, že som pre túto ideu dokázal svojou vierou v Marekovu hudbu aspoň to, že sa zvláštne posolstvo skryté v notách a textoch na tejto platni odhalí v plnej sile, ako by si to prial môj priateľ. Oskar Rózsa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.