Organizácie pre ľudí za lepší zajtrajšok (život)

Od boja s prírodou, od hladu a smrti  je nutné pochopiť najušľachtilejšiu vec, ktorú si dokážeme predstaviť , a to výtvory najdokonalejších zvierat. V tomto je veľkosť pohľadu na život, zatiaľ čo planéta obieha svoju dráhu podľa presných pravidiel gravitácie, tie najjednoduchšie začínajúce nekonečné formy života, tak nádherné a úžasné boli a budú zanikať. Charles Darwin

Nikdy som sa nehanbil podporiť dobrú myšlienku (projekt, organizáciu), ktorý upozorňuje ľudí zamyslieť sa. Vždy som to postrádal na stránkach , ktoré som za svoj krátky život navštívil. Hudba je jedným z prostriedkov upozorniť ľudí na problém, ktorý sa ich nepriamo dotýka. Článok z kategórie mimo hudby.

Porozprávam Vám príbeh.

V nádhernej zemi v najvzdialenejšom kúte Zeme, žije kmeň najšpinavších a najvulgárnejších najmenej civilizovaných ľudí, akých si len viete predstaviť. Sú úplne nahí s dlhými vlasmi a holými zadkami. Nikdy si neumývajú ruky alebo tvár, a to ani pri jedle. Jedného dňa kapitán Fitzroy vyšiel na breh,  aby sa s nimi stretol. Ponúkol im pár sekier, nejaké látky a veľmi pekné gombíky. Celkovo to malo zanedbateľnú hodnotu. Veci sa im veľmi páčili a na oplátku od nich žiadal pár nadbytočných detí. Domorodci mali veľa deti, netrvalo dlho vymenili ich. Kapitán Fitzroy mal ich tri deti. Ten dobrý kapitán ich umyl a obliekol. Naučil ich ako sa správať pri stole. Naučili sa všetko tak dobre… až raz jedného dňa boli pozvaní na audienciu ku kráľovi a kráľovnej. Všetci sa zhodli, že dobré kresťanské hodnoty skrotia aj najdivokejšie srdce. O dva roky neskôr ich odviezli domov. Čo myslíte, že sa stalo? …Nefungovalo to?. Správne nefungovalo to. Zhodili šaty a utekali k domorodcom s dlhými vlasmi a holými zadkami.

Z tohto krátkeho príbehu sa dá usúdiť, že veľmi dôležitý faktor je spoločnosť. Spoločnosť v ktorej sa pohybujete, žijete a snažíte pochopiť. Kamarát mi raz povedal, že ak človek bude využívať viac ako 30 percent mozgovej kapacity už nebude zlo iba dobro – veľa veci pochopíme. Možno sme príliš hlúpi na to, aby sme dokázali niečo zmeniť k lepšiemu. Zatiaľ nám neostáva nič iné ako sa o to iba pokúsiť, prípadne na to poukázať. O také niečo sa snažia aj tieto projekty (nadácie, organizácie). Odkazy nájdete v pravo dole box „Podporujeme“.

Hneď od začiatku som sa rozhodol podporiť na stránke dva projekty, ktoré sa priamo dotýkajú ľudí. S odstupom času pribudli nové, dnes sú celkovo štyri. Neostáva mi nič iné ako ich odprezentovať aj ako článok a dostať do pozornosti hudobných nadšencov musicone.

For a life without tabacco (Za život bez tabaku)

Tak na tejto stránke sa dozviete ako škodí cigaretový dym , Vám no aj spoločnosti v ktorej sa s cigaretou pohybujete. Oxid uhoľnatý (CO) je jedovatý plyn a predstavuje jednu z najnebezpečnejších zložiek cigaretového dymu. Nachádza sa vo vzduchu, ktorý vdychujú všetci fajčiari produkujú ho „poťahovaním“ cigarety, cigary alebo pafkaním fajky. Nefajčiari sú tiež vystavení vdychovaniu CO v uzavretých priestoroch, o ktoré sa delia s fajčiarmi. Niečo podobné mám doma. Otec fajčí dve krabičky denne. Možno nepriamo som mu vďačný za to, že neholdujem cigaretám. Stačí raz zažiť ak vidíte človeka dusiť sa z cigaretového dymu a odradí Vás to na celý život (pozn. autora vďaka otec). No čo je najhoršie sú zafajčené podniky. Aké je krásne ak prídete domov a smrdia Vám šaty – no necítite ako Vám za ten čas zasmradilo pľúca. Ide o zápas medzi slobodou fajčiť a slobodou nebyť vyúdený! Je ťažké nájsť kompromis, ak neexistujte ani trošku rešpektu, zdvorilosti a filozofie „ži a nechaj žiť“.

  • viac informácii pre fajčiarov ako i nefajčiarov na sk help-eu.com.
http://www.youtube.com/watch?v=cF0yj1m3klI

Unicef (Ochrana a práva detí)

Unicef (United Nations Children‘s Fund) prvotným poslaním bolo pomáhať deťom postihnutých druhou  svetovou vojnou. Táto organizácia predstavuje pre mňa jedinú ktorej dôverujem a z času na čas prispejem. Či ide o pohľadnice, alebo náramky (pozn. autora tak vlastným napr. aj dva náramky: prvý, druhý). Organizácia získala Nobelovú cenu mieru za milióny zachránených detských životov a za propagáciu bratstva medzi národmi. Faktom ostáva, že nikdy nebola financovaná zo zdrojov OSN. Financovaná je z dobrovoľných príspevkov jednotlivcov, firiem a ďalších podporovateľov. Prvotným poslaním organizácie je ochrana detí a ich práv. Mnohí z Vás považujú organizáciu viac za humánnu, ktorá sa zaoberá iba deťmi tretieho sveta. Opak je pravdou venuje sa deťom v rodinách (6 z 10 detí – udáva, že v rodine sú vystavené násilnému alebo agresívnemu správaniu), školách a spoločnosti. Miléniové rozvojové ciele: Odstrániť extrémnu chudobu a hlad, dosiahnuť, aby všetci získali základné vzdelanie, presadzovať rovnosť pohlaví a podporiť ženy, znížiť úmrtnosť detí, zlepšiť starostlivosť o ženu v tehotenstve a počas pôrodu, bojovať proti HIV/AIDS, malárii a ďalším chorobám, zabezpečiť udržateľnosť životného prostredia a vytvárať globálne partnerstvá pre rozvoj. Nie každý ma šťastie, že sa narodil v prostredí, ktoré mu poskytuje „komfort“.

Stop violence against women (Zastaviť násilie proti ženám)

Na Slovensku je týraná každá piata žena. Sedím v autobuse a počítam – jeden, dva, tri, štyri, päť,.. Čím je autobus plnší, tým to pôsobí desivejšie a o pár minút už nie je kam sa pohnúť. Ktorých z nich sa to týka? Napohľad nič, čo by bilo do očí.. sú to skryté tajomstvá. Čo sa odohráva v ich hlavách vedia len ony samé. Rozmýšľam, čo vedie tieto ženy k tomu, aby ostávali s človekom, ktorý im ubližuje, keď z čisto logického hľadiska si každý z nás povie, že by odišiel. Ale niečo v tom musí byť, čo ich v tom šialenstve stále drží ako v okovách a nedokáže pustiť. Linda Ondrejková – celý článok TU.

List dieťaťa, ktoré sa zapojilo do kampane. Jednoduché slová, ktoré Vás prinútia zamyslieť sa.

„Každá piata žena týraná. Aj ty môžeš pomôcť. Áno, dobre si počul to žena potrebuje pomoc. Nebuď ľahostajný, nemlč, ak zaregistruješ, že sused týra svoju ženu. Aj keď sa ti zdal taký slušný. Že si svoju ženu nikdy neudrel? Tak prečo sa tak trasie? Možno ju týraš psychicky? Aj slovom môžeš veľmi ublížiť“.

Násilím je každá forma ubližovania, prejavu nadvlády, vyhrážania sa, zneužívania moci, fyzického, psychického
sexuálneho nátlaku. Násilie nie je konflikt (ako napríklad hádka). V konflikte sa stretnú rovnocenné strany, kým násilie znamená,že  jedna strana zneužíva svoju prevahu moci. Podľa údajov polície až 70 % násilných trestných čin v ktorých bola obeťou žena, bolo spáchaných v domácnosti. Domáce násilie sa vyskytuje omnoho častejšie než násilie páchané na verejnosti.Násilie páchané na ženách je každý rodovo podmienený násilný čin, ktorý vedie alebo by mohol viesť k fyzickej, sexuálnej alebo duševnej ujme alebo utrpeniu žien, vrátane vyhrážania sa takýmito činmi, zastrašovania alebo úmyselného obmedzovania slobody vo verejnom či súkromnom živote. (Deklarácia OSN o odstránení násilia páchaného na ženách, 1993).

Rasizmus (Ľudia proti rasizmu)

Osem z desiatich obyvateľov Slovenska súdi a odmieta ľudí na základe svojich predsudkov. Zvykli sme si ľudí rozdeľovať na bielych a čiernych. Byť rasista nie je problém. Keď ostanete ľahostajný,  ľahko sa môže stať ľahostajným pre ostatných. Téma, ktorá na Slovensku bola a asi aj bude najviac kontroverzná. Biely sa cítia utláčaný ak vidia, že pomoc naším Rómom je zbytočná. Naopak Rómovia sa odvolávajú na ľudské práva. Začarovaný kruh. Táto propaganda nerieši príčinu, ale následok… to ale nemá absolútne žiadny vplyv – naopak, ľahko sa zneužíva v politických sférach. Veľmi kontroverznou témou sa stala skupina na najpopulárnejšej sociálnej sieti na svete – Facebook. Skupina „Žiadne výhody Cigánom” prekonala rekordný počet takmer 70­-tisíc fanúšikov pričom skupina „Ľudia proti rasizmu” niečo cez 20-tisíc fanúšikov. Mnohí ľudia niekedy ani len netušia, že tento dosť slobodný priestor sa zneužíva na šírenie scestných a spoločensky nebezpečných názorov. Populisticky šíriť nenávisť, najmä voči inej farbe pleti a etnickým či sexuálnym menšinám je pre mňa úbohé. Možno raz celý svet bude plný pohody. Tento problém sa nedeje iba na Slovensku, páchal sa v minulosti a pácha sa  dodnes na celom svete. Je iba na každom z nás, ako sa rozhodne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.