Organista Pavel Kohout na Slovensku

pavel kohoutČeský organista mladej generácie sa predstaví v rámci 39. ročníka Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola na 2 koncertoch. Prvý sa uskutoční 20. 9. v košickom kostole Svätých mučeníkov na sídlisku Nad jazerom, druhý 22. 9. v Drevenom artikulárnom a Novom evanjelickom kostole v Kežmarku. Vstupné v Košiciach je dobrovoľné, v Kežmarku je jeho výška stanovená tamojšími spoluorganizátormi (mestský Evanjelický a.v. cirkevný zbor).

golden age of baroquePavel Kohout býva dosť často zamieňaný so svojim starším menovcom, ktorý pôsobí hlavne ako spisovateľ. Mladší z nich patrí k najúspešnejším súčasným českým organistom a je tiež medzinárodným koncertným umelcom. Študoval na pražskom konzervatóriu a hudobnej fakulte Akadémie múzických umení (AMU) pod vedením J. Tůmu. Počas štipendijného pobytu na Sweenlinckovom konzervatóriu v Amsterdame sa venoval štúdiu starej hudby a zúčastnil sa majstrovských kurzov pod vedením H. Vogela, O. Latryho, J. Boyera a L. Lohmana. pavel kohout2Je laureátom mnohých národných a medzinárodných interpretačných súťaží, za všetky spomeňme aspoň úspech na prestížnej Medzinárodnej organovej súťaži Musashino-Tokio 2000, kde okrem prvej ceny získal aj cenu za najlepšiu intepretáciu skladby J. S. Bacha. V súčastnosti sa intenzívne venuje koncertnej činnosti, ktorá ho zaviedla do mnohých štátov Európy, Japonska, Austrálie, Číny, Singapuru a USA. Hosťoval na významných domácich aj zahraničných festivaloch. Pavel Kohout je tiež žiadaným interpretom organových koncertov so sprievodom orchestra. Spolupracuje s Českým rozhlasom Vltava, zrealizoval aj nahrávky pre rádiá BBS, SBS, ORB, Rádio 3. Svoje bohaté skúsenosti odovzdáva študentom na medzinárodných interpretačných seminároch. Od roku 2006 sa venuje doktorandskému štúdiu na AMU v Prahe.

kostol košických mučeníkovPolovicu programu v obidvoch mestách budú tvoriť skladby J. S. Bacha, napriek tomu pôjde o rozličné segmenty. V Košiciach to bude úprava pre organ Vivaldiho trojdielneho „Concerto Il grosso Mogul, RV 208„, chorál BWV 767 „Partita diverse sopra (O Gott, du frommer Gott)“ a obligátnu súčasť tohtoročného MOF „Herr Jesu Christ, dich zu uns wend´„. Nasledovať by ich mal L. van Beethoven a jeho „Allegro non più molto, WoO 33“ (zo zbierky Päť skladieb pre hracie hodiny), F. J. Haydn so „Skladbami pre hracie hodiny, Hob. XIX“ (Andante, Bez označenia, Allegretto, Presto a Allegro) a „Duet“ z Organovej knihy pre Ivana Sokola od Jozefa Grešáka. Záver koncertu obstará skladba J. S. Bacha, „Passacaglia C mol„, čiže BWV 582.

drevený kostolVystúpenie Pavela Kohouta v Kežmarku bude výnimočné tým, že sa uskutoční na dvoch miestach. Prvú polovicu odohrá hudobník v Drevenom artikulárnom kostole. Pôjde o záležitosť čisto jediného skladateľa, J. S. Bacha. Kohout sa rozhodol zaradiť do „playlistu“ „Komm, Heiliger Geist, Herre Gott“ (fantasia super in organo pleno, BWV 651), „Herr Jesu Christ, dich zu uns wend´“, „Wer nur den lieben Gott lässt walten“ (chorálová predohra, BWV 691a) a chorálové variácie „Partita diverse sopra“ (O Gott, du frommer Gott)“. nový kostolPotom sa organista spolu s divákmi presunie do Nového evanjelického kostola (kúsok od dreveného – pozn. M. D.), kde predvedie svoje umenie prostredníctvom piatich modernejších skladieb. Konkrétne by malo ísť o „Prelúdium, fúga a variácia H mol, op. 18“ od Césara Francka, „II. Ad Communionem super (Adoro Te devote)“ z Versetti II. od Petra Ebena, „Duet“ z Organovej knihy pre Ivana Sokola od Jozefa Grešáka, vlastnú úpravu pre organ „1. Arabesque“ od Claude Debussyho a „Prelúdium a fúga G mol, op. 7/III“ od Marcela Duprého. Myslím si, že po stránke dramaturgie pôjde o najlepší koncert tohtoročného MOF a veľmi silný zážitok, rozdelené vystúpenia s chrámovou atmosférou sa nevidia často (škoda, že sa ho nebudem môcť zúčastniť, na druhej strane aj v Košiciach by mal Kohout s Bachovou interpretáciou excelovať – pozn. M. D.).

kežmarok interiérOrgan v Drevenom evanjelickom kostole s drevenými píšťalami pozostáva z dvoch samostatných nástrojov. Väčší je dielom levočského organára Vavrinca Čajkovského, ktorý stavbu tohto 12-registrového organa ukončil v roku 1720. O deväť rokov neskôr k nemu majster Martin Korabinský zo Spišskej Novej Vsi pripojil ďalší organ so 6 registrami a vytvoril tak dvojmanuálový nástroj s 18 registrami. Jeho skriňa je zdobená bohatým vyrezávaním, píšťaly maľbou obludných hláv, cez ktorých ústa vychádza zvuk. Kežmarský organ má spolu 1168 píšťal. kežmarok organÚdajne je najstarším a najcennejším funkčným dvojmanuálovým organom svojho druhu na Slovensku. V priestore chrámu boli vďaka vynikajúcemu zvuku nahrávané viaceré organové vystúpenia. V Novom evanjelickom kostole sa nachádza organ od firmy Rieger z roku 1894. Je dvojmanuálový a má 30 registrov. Organ v Kostole svätých košických mučeníkov bol postavený v roku 2003. Vtedajší správca farnosti ThDr. Pavol Bugoš najskôr dostal ponuku na stavbu nástroja z Čiech, no napokon jeho postavenie zveril organárskej firme Gabriela Biesa. Kolaudácia nástroja sa uskutočnila 7. septembra 2007, jeho posviacka a inauguračný koncert v rámci 37. ročníka Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola o dva dni neskôr. Dvojmanuálový organ má 1800 píšťal a 26 registrov.

české centrumObidva koncerty sú realizované v spolupráci s Českým centrom. Organizátori sa tešia na účasť divákov v Košiciach i Kežmarku. Osobne si myslím, že zvlášť priaznivci Bachovej tvorby by si aspoň jedno z vystúpení nemali nechať ujsť.

Ako doplnok pripájame odkazy na videá, kde je možné vidieť a počuť Pavelovu hru…

J. S. Bach: Toccáta a fúga D mol
J. S. Bach: Trio Sonáta C dur – 1. Allegro

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.