Organista Naji Hakim v Dóme sv. Alžbety

naji hakim

V rámci 39. ročníka Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola sa 17. 9. o 19:30 uskutoční v košickom Dóme svätej Alžbety samostatný koncert hráča na klávesové nástroje Naji Hakima. Hudobník libanonského pôvodu (narodil sa v Bejrúte), momentálne žijúci vo Francúzsku, je zároveň skladateľom i interpretom. Potvrdí to i jeho štvrtkový program v gotickom chráme.

glenalmond suiteVystúpenie sa ponesie v znamení spojenia tradičnej klasiky J. S. Bacha („Herr Jesu Christ, dich zu uns wend“), čiže chorálovej predohry BWV 632, venovanej Ivanovi Sokolovi, a moderných postupov vážnej hudby. Romantizmus bude reprezentovať tvorba Léona Boëllmanna („Prière à Notre-Dame“ z Gotickej suity), minulé storočie pripomenie Charles-Arnaud Tournemire a jeho „Fantaisie (Office de l´Epiphanie)“ a súčasnosť Hakim odprezentuje prostredníctvom vlastnej tvorby. Konkrétne pôjde o variácie na dánsku tému „Vil du danse med mig“ pod názvom „To Call My True Love To My Dance“, štvordielnu skladbu „Glenalmond Suite“, a na záver to bude vlastná improvizácia bez pomenovania.

francúzska alianciaKoncert je v rámci festivalu výnimočný z viacerých dôvodov. V prvom rade preto, ako sme spomínali, hrať sa na ňom budú nielen prevzaté skladby, ale i ukážky z vlastnej skladateľovej dielne. Po druhé, neodznie na ňom žiadny kus z tvorby Jozefa Grešáka, ktorý na ostatných štyroch vystúpeniach je, resp. bude, a za tretie ho umelec na území Slovenska odohrá bez reprízy v inom meste. Treba podotknúť, že sa uskutoční v spolupráci s Francúzskou alianciou, sídliacou v Košiciach.

interiérO chráme sv. Alžbety platí, že patrí k miestam s vybavením a zvukom na vysokej úrovni. Ide o značne veľký priestor, teda je pravdepodobné, že na niektorých miestach nebude ozvučenie stopercentné. Napriek tomu by malo ísť o ďalší výborný zážitok, ktorý vyznavačom organových tónov usporiadatelia festivalu prinesú. Tamojší organ postavila firma Rieger-Kloss Krnov v roku 1969 ako svoj opus 3374. organTento moderný nástroj s elektrickou traktúrou bol umiestnený do staršej neogotickej skrine z konca 19. storočia s lomenými oblúkmi a zdobenými konzolami, je trojmanuálový, má 55 registrov a 4500 píšťal. Pôvodný organ bol postavený v roku 1896 maďarským organárom Józsefom Angsterom v Pécsi (opus 250). Z píšťalového fondu Angsterovho nástroja boli v novom použité drevené registre a tiež niektoré kovové píšťaly v prospekte.

Naji Subhy Paul Irénée Hakim študoval hudbu u J. Langlaisa a na Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris, kde v priebehu štúdií získal sedem prvých cien. Kvalifikáciu na povolanie pedagóga organovej hry získal na Trinity College of Music in London. Na medzinárodných kompozičných a interpretačných súťažiach získal deväť prvých cien a v roku 1991 mu Académie des Beaux-Arts udelila Cenu André Capleta. improvizáciaV rokoch 1985 – 1993 bol organistom Baziliky Sacré-Coeur v Paríži, do roku 2008 zastával prestížne miesto organistu Kostola Sv. Trojice, kde si ho za svojho nasledovníka zvolil O. Messiaen. Naji Hakim je profesorom na Conservatoire National de Région de Boulogne-Billancourt, hosťujúcim profesorom na Royal Academy of Music v Londýne, doctor honoris causa Université Saint-Esprit de Kaslik v Libanone a člen Consociatio Internationalis Musicae Sacrae v Ríme. V roku 2007 mu pápež Benedikt XVI. udelil kríž „Augustae crucis insigne pro Ecclesia et Pontifice“ za jeho službu a prínos pre cirkev a Svätého Otca. Jeho skladateľská tvorba je obsiahla, zahŕňa inštrumentálne, symfonické i vokálne diela.

Na záver uvádzame autorove videá a pripomíname, že lístok stojí 5 €, pre študentov, ZŤP a dôchodcov 2 €. Je možné ho zakúpiť v pokladnici Štátnej filharmónie, ICMK na Hlavnej 59 a MIC v OD Dargov.

Påskeblomst Part 1, Part 2
Pipe Organ Recital
Ouverture Libanese
Salve Regina
Improvisation in St. Trinite de Paris

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.