O dobrej hudbe treba vedieť – SUNITY

Nie je nič nezvyčajné, že na Slovensku sa stále tvorí dobrá hudba. Tým teraz však nemyslím niektoré komerčné nezmysly, ktoré momentálne vládnu bohužiaľ na celom svete. Keď sa totiž povie hudba, aspoň ja si predstavím niečo originálne, energické, čo človeka nenechá chladným a na koncerte si minimálne podupáva nohou. K takejto hudbe si dovolím zaradiť aj kapelu Sunity. Na kapelu zo stredného Slovenska som natrafila po odporúčaní a ich hudba ma zaujala natoľko, že som sa o chalanoch musela dozvedieť niečo viac.

Sunity momentálne pozostáva z troch členov a jedného člena požičaného. Kapela funguje vďaka Adamovi Mičincovi (gitara), Jurajovi Drozdovi (basová gitara), Pablovi Gajdošovi (spev) a ich i neich bubeníkovi Peťovi Chalupčíkovi. Neradi sa škatuľkujú, a tak sa predstavujú ako „all metal“ , ktorý podľa nich pozostáva zo všetkého čo sa dá v metale nájsť. Aj keď ich formácia hrala už s takými hviezdami ako je Tarja alebo Andre Matos, možno o nich ani neviete. Nie vždy sa nájde tak mladá kapela s takou kvalitnou hudbou. Samozrejme, ako aj chalani na seba prezradili, okrem toho, že majú neustály nedostatok času je vždy na čom pracovať a čo zdokonaľovať.
Ale veď prečítajte si sami, rozhovor s dvoma členmi – spevákom Pablom a gitaristom Adamom…

Musicone: Čo bol prvý krok k založeniu kapely?

Pablo: Nooo, tak ja s Adamom sme hrali už predtým v kapelke Art Of Creation, kapela však prestala aktívne existovať a pár mesiacov nato sme sa rozhodli že nás stále s Adamom baví hrať a že to zas skúsime a dáme dokopy nový band.
Adam: Začali sme koncom roka 2009.

Musicone: To ste boli vy dvaja, čo ďalší členovia?

Adam: Nie sme v pôvodnej zostave, bubeníci sa neustále menia. Vystriedalo sa ich u nás zopár a momentálny tretí člen-nečlen je Peter Chalupčík z kapely Performed. Nakoľko je z Prievidze je to časovo a finančne náročné. Takže je len záskok, s ktorým sme odohrali už veľa dobrých koncertov:) Oproti bubeníkom čo sme mali predtým je on muzikálnejší a má CHUŤ spievať a hrať:)
Pablo: S tým „bicmanom“ teraz je to tak, že Peťo má už roky svoju domácu kapelu a s nimi robí nové veci, chcú nahrávať a koncertovať a vedia byť veľmi aktívni tak isto ako my. Tým pádom je hrozba, že by to božechráň už išlo jedno na úkor druhého.

Musicone: Ako spolu v terajšej formácii vychádzate?

Pablo: Je to ako vzťah, sme spolu tri roky, má to svoju sínusoidu to je jasné, myslím že to je podobné ako naša muzika, vie byť hrozne rýchla, hrozne pomalá, hrozne energická ale aj melancholická, a tak nejako sú aj naše vzťahy. Nad tým ale je, že sa určite rešpektujeme ako ľudia a muzikanti.
Adam: K tejto téme…ja osobne si myslím, že máme jeden z naj kolektívov. Všade spolu beháme, jeme, pijeme, plačeme, proste všetko.
Pablo: Myslím si, že z rozdielov môžeš aj ťažiť a je dobré, že nie každý je rovnaký, medzi mnou a chalanmi je skoro 10 rokov rozdiel, je to cítiť, ale je to fajn, lebo sa môžeme učiť.

Musicone: Kto je u vás líder kapely a ako sa podieľate na spoločnom fungovaní?

Adam: Nemyslím, že máme jasného leadera. Ja a Pablo rozhodujeme o veľa veciach. Pablo vybavuje koncerty, organizačné veci, texty, samozrejme všetko prediskutujeme spolu. Ja zasa čo sa týka tej hudobnej stránky – často krát aj napriek nespokojnosti ostatných sa snažím mať posledné slovo 🙂
Pablo: Neviem či som líder, snažíme sa to nejako spolu, každý vie niečo iné lepšie, vo všetkom sa snažíme zhodnúť kým nie sú všetci spokojní. Songy robíme spolu, texty robím ja, koncerty vybavujem z najväčšej časti ja, Juro basák vybavujú s Adamom často odvoz, a tak. Každý má svoj kúsok skladačky.

Musicone: A čo inšpirácie a múzy pri skladaní piesní?

Pablo: Skladanie je krásna vec! To je jedna z vecí, čo mám najradšej na muzike. Myslím, že sa v tom stále zlepšujeme a som si istý, že sme len na začiatku a raz naozaj budeme vedieť veľa melódií a piesní z tej božej záhradky stiahnuť sem dole na zem:)

Musicone: Kto sa u vás najviac ponamáha pri tvorbe textov a hudby?

Adam: Tak v kapele väčšinou skladám ja a niektoré veľmi dobré veci aj Pablo a veľa veľa vecí spolu. Samozrejme každý song, čo spravíme nakoniec prejde cez oboch.
Pablo: Každý song má inú históriu, iný proces, to sa nedá ani povedať, veľa muzikantov vraví, že to je mágia a človek si mysli, že je to klišé výrok, ale nie je.

Musicone: Kým ste z hudobnej scény najviac ovplyvnení a čo radi počúvate, keď nemusíte práve samých seba?

Adam: Každý z nás má prekvapivo veľmi široký záber, je ťažké povedať, ktoré kapely, ale keď už tak určite poviem za všetkých – Iron Maiden, Pain of Salvation, Savatage, Opeth, Extreme , King Crimson, Pink Floyd , KLASIKA , SOUNDTRACKY, orchestrálna hudba…

Musicone: Čo s budúcnosťou? Aké máte plány a čo chystáte najbližšie?

Adam: Už sa plánuje nahrávanie albumu, ktoré je neodkladné a budem na nich tlačiť aby sme to nahrali za každú cenu 🙂
Pablo: Máme CDčko jedno ako demo a druhý disk je v príprave, to bude také EPčko pred prvým riadnym albumom. No jasne, že teraz je jedna z priorít nahrať, čo máme, uzavrieť kapitolu a ísť ďalej…

(bonusová odpoveď na pobavenie) Musicone: A čo fanynky?

Adam: Máme! 😀

Chalanom ďakujem za príjemný rozhovor a prajem mnoho úspechov.
Viac info: www.bandzone.cz/sunity

One Reply to “O dobrej hudbe treba vedieť – SUNITY”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.