Nitra – koncert s názvom „S rockom okolo sveta“ (Svetový deň turizmu)

Nitra – 18.9.2009. Viac-menej náhodou som sa prechádzal mestom, kým som neuvidel na pódiu kapely, ktoré si práve rozkladali nástroje. Pristúpil som bližšie a spozoroval som môjho známeho, basgitaristu Redyho Kaufmana a skvelého bubeníka Stana Kertésza.  Hrali tu spolu s Aurelom Jansčákom ako kapela AXXE.

Koncert bol súčasťou turné „S rockom okolo sveta“, ktoré organizovali spolu s českou skupinou VAR (z obce Příbor). To všetko sa dialo v rámci akcie FAREBNÁ PLANÉTA 2009 (svetový deň turizmu). Vidieť naživo Hammond organ, bicie Slingerland zo sedemdesiatych rokov (obohatené o množstvo tom-tomov, činelov, gong a dokonca tympany) a Leslie bedne, je dnes skutočnou raritou.

AxxeAj keď sa na koncert dosť dlho čakalo, oplatilo sa to. AXXE  je skupina, kde hrajú hudobníci, čo už majú niečo za sebou. Stále usmievavý bubeník, Stano Kertész je známy zo slovenskej heavy-metalovej skupiny Makar Čudra (líder bol Otto Weiter). V súčasnosti sa orientuje skôr na jazz a art-rock. Excelentný koncert predviedol tiež nedávno na nitrianskej pešej zóne, v rámci obnovenia trádície s názvom „Jazz na korze“, kde hral so skupinou EGO Group. Išlo o tradicionálny jazz v zostave bicích, basgitary, klávesov a dvoch saxofónov (prípadných spevákov). Pobúril ma prístup mladých ľudí, k tejto hudbe. „Detičky“, ktoré práve prechádzali z koncertu akejsi nitrianskej pop-rockovej kapely, sa vysmievali z hudobníkov, ktorí vedeli  excelentne hrať.  Stano Kertész hrá tiež v skupine Freeband a má za sebou množstvo ďalších skupín. Basgitarista Redy Kaufman bol už od dávna žiadaným basgitaristom a v Nitre ho pozná snáď každý. Ako multinštrumentalista sa dostal aj do TV, kde hral na šiestich rôznych panvových flautách z bambusového dreva. Má za sebou bohatú a ťažko zmapovateľnú kariéru.
Hviezda skupiny, Aurel Jansčák bol pre mňa asi najväčším prekvapením. Hráč na klávesové nástroje, ktorý by sa mohol kľudne posadiť vedľa Mariána Vargu. Je pre mňa záhadou, že je tento fenomenálny hudobník takto neznámy.
Skupina predviedla vynikajúci koncert art-rockovej tvorby, inšpirovanej najmä J.S. Bachom. Bola to zmes Collegium Musicum, Eskeption, Emerson & Lake & Palmer alebo The Nice. Od poslednej spomínanej zahrali jedinú prevzatú skladbu s názvom America.

Na koncerte sa obe skupiny v hraní niekoľkokrát striedali. Mohli ste si teda vypočuť  art-rock a tiež hard rock.

Do sveta hard rocku uviedli tento skvelý večer hardrockeri VAR z českého Přiboru. Na začiatku ma hnevali zle ozvučené bicie (najmä činely) a výpadky zvuku. Kvalita „starých peciek“ to ale prekonala. Zazneli nielen klasiky Deep Purple od novej zostavy s Ianom Gillanom, ale napríklad aj Burn (spieval ju pôvodne David Coverdale a na dnešných koncertoch Purplov, túto skladbu už nebude počuť asi nikdy). Smoke On The Water, The Mule, Black Night (dokonca s úsmevným prídavkom tanečnice bezdomovkyne, ktorá sa ocitla na pódiu) a množstvo ďalších znelo prvou časťou vystúpenia tejto skvelej hard-rockovej-revival kapely. V druhej časti koncertu zazneli cover verzie skladieb od ďalších interpretov (ako napríklad Whitesneake, Jiří Schelinger, Van Hallen, Texas). Námestie sa naplnilo a ľudia pribúdali. Bolo skutočne raritou, počuť Schelingerove live skladby Lucrezia Borgia (prvý český hardrockový album Hŕŕŕ… na ne) a baladu Jsem prý blázen jen (tá ale doslova „odplašila“ rozbláznených ľudí). Posledné skladby patrili baladám.

Druhá časť vystúpenia skupiny AXXE dopadla vynikajúco. Je naozaj veľká škoda, že táto skupina nevydala žiaden album a ani nahrávky. Možno by sa umiestnil medzi tie najlepšie slovenské albumy (ako to bolo v prípade Konvergencií). Koncerty sú (zatiaľ) jediné miesto, kde si túto skvelú hudbu môžete vypočuť.

Plagát skupiny AXXE

Zdroj fotografií : frankierock.sk, Usvithudba.szm.sk, iné

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.