Nirvana – znamená to „dosiahnuť dokonalosť“

Hneď na začiatok sa Vám pán Olekšák ospravedlňujem. Svoj sľub splním takmer po roku, no vždy som si na vás spomenul. Spomienka je nesmrteľná vec a Vám sa ňou podarilo zasiahnúť mňa. Tento článok venujem Vám. Ako ste mi raz povedali: „Sme tým, čo sme vykonali, budeme tým, čo konáme.“ 

Dosiahne človek „nirvánu“ ak sa zmieri so svojím osudom? Prvé dni v roku 2011 mi ukázali, že to je možné. Bol som toho svedkom v prešovskej nemocnici. Vedľa môjho deda ležal človek, ktorý rozdával celému okoliu pozitívnu energiu. Človek s rakovinou žalúdka – ak chcem byť presný rakovinu už nemal, no ani žalúdok. Rozhovor s pánom Olekšákom mi ukázal a zároveň potvrdil ako rýchlo sa môže všetko zmeniť. Na tomto svete sme stále maličkí. Dlho som sa rozprával, ale aj počúval pozitívne veci zo života jedného výnimočného človeka. Ani raz som nepostrehol, aby bol smutný – bolesť, ktorú občas dostal, prekonával rýchlo, tak aby si nikdy nikto nič nevšimol (no hlavne ja, keď som bol v jeho prítomnosti). V tomto prípade ľútosť nemala žiadnu šancu. Prekvapilo ma, ako mi o dva dni zazvonil telefón a dedo mi oznamuje, aby som prišiel za ním do nemocnice. Nebol sám, kto sa na mňa neustále pýta a chce ma vidieť. Bol som na seba hrdý, že som dokázal spríjemniť deň človeku, ktorý si získal môj rešpekt od prvého momentu. Prvé slová, gesta, pohľady prezradia o človeku veľa. Na Boha, život po smrti mám iný názor. To, čím sme boli na Zemi sa snažíme naučiť naše deti, aby aspoň trochu boli tým čím sme boli my. Ak sú aj vaše deti také aký ste bol vy, tak ste nikdy neprehrali. Pán Olekšák si bohužiaľ neprečíta tento článok, zomrel približne dva týždne po mojej druhej návšteve v nemocnici. Vždy som bol v domnienke, že boj o svoj život vyhráva. Opak bol pravdou.  Zomrel niekto, kto si to nezaslúžil. Svoj sľub som splnil pán Olekšák stávate sa nesmrteľným.

Nirvana – Pennyroyal Tea (MTV Unplugged)
http://www.youtube.com/watch?v=HBvaopGys3o

Preklad: Pennyroyal Tea (Mätový čaj)
Chodím všade presne. Mám veľmi zlú polohu. Posaď sa a pi mätový čaj. Destiluj život, ktorý je v mojom vnútri. Posaď sa a pi mätový čaj. Som chudokrvná výsosť. Daj mi doslov Leonarda Cohena. Takže si môžem navždy vzdychnúť. Som tak unavený nemôžem spať. Som klamár a zlodej. Posaď sa a pi mätový čaj. Som chudokrvná výsosť. Som na teplom mlieku a laxatívach. Mravčom jede s čerešňovou príchuťou.

Láska je zvláštna vec. Robí vás šťastnými, robí vás smutnými. Núti vás robiť veci, ktoré by ste predtým neurobili. Môže za všetko láska? Život je niekedy spôsob, ako odhodiť sny a nádeje. Vy ste tie sny ani na okamih nestratili, čo nebude prípad Kurta. On svoje sny a nádeje stratil a v poslednom prípade aj svoj život, svojou nedbanlivosťou. No aj on sa stal nesmrteľným v podobe jeho skladieb. Život je niekedy spôsob, ako odhodiť sny a nádeje…

Nirvana – The Man Who Sold the World (MTV Unplugged)

Preklad: The Man Who Sold the World (Muž, ktorý predal svet)
Išli sme po schodoch, preberali čo by, keby. Aj keď som tam nebol, povedal že som jeho priateľ. Ktorý prišiel ako prekvapenie, hovoril som do jeho tváre. Myslel som, že som zomrel už dávno, strašne strašne dávno. Nie nie, ja nie. Mám všetko pod kontrolou. Stojíš pred chlapíkom, ktorý predal svet. Smial som sa a triasol mu rukou a vrátil sa domov. Hľadal som podobu a pevninu, celé roky sa potuloval. Uprene som sa pozeral na tie milióny ľudí. Museli sme zomrieť strašne dávno, strašne strašne dávno. Kto vie? Ja nie. Máme všetko pod kontrolou. Stojíš pred chlapom, ktorí predal svet.

Netreba hľadieť na druhých, ale ísť si za tým, čo je pre vás dôležité. Nepozastavovať sa nad otázkou čo povedia, ale uvedomiť si, že život je hlavne o vás. Žijete ho vždy sami a jedine veci ktoré urobite pre seba, vás budú napĺňa. To čo pre vás spraví druhá osoba – manželka, priateľka, kamarátka je iba vedľajšie, no dočasné šťastie. Dnes ste šťastný zajtra to už nemusí byť tak. Vaše štatie vám nik nevezme, lebo vy si ho tvoríte a manipulujete s ním, ako chcete. Mojím cieľom nie je vytvotiť profil kapele Nirvana. Skôr upozorním na nezabudnuteľný MTV Unplugged a zároveň vzdam hold osobe, pre ktorú to vôbec celé robím. Možno sa niekto pýta, prečo práve Nirvana. Sám Kurt hľadal ten správny názov pre svoju kapelu, malo to byť niečo iné, niečo krásne. Zrazu prišiel s nazvom Nirvana. Bolo to v období, keď sa zaujímal o Budhizmus.

Nirvana – Something in the Way (MTV Unplugged)
http://www.youtube.com/watch?v=CfGyDo-wW3Q

Preklad: Something in the Way (Niečo je v ceste)
Pod mostom vyteká z pukliny decht. Do pasce som chytil zvieratá. Všetky sa stali mojimi domácimi miláčikmi. Ja žijem ďaleko od trávy. Odkvapkáva zo stropu. Je fajn jesť rybu, pretože oni nemajú nijaké city. Niečo je na ceste. 

„Hlavným cieľom budhizmu sa však stáva nirvána. Ale čo je to vlastne nirvána? Z hľadiska ľudského prístupu individualizmu (uvedomovanie si svojho ja) nirvána je stavom bez myslenia. Stav, v ktorom nie je myslenie, pociťovanie a vôbec vedomia ja, mnoho ľudí chápe ako stav smrti. Budha k tomu ale hovorí, že človek ktorý dosiahne nirvánu môže ešte ďalej žiť na svete, ale stav nirvány je nikdy nekončiaci. Kto dosiahne nirvánu, toho sa smrť už vôbec nedotýka. Budha hovorieval o nirváne len pozitívne. Nehovoril len o tom, čo v nej nie je, ale aj o tom, čo v nej je. Je v nej blaženosť, radosť, ktorá však nemá nič podobného s tou, ktorú v bežnom živote poznáme. Je v nej dokonca úplný „vnútorný“ pokoj. Je v nej jasné a presné poznanie skutočnosti, ktorá sa však neopiera o individualizovaný poznávací subjekt a jeho rozumové myslenie. Je v nej jednoducho summum bonum – najvyššie dobro, najvyššie pozitívum.“

  • (citát z www.walkers.sk/cestovanie/india/nbudha.html)

Nirvana – Lake of Fire (MTV Unplugged)
http://www.youtube.com/watch?v=focxp_y0_IE

Preklad: Lake of Fire (Jazero z ohňa)
Kam idú zlí ľudia, keď zomrú? Neidú do neba, kde lietajú anjeli. Idú dole do jazera z ohňa a smažia sa. Znovu ich neuvidíš do 4. júla. Poznal som pani, ktorá pochádzala z Duluthu. Pohrýzol ju pes s besnotou. Šla do svojho hrobu trochu príliš skoro. Odletela preč zavýjajúc na žltý mesiac. Kam idú zlí ľudia, keď zomrú? Neidú do neba, kde lietajú anjeli. Idú dole do jazera z ohňa a smažia sa. Znovu ich neuvidíš do 4. júla. Teraz ľudia plačú a stonajú. Hľadajú suché miesto, ktoré by nazvali svojím domovom. Snažia sa nájsť nejaké miesto na odpočinok ich kostí. Kým anjeli a diabli bojujú, aby mohli prehlásiť, že ich vlastnia. 

Vďaka náhode, šťastiu… no neviem čomu Nirvana súhlasila, že sa zúčastní v seriáli „Unplugged“, ktorý vysielala MTV. Podľa mňa sa vďaka seriálu zapísala do dejín. Mňa si získal 4.skladbami  – Pennyroyal Tea (pozn. aut. podľa mňa prekonala cd verziu), The Man Who Sold the Word, Something in the Way (pozn. aut. balada pre uši) a Lake of Fire. Koncert hrali na akustické nástroje. Pódium bolo vyzdobené ľaliami, čierne sviečky a veľký krištáľový luster nad hlavami. Nezabudnuteľného koncertu sa zúčastnili: Kurt Cobain – spev, gitara; Krist Novoselic – basgitara, gitara, harmonika; Dave Grohl – bicie, basgitara; Pat Smear – gitara; Cris Kirkwood – basa, gitara; Curt Kirkwood – gitara; Lori Goldston – violončelo. Celkovo zahrali 14 skladieb s toho 6 coververzií.

Po vystúpení Janet Billigová povedala Kurtovi, že „tým koncertom prezrel, dosiahol vrchol kariéry a vstúpil do dejín.“

Nirvana – Unplugged in New York: 1. About a Girl, 2. Come as You Are, 3. Jesus Doesn’t Want Me for a Sunbeam, 4. The Man Who Sold the World, 5. Pennyroyal Tea, 6. Dumb, 7. Polly, 8. On a Plain, 9. Something in the Way, 10. Plateau, 11. Oh, Me, 12. Lake of Fire, 13. All Apologies, 14. Where Did You Sleep Last Night?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.