Neznáme anglické kapely na európskom turné

O Prievidzi sa hovorí aj ako o „slovenskom Seattli“, pretože za posledné roky sa práve tu zrodilo veľa kapiel a počet koncertov či hudobných klubov rapídne stúpol. Momentálne tu nehovorím o kvalite a dobrom umeleckom zážitku, ale naozaj sa nám v tomto meste začalo v oblasti muziky dariť. Puby vytvorili priestor pre všetky typy kapiel. Asi najznámejší klub je Diwadlo– tu sa pravidelne hráva každý víkend.

13. júla sa v Diwadle uskutočnil koncert, ktorý sa usporiadal pri príležitosti práve prebiehajúcej koncertnej šnúry jedného sólistu a skoro čisto dievčenskej skupiny z britských ostrovov. Kapela Birdeatsbaby si ako hosťa prizvala Joeho Blacka. Birdeatsbaby tvoria 4. dámy vrátane 1. basgitaristu a ich hudba má priveľmi netypický štýl . Už na prvý pohľad zistíte, že zo Slovenska veru nepochádzajú. Punková muzika, akú hrajú pripomína nejaký starý kabaret, ktorý je obohatený o muzikálové prvky. Joe Black svoje vystúpenie poriadne obohatil aj o divadelný prejav a je mu úplne jedno, že si na pódiu musí vystačiť sám.

Týchto 7 ľudí si práve brázdi európske cesty vo svojom vane a jedinú slovenskú zastávku tvorila práve Prievidza. Na

Slovensku si ich určite náhodní okoloidúci premeriavali nie práve pozitívnym pohľadom, čo je však normálne, pretože títo hudobníci sa skôr hodia do londýnskeho Camden townu.

Na vystúpenie si zavolali miestnu (trochu) psychedelickú a podľa mňa zaujímavú kapelu z prievidzskej scény- Comu. Vystúpenie týchto britských kapiel prinieslo niečo nové, niečo čo sme tu ešte nepočuli. Na koncert prišlo pomerne málo ľudí a tak komorná atmosféra dostala zelenú. Niekomu sa táto hudba páčila, iných neoslovila. Pár chlapcov nadchol najmä hlas speváčky Mishy a Joe Black pútal pozornosť najmä svojím zjavom. Ťažko povedať, či to, čo hrali bolo dobré alebo zlé. Ja novodobému kabaretu neinklinujem, takže ma to až tak citeľne neoslovilo. Na druhej strane niečo podobné som v živote nepočula. Aspoň som si obohatila obzor.

Je pozoruhodné, čo všetko sú ľudia ochotní urobiť, aby zaujali publikum. Nebanujem, že som bola na tomto koncerte,

i keď to nebola moja šálka kávy. Skoro všetko, čo je z Anglicka ma láka. Je mi jedno akej kvality, ale zaujímam sa o to. Pozoruhodné je, že vôbec nejakí Briti na naše územie dorazili a zahrali nám takmer zadarmo. To bežné nie je.

InterviewJoe Black

Odkiaľ si pricestoval do Prievidze? Z Plymouthu, z južného Anglicka.

Prečo si sa rozhodol ísť na spoločné turné so skoro čisto dievčenskou skupinou Birdeatsbaby? Ako ste sa spoznali? No ja som našiel Mishu (speváčka, pozn. aut) na myspace a začali sme spolu komunikovať. Keďže jej kapela má podobný štýl ako ja, začali sa mi páčiť. Tak teraz hráme koncerty, šnúra trvá 2 a pol týždňa. Je to úžasné!

Akú hudbu si rád vypočuješ? Prečo si na pódiu sám? V láske mám Nicka Cavea a Dressden Dolls. Počúvam muzikálovú hudbu, napríklad sa mi páčilo také Chicago. Toho je veľa. Hrávam aj s kapelou, ale vystačím si len s klavírom a akordeónom. Sám zo sebou si lepšie rozumiem.

Prečo si dnes hral len 7 skladieb? Môj repertoár tvorí viac skladieb, ale pokazil sa mi akordeón, takže tie zvyšné som nemohol odprezentovať. Kúpim si nový, ale bohužiaľ až po vystúpeniach.

A to meno Joe Black je skutočné? Ináč vieš o tom, že mi pripomínaš bratranca The Horrors? Poznáš ich? Áno, aj sa mi hodí, lebo ja stále chodím v čiernom oblečení. The Horrors? Poznám, ale to mi ešte nikto pred tebou nepovedal.

Joe Black – Child Catcher

Interview – Misha- Birdeatsbaby

Tynie si z Plymouthu, že? Nie, ja bývam od 18 rokov v Brightone, predtým som žila v Londýne.

Aký je rozdiel medzi koncertmi v Británii a v Európe? Dosť veľký, veď preto sme sa rozhodli ísť na európske turné. Ľudia sú tu viac priateľskí. Je tu oveľa veľa klubov, kde sa dá hrať. Páči sa nám tu väčšmi ako doma.

Ako ste sem pricestovali? Lietadlom? Nie, pretože sme si zo sebou brali celú aparatúru aj nástroje, vrátane celej sade bicích. Vo vane je nás sedem, kempujeme, máme tu stany. Tiež prespávame aj v moteloch a striedame sa v šoférovaní. Je to zábava.

Aké kapely ťa ovplyvňujú? V tomto som v porovnaní s Joeom odlišná. Mám rada niektoré punkové kapely zo 70-tych rokov, napríklad Sex Pistols alebo The Clash. Preto aj naša hudba je melodická, viac punková. Joe je taký ,,kabaretový“ typ.

Kde hráte najbližšie? Vo Viedni, tešíme sa na to.

Birdeatsbaby – The Trouble

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.