Nezabudnuteľný Dan Bátra & Illustratosphere

Dán Bárta pripravil pre svojich slovenských fanúšikov dva vianočné koncerty. Prvý sa uskutočnil 10.12.2009 Žilina v hotely Holiday INN. Hneď na druhý deň zavítal do hlavného mesta. V Bratislave koncert odohral v Heineken Tower Stage. To, že išlo o niečo výnimočné sa dočítate v tomto článku.

Heineken Tower Stage 11.12.2009Na začiatok sa chcem poďakovať organizátorovi vďaka nemu som sa mohol zúčastnil na koncerte v Bratislave. Divadlo, kde sa odohrával koncert bola malá, útulná miestnosť. Mala jednu zvláštnu vec. Sam Bárta podotkol, že ešte nevidel takú vertikálnu sálu. Aby som to trochu priblížil. Diváci mali možnosť zakúpiť si miesta na sedenie alebo státie. A práve miesta na sedenie sú umiestnene dookola pódia na ktorom sa predstavila kapela. Bárta sa usmieval a na začiatku prvej pesničky si na chvíľu ľahol. Konečne ho uvideli aj diváci, ktorý sedeli. Neviem, ako sa pozeralo z balkónov no bolo to zábavne aj pre samotného Bártu.

Dan Bátra & Illustratosphere naplnili miesta v sále. Dalo by sa povedať, že to bolo vystúpenie pre vyvolených. Tí si na oplátku odniesli veľkú nádielku jazzového a improvizačného umenia. Sám som nezažil takú dávku jazzu, akú som mal možnosť zažiť práve tam. Všetko to do seba zapadalo. Od hrania kapely až po Bártov spev a celkový prejav. Bárta sa predviedol vo vrcholnej forme. Koncert nemal najmenšiu chybu. Skvelé improvizácie, triafanie sa do zvukov a tanec, ktorým prekvapil aj mňa. Do slova a do písmena to bola komplexná ukážka toho ako sa to má robiť. Jednotlivé skladby Bárta komentoval veľmi múdro až tak, že vždy skončili smiechom a potleskom divákov.

Pár slov k jednotlivým skladbám:

Pred skladbou “Vlčák” Bárta vysvetlil o čom je a čo je vlčák. Skladba je o hudobníkovi dnešnej doby. Vysvetlil aj čo je vlčák je to vlastne pes, ktorý ma skloní stať sa vlčiakom. Môže sa ním stáť aj čivava. Pri “Eleisure Suite” vravel niečo o županoch a že on je teraz našim županom. Bude sa o nás starať a keď budeme chcieť môžeme ho povesiť a zahodiť. K skladbe povedal, že sa zdá zvláštna, ale nie je. No dodal “Ale mohla by byť”. Na čo publikom zareagovalo smiechom. Eleisure Suite je ranná atmosférka. Nasledovala “Nemá eŕa“. Skladbu uviedol spevák slovami…

…nieje to nič iné než paleontologický, dobrý paleontologický záchvat. Niečo ako dobrá paleontologická poznámka pod čiarou, votknutá do tanečnej melódie, nad tanečnou harmóniou, uprostred tanečného rytmu. Takým drobným, akože výletom záveru. Ktorý, ale vzhľadom k tomu, že je neartikulovaným výkrikom napĺňa podškrtnutý finančne v tom zmyslu, že “Nemá éra” vlastne neznačí nič iné než dlhé krky v ktorých možno počuť artikulovanú reč.

Skladba “Naokoland (Kalunga Nekuhameeke, Charly)” . Bola to mladšia vec no o to bola pre mňa zaujímavá, lebo som ju poznal. Odznela výborne. No a odzneli opäť slová. Bárta po ceste na koncert zbadal na nemenovanom moste nápis Fuck off bratislavská krutosť. Pýtal sa či si za to môžeme sami, alebo nie. Podotkol, že najprv tam bol názov bratislavská krutosť. A následne tam niekto sprejom dopísal Fuck off. Takže pomsta. 🙂

Zloženie kapely Illustratosphere:

Dan Bárta (spev a všetky ostatné nástroje ako sám o sebe povedal), Filip Jelínek (trombón, klávesy, perkusie, spev), Robert Balzar (kontrabas, basa, spev), Jiží Sláviček (bicie, spev), Stanislav Mácha (piano, spev), Jaroslav Friedl (gitara, spev).

Kto by mal záujem o Bártu & Illustratosphere môže si tvorbu vypočuť vďaka trom albumom. V roku 2005 priniesla skupina live cd Retropicture.

  • Illustratosphere (2000)
  • Entropicture (2003)
  • Retropicture (2005) – live cd.
  • Animage (2008)

Záver koncertu mal až tri Standing ovation. Kedy si ich publikum vyžiadalo znova a znova. Dvojitý bonus som nečakal. O to si to cením viac. Na úplny záver krátka informácia. Bárta získal cenu českej akadémie populárnej hudby deväťkrát. Ak budu prebiehať koncerty ako ten v Bratislave desiate ocenenie je otázkou času.

  • © photos by Lenka Šindelářová

Viac o Bártovi & Illustratosphere na oficiálnej stránke

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.