Nedeľné Requiem v košickom Dome umenia

O tom, ako rýchlo plynie čas, sa máme možnosť presvedčiť na vlastných zmysloch každý deň. Niekedy sa nám to hodí, no nie vždy to znamená príjemnú skúsenosť. Reč je o dátume 11. september 2001. Ten už navždy zostane jedným z prvých a najcharakteristickejších symbolov tretieho milénia. Košická Štátna filharmónia (ŠfK) si uctí pamiatku vtedajšej tragédie mimoriadnym koncertom Requiem v nedeľu o 19.00 v Dome umenia.

Podujatie sa uskutoční pod záštitou Veľvyslanectva USA na Slovensku. O jeho hladký priebeh sa postará americký dirigent a skladateľ Donald Appert, ktorý bude nad paličkami, prstami a pľúcami košických symfonikov držať ochranný dohľad. Program koncertu tvoria tri menej známe a jedna už takmer zľudovelá symfónia. Koncert zaháji Prvá esej pre orchester, op. 12 od Samuela Barbera, vystriedajú ju Variácie pre orchester v podaní Matta Dorana, po nich bude nasledovať Severozápadný triptych od Donalda Apperta. Dramaturgovia sa na záver rozhodli zaradiť veľmi výstižnú a charakteristickú kompozíciu. Reč je o Symfónii č. 9 (E mol) „Z Nového sveta“, ktorej autorom nie je nikto iný než český skladateľ Antonín Dvořák.

Vystúpenie je určené okrem pravidelných fajnšmekrov aj širokej verejnosti, ktorá si chce prostredníctvom umenia uctiť pamiatku tragédie, zamyslieť sa nad zmysluplnosťou terorizmu a iných foriem násilia, resp. rozšíriť si vedomosti o postupoch a formách zaužívaných v americkej vážnej hudby. Vstupné sa v závislosti od miesta sedenia pohybuje od 5 do 7 eur.

Samuel Barber: Prvá esej pre orchester, op. 12

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.