Názory pána Michala Kaščáka, zakladateľa festivalu Pohoda

Plánoval som napísať tento článok, po ôsmej tlačovej správe už nemám prečo čakať. Kto je to pán Michal Kaščák? V prvom rade ide o muzikanta a zakladateľa festivalu Pohoda. Pôsobil v kapele Bez ladu a skladu. V 1985, bolo publikum ovplyvnené socialistickou dobou. Začínajúce kapely pôsobili zdesene. Tento fenomén postihol aj jeho kapelu. Koncom 90.rokov prišiel pán Kaščák s ideou založenia si vlastného festivalu.

V začiatkoch skupiny Bez ladu a skladu obdivoval Lasicu a Satinského, lídrov alternatívneho hnutia CHVM. Nemal rád metal, depešákov, pop ani rock, aký sa robil v tej dobe.  Z odstupom času sa Rasťo Kubica člen kapely Bez ladu a skladu vypracoval na jedného z najlepších saxofonistov. Písal sa rok 1985 vtedy som sa narodil a pán Kaščák vystúpil ako 13.ročný pred publikum a zaspieval texty, z ktorých boli ľudia mierne vydesený.

  • Bez ladu a skladu – Udavač (tak tu mohol mať tak 13.rokov).

Prvý úspech kapely bol odchod do Prahy na RockFest, bolo to niečo ako sen (povedal sám pán Kaščák). Za najlepšie textovo spracovanú pesničku považuje Píšte všetci modrým perom! Vtedy bol jedným z impulzov nápad založenia festivalu Pohoda. Keď sa kamarátovi sťažoval, aký je rozdiel v Česku a na Slovensku v počte akcií, festivalov, on mu na to odpovedal tak prečo nezaložíš niečo na Slovensku. Tak vznikol festival Pohoda.

„Píšte vsetci modrým perom,iná farba nebude. Píšte všetci rovnako,rovnaké aaaa rovnaké oooo. Rovnaké písmo, rovnaké vzdialenosti. Kúpte si všetci modrý atrament“…

Texty na seba nenechali dlho čakať a prišli prvé zákazy vystupovať na koncertoch. Každý zákaz sa zdal skupine, ako rutinna, súčasť toho čo robia. Vtedy si mysleli, že socializmus tu bude naveky, a boli radi, keď si mohli vôbec zahrať nejaký koncert. To či kapela parila medzi vtedajšiu undergroundovú scénu netuším, pretože som ju nezažil.

Ľudia, čo naozaj veľa dokázali, sú jednoducho úžasní všade. Michal Kaščák

Založením festivalu Pohoda, si splnil pán Kaščák jeden z jeho snov. Históriu festivalu Pohoda nájdete TU. Pohodu nikdy nepredá. Pohoda sa vypracovala z niečoho malého na jeden, ba možno najlepší festival na Slovensku, ktorý ponúka tak veľa, že človek nevie, kde ma ísť skôr. Trochu sa mi nepáči vyjadrenie, že by Pohodu radšej zrušil, ako predal! Festival je zameraní na sprievodné aktivity, ktoré pán Kaščák chce zachovať za každú cenu. Festival Pohoda si časom získal svoje meno.

Zdá sa mi, že mladí ľudia idú dobrým smerom, a nemyslím, že je to zlé. Je to slobodná vec každého jednotlivca. A zdá sa mi, že mladí ľudia idú dobrým smerom, a správnym smerom ide aj to, ako sa meníme všetci. Medzi mladými ľuďmi je to určite lepšie ako horšie. Michal Kaščák

Zapojil sa do občianskej petície, ktorá kritizovala metódy policajného zboru a vyšetrovateľov. Nemá rád, keď niekto zneužíva svoje postavenie. A polícia takú možnosť má.

Profil pána Michala Kaščáka

  • vyštudoval matematiku a zemepis na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.
  • venuje sa hudbe ako autor a interpret, spoluautor a moderátor hudobných projektor a organizátor Pohody.
  • pôsobil v skupine Bez ladu a skladu.
  • momentálne tvorba pokračuje v skupine Neuropa.
  • od 1996 sa začal skladať filmovú a divadelnú hudbu.

Raz by chcel dotiahnuť na festival Toma Waitsa, alebo mu spraviť vlastný koncert.

Pre hudbu je dôležité klubové zázemie, festivaly sú len ozdobou roka. Michal Kaščák.

S pitím alkoholu prichádza aj agresivita. To, že sa rozhodli na festivale nepredávať alkohol pokladám aj ja za správnu vec. Zaujímavo sa pán Kaščák vyjadril k tvrdému alkoholu. Ľudia si môžu priniesť čo chcú, môžu si priniesť aj tvrdý alkohol, ale nesmie byť v sklenenej fľaši. V tomto majú slobodu.

Jedna vec ktorá ma zaujala bol fakt, že pán Kaščák zakazuje, alebo si nepraje a nedá priestor kapelám podporujúcim politické angažmá. Nechápe Desmod ani Táslera – takéto kapely nechce na Pohode. Nechce totalitné skupiny, ktoré podporujú tatalitné ideológie. Nechce skínske kapely, ale ani skupiny hrajúce na mítingoch strán, podľa neho nepomáhajú tolerancii ani slobode. Sám si neviem predstaviť, ako kapela Desmod, prípadne pán Tásler zabraňuje slobode na Slovensku. Ani ja nechcem mať s politikou nič spoločné, ani neobhajujem kapely. Chcem poznamenať, že nepatrím medzi nadšencov skupiny Desmod, prípadne pána Taslera. Ak to robia tieto kapely iba pre peniaze je to určite choré.

Keď tak pán Kaščák chráni svoj festival pred vplyvom politiky tak sa pýtam, čo tam robil minulý rok pán Havel? A raz sa tam objavil aj minister kultúry, priestor dostal iba, aby vyhlásil koniec povinnej základnej vojenskej skužby. No ja sa sám seba pýtam nedostal ten priestor, kvôli tomu, že festival podporuje ministerstvo kultúry?

Iba som vyjadril slobodne svoj názor. Ale súhlasím s názorom, že kapela si nezaslúži priestor na festivale, pokiaľ si neurčí prioritu čo je pre ňu dobré. Nesmie sa stať, že sa človek bude snažiť získať peniaze za každú cenu a zabudne na svoje názory a postoje.

Možno raz bude celý svet plný „POHODY“.

One Reply to “Názory pána Michala Kaščáka, zakladateľa festivalu Pohoda”

  1. Zaujimavy clanok, pravdivy, napisany velmi jednoducho, s priestorom na vytvorenie si vlastneho nazoru…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.