Navštívte New York pomocou hudby – Colours of Ostrava ponúka Newyorskú scénu

Organizátori štvordňového festivalu Colours of Ostrava, ktorý sa začne o necelé dva mesiace (15.-18.6.) si pre nás pripravili skvelú novinku – špeciálnu scénu zameranú na určitý svetový región. Tento rok sa za pomoci festivalových hudobných podujatí ocitneme v newyorskom klube. Jazz, ska, funky a punk so špeciálnou výzdobou a ešte špeciálnejšími hosťami spoza veľkej mláky ale aj z domácich Čiech sa nám predvedú už tento júl v areáli Čiernej lúky.

Protože mě tamější hudba fascinuje a baví, po loňských Colours mě napadlo připravit pro diváky takový malý New York, přenést je do jeho atmosféry,“ Zlata Holušová, riaditeľka a dramaturgička Colours of Ostrava.

Z ďalekého New Yorku dorazí do Ostravy pre všetkých azda známy punkový bubeník Marky Ramone s kapelou Blitzkrieg. Na pripomenutie pre tých, ktorí momentálne márne tápajú a hľadajú v pamäti meno Ramone je tu pomôcka: Marky je posledný žijúci člen zakladateľov punku – kapely The Ramones, s ktorou odohral viac ako 1 700 koncertov. Priaznivci punku sa majú na čo tešiť.

Pre jazzových fajnšmekrov je tunováčik“ na medzinárodnej scéne, mladý José James, ktorý sa do povedomia fanúšikov dostal len pred dvomi rokmi. José je momentálne hviezda a v Jazz Times o ňom napísali aj toto: „Každý kto už dávno rezignoval na možnosť, že by jazz mohol znieť sexy, má s týmto chlapíkom šancu na reparát.“ Návštevníkov festivalu určite dostane James svojím zamatovým hlasom, abstraktným hip hopom miešaným so soulom.
Kto sa rád hýbe, nepohrdne funky šialenstvom z newyorského Brooklynu. Brooklyn Funk Essentials sa riadi heslom: zahoďte stoličky, na koncerte vám sú na nič. Táto funky, acid jazz, hip hop, reaggae zostava sa po pár rokoch vrátila na pódiá vďaka prianiu fanúšikov aby to mohla znova roztočiť.

http://www.youtube.com/watch?v=mo3hzUmoi_s

Spomínaná trojica hudobníkov samozrejme nebude jedinými účinkujúcimi na „New York stejdži“. Budeme mať možnosť vidieť a zažiť aj žáner ska-jazz v prevedení jeho vynálezcov -kapelky New York Ska Jazz Ensemble, hrajúcej od roku 1994. Z rôznych kútov sveta, ale žijúcich v New Yorku príde Thierry Arpino & Essouna – trojica úžasných muzikantov a jedna operná speváčka, a to celé vedené bubeníkom Thierrym Arpinom. Ďalej potvrdili účasť Ari Hest – newyorský pesničkár, Adam Bomb – rockový gitarista, ktorý hral s Kiss, Billym Idolom či Metallicou, Don Blackman – 75 ročný klavirista, spevák a skladateľ, Lord Bishop – „černošský newyorský biskup“, ktorý považuje svoje koncerty za náboženské obrady a sám seba za rockového mesiáša a vraj „znie, ako keď rozjetý Jimi Hendrix so sexuálnym apetítom Jamesa Browna v spoločnosti Curta Cobaina naliehajú na Madonnu,“ napísali v časopise Rolling Stone, Fernando Saunders, na ktorého nedá dopustiť aj speváčka Marianne Faithfull a Amit Chatterjee s projektom Aliance – vynikajúci gitarista, virtuóz na sitar a spevák indického pôvodu.

S českými koreňmi sa nám predvedie Laco Déczi – newyorský trumpetista, ktorý nedávno prehlásil, že: „V Evropě si jazz představují jako něco intelektuálního a snobského. Ono to tak většinou taky v Evropě je, zatímco v New Yorku jazz znamená, že to jede jako hovado.“ Speváčka Zuzana Stivínová, dcéra jazzmana Jiřího Stivína vystúpi s Robert Balcar Trio. New York za Prahu naopak od Zuzany zamenil americký spevák a básnik Lucien Zell, ktorý vedie českú rockovú kapelu The Wavemen. 1 600 divákov obmedzenej kapacity si pod New York scénou iste vychutnajú aj Out to Lunch – päticu špičkových jazzmanov a Tonyu Graves – celebritu českej hudobnej scény.

Štyri dni plné šialenej muziky na šialenom novom stejdži však nie sú všetko. Colours of Ostrava ponúka návštevníkom celkovo na dvanástich scénach cez 100 zahraničných a domácich kapiel, DJs, divadiel, filmy v spolupráci s Letnou filmovou školou, diskusie v spolupráci s týždenníkom Reflex, workshopy aj detský svet.

Zo zahraničných hviezd potvrdili účasť už Iggy & The Stooges, The Cranberries, Regina Spektor, Afro Celt Sound System, Jaga Jazzist, Erik Truffaz & Sly Johnson feat. Philippe Garcia, Brendan Perry, Open Hands, Acoustic Ladyland, Porcupine Tree, Alamaailman Vasarat, The Proclaimers, Sophie Hunger, Mookomba, Dulsori, Oy Division, A Hawk And a Hacksaw, El Gran Silencio, Peyoti for President, Valravn, Huong Thanh, Nive Nielsen, The Gypsy Queens and Kings, Zion Train, Dubmarine… takže, všetkým hudobným fajnšmekrom, ktorí ešte nevlastnia vstupenky: Na čo čakáte?:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.