Nádejný slovenský bubeník Lucas Perný a jeho album Psychedelic Winterland (2009)

Accidit in puncto quod non speratur in anno.
(V okamihu sa stane to, v čo dúfaš roky).

Kto je to Lucas Perný? To bola moja prvá otázka, možno niečo podobné napadlo aj vás. Keďže som bol na tom rovnako, pomohol som si internetom. Zadal som do google slovo „Lucas Perný„. Našiel som zaujímavé informácie, ale na to, aby som mohol napísať finálnu verziu tohto článku, som o mne chýbajúce informácie musel požiadať Lucasa. Verím, že týmto článkom zaplním to prázdne miesto.

„Keď hráte na nejaký hudobný nástroj, je to najlepším únikom od reality“. (Lucas Perný)

Začnem od úplného začiatku, ako som objavil Lucasa. Už dlhšiu dobu som sa pohrával s myšlienkou založiť stránku, ktorá by kvalitou a jednoduchosťou dokázala zaplniť prázdne miesto na slovenskom internete.  Z odstupom času viem, že ma to napĺňa šťastím, písanie ma baví. Túžba bola veľká, no prišla menšia kríza. Uvedomil som si, že sám to nezvládnem, niekedy človek nemá čas napísať článok. Prišla myšlienka, musicone.sk tímu. K Lucasovi som sa dostal úplnou náhodou. Na internete som hľadal informácie o kapele The Beatmen (video), objavil som Lucasov článok „Zatiaľ dve najlepšie časti seriálu Slovenský bigbít„. Veľmi sa mi zapáčilo, ako píše o hudbe – to som ešte nevedel, že je bubeník, začínajúci hudobný kritik a zároveň človek, ktorý píše o slovenskom bigbíte (bígbitových kapelách) a články o slovenských aj zahraničných bubeníkoch pre slovenskú wikipédiu a last.fm. (ps: wikipedia linky: Blues Five, The Phantoms, Kabinet 112 (krátky popis a členovia), The Buttons a The Players, samozrejme sú aj iné články. Lucas napísal, že veľa článkov bolo zmazaných, ani sám nevie prečo. Ako píšem tento článok, tak aj Kabinet 112 zmazali).

„Chcel som, aby aj vo svete vedeli, že existoval žáner, ktorý u nás predstavoval špecifickú hudbu“. (Lucas Perný)

Oslovil som ho teda, či by nemal záujem ísť so mnou do tohto projektu. Slovo dalo slovo, dalo by sa povedať, že bol pri zrode, presnejšie prvej verzii hudobnej stránky musicone.sk. Začala sa spolupráca mali sme spoločné hudobné myslenie, názory. Dalo by sa povedať, sadli sme si. Prišla aj menšia kríza, ale o tom viem len ja a Lucas (všetko sa vysvetlilo, s časti to bola aj moja chyba).

Ako sme si písali, Lucas mi povedal o jeho bubeníckej tvorbe, o jeho experimentálnych veciach (improvizácia, ako to človek cíti, zobudí sa a niečo zabubnuje a všetko to zachytí na kameru). Najprv mi poslal prvé videá z youtube (napr: short drum improvisation, Drum Jams, Energy …), na ktoré som vyjadril svoj názor. Spoločne sme riešili čo je dobré a čo nie, napodiv Lucas súhlasil, že sa toho dá veľa vylepšiť. To som ešte nevedel, že ide o demo nahrávky, prípadne menšie kompilácie.

 • Otec bubeník Milan Perný, kapela Úsvit, (história, pekné fotky a spomenutá kapela Pacific, iniciátor založenia bol Lucasov strýko – zvukový technik Tibor Perný).
 • Brat Bc. Milan Perný je DJ Mino (čomu sa venuje si prečítate na jeho oficiálnej stranke TU).
 • Lucas Perný má rád psychedelický štýl, 60s & 70s retro a sound of the drums.
 • Po negatívnych skúsenostiach s kapelami to skúša sólovými experimentami (pokusmi).
 • Pôsobil v kapelách Jimi & Lucas Blues Duo (blues, rock), Moonlight Drivers (alternative rock), počas strednej školy založil The Waterfall (pop, rock), Dilusion (hard rock, heavy metal).
 • Na last.fm a mkmb.sk sa nachádzajú jeho bubenícke experimenty – dva sólové albumy.
 • Zverejnenie článku The Doors – Strange Days … v časopise Rock&Pop, k čomu mu ešte raz gratulujem.
 • Prvý album Drum Solos (2007/2008).
 • Zapája sa do rôznych hudobných projektov: CD Twilight Of The Idols: Andaluseea (2008) – IR, FR, UK, SVK.
 • Druhý album Psychedelic Winterland (2009).
 • Lucasa nájdete na myspace, mkmb, last.fm.
 • Raz by sa chcel stať avantgardným umelcom s príchuťou experimentalnej a psychadelickej hudby.
 • Lucas hrá na drum set: Ludwig Accent Cs Special, Paiste Cymbals.

„Čo je ideálne a normálne? Žiť ako ovečka v stáde a robiť iba to, čo ostatní považujú za normálne? Stratiť názor a do smrti sa prispôsobovať? Hrať sa na niečo, na čo niesom iba kvôli uznaniu tých „normálnych“? Čo je teda naozaj „normálne“?  Jediné, čo je dôležité, je byť šťastný. A to sa často v živote nepodarí.“ (Lucas Perný)

Gnarls: Možno raz, ako kedysi, budem môcť uveriť, že šťastie i nešťastie sú rovnocenné časti života, a že človek musí byť pripravený prijímať jedno i druhé. Bola azda toto múdrosť?

Lucas Perný: Prečo sa venujem hudbe?

V prvom rade ju robím pre ľudí.  Na koncertoch im odovzdávam energiu, aby ju mohli prijať a odovzdávať ďalej. Chcem ľuďom zmeniť životy, chcem zmeniť svet. Mojim cieľom je vytvorenie nového hudobného žánru, založenom na zvuku rôznych rytmických nástrojov. Hudba je mojim zmyslom a zároveň poslaním. Svoj život som jej zasvätil.

Prejdem k jednotlivým albumom:

Drum Solos (2007/2008)

Tracklist:

 1. Sám (drum intro with The Waterfall)
 2. Energy
 3. Wild Drum Solo (live)
 4. Interludium III.
 5. Drum Solo Three D
 6. Mody Dick 2
 7. Tom Toms Parade
 8. Paranoic Evening Remix (feat. Lukáš Palo)

Vypočuť si ich môžte TU.

Hudobný projekt: Twilight Of The Idols: Andaluseea (2008) – IR, FR, UK, SVK – psychadelic rock

Tracklist:

 1. Unhappy Girl
 2. Rommel
 3. Andaluseea
 4. Light My Fire (Pad Brady & Thomas Hrabek & Lucas Perny)
 5. Unhappy Girl (instrumentall version)
 6. Light My Fire
 7. Unhappy Girl (Version 2009)

Vypočuť si ich môžte TU.

Psychedelic Winterland (2009)

Tracklist:

 1. Snakes In Psychedelic Winterland Drum Solo
 2. Psychedelic Chute
 3. Psychedelic Nightmare
 4. Driangencial Entry
 5. Wild Drum Solo 2
 6. Interludium
 7. Dual Dimensioning
 8. Surrealistic Bossanova
 9. Dreams In Psychedelic Winterland (Part 1.)
 10. Dreams In Psychedelic Winterland (Part 2.)

„Celý album je o predstavách a snoch. Pri tvorbe týchto experimentov som to tak cítil a išlo mi hlavne o hlbšiu myšlienku, ktorú som v nich ukryl.“ (Lucas Perný)

Download pre Musicone.sk album Psychedelic Winterland (2009) TU.

Ako sa vyjadril o albume sám predstaviteľ Lucas Perný.

Koncepcia albumu Psychedelic Winterland:

Úvodom sú abstraktné až bizarné psychedelické hady v zimnej krajine. Halucinácie albumu uvádza „Psychedelic Chute“ (kde počuť môjho deda ako sa ma opýta či som dobre spal). Na podnet dedovej otázky pokračuje „Psychedelic Nightmare“ (nočná mora). Súčasťou nočnej mory je aj nová nahrávky Driangencial Entry (driangenciálny vstup). Vyvrcholením má byť rockové drum solo WILD DRUM SOLO 2.

Po bubeníckom vybláznení „Wild Drum Solo 2“ nasleduje groovy „Interludium“. Nasleduje „Dual dimensioning“ a experimentálna „Surrealistic Bossanova“ uvedie ďalšie dva experimenty s témou snov. „Dreams In Psychedelic Winterland Part 1.“ je avantgardné bongo sólo, ktoré vás uvedie do prvého sna. Nachádzate sa v pralese, v Afrike, v indiánskom kmeni… hocikde. Je to na vašej predstavivosti. Je to akoby druhá časť „Psychedelic Chute“ krátkym mixom vecí, ktoré ste už na albume počuli. „Dreams In Psychedelic Winterland Part 2.“ je opäť avant-gardná vec. Spánok uprostred noci (možno až nad ránom), vyjadrený bicími. Okolo deja sa prelínajú rôzne zvuky a kratučké harmónie. Koniec je konečné vynorenie sa z nočných môr…

Po neočakávanom úspechu experimentu s názvom „Snakes In Psychedelic Winterland“ som nahral ďalšie podobné avantgardno-psychedelické pokusy s perkusiami. Nazval som ich „Psychedelic Chute“ a „Psychedelic Nightmare“. Ide o experimentovanie so zvukom a pocitmi, ktoré sóla majú vyvolávať. Psycho účinky pocítite iba pri počúvaní na stereo. Obdive sóla vrátane „psychedelických hadov“ sú súčasť malého last.fm singu Psychedelic Winterland.

Dúfam že vás moje pokusy zaujmú a vzbudia záujem ľudí o niečo experimentálne.

Lucas Perný – Snakes In Psychedelic Winterland

Lucas Perný – oficiálna stránka TU.

9 Replies to “Nádejný slovenský bubeník Lucas Perný a jeho album Psychedelic Winterland (2009)”

 1. no krása akoby som naozaj čítala o nejakom veľkom a slávnom hudobníkovi čo určite raz budeš, perfektne mať taký životopis 🙂

 2. no lukino, ta sa nezdas…pevne verim, ze to nekam dotahnes, bo naozaj na to mas..
  keby to tak bolo aj so mnou 😀 😀 😀

 3. musim povedať, že autor dokonale opísal život Lucasa.Poznám ho osobne, preto to viem posúdiť. Myslím, že tento článok obsahuje všetko dôležité, a je dobre napísaný. Gnarls má rozhodne talent 🙂

 4. wow – vystizne a dobre napisane – Lucas si to zasluzi 🙂
  Ja ako bubenik (legendarnej:) HM kapely Panther mozem povedat ze Lucas ma talent aj snahu a raz z neho bude velky bubenik 😀
  Okrem toho ma celkom dobry hudobny vkus a prehlad o starych rockovych legendach, co ma v jeho veku dost prijemne prekvapuje…

 5. Lucasi, slyšel jsem te už na nahravkach Dilusion a Krumplipaprkaš. Jak jsem už napsal do profilu Papricashu. Seš jeden z nejlepsich bubeniku v tomhle smeru. Libi si mi zejmena drum solo 4, driangencionalny vstup anebo 8898. Taky znam soft machine takze vím o co jde.
  Jarda

 6. Abych nezapomnej, z Winterlandu je najlepší Driangencional Entry, která mi připomína Duašana Hájeka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.