Na Colours of Ostrava vystúpi Regina Spector, Moro Karbasi aj Maria Kalaniemi

Regina Spektor, americká pesničkárka ruského pôvodu, zahrá vôbec prvýkrát v Českej republike na tohtoročnom ročníku festivalu Colours of Ostrava. Regina Spektor patrí so svojím nezvyčajným hlasom, virtuóznou hrou na klavír a krehkými piesňami k najosobitejším a najsledovanejším speváčkam súčasnosti. „V zahraničí ju prirovnávajú ku Kate Bush, Joni Mitchell, Björk a zvlášť k Amande Palmer alebo Tori Amos,“ hovorí Zlata Holušová, riaditeľka a dramaturgička festivalu. V Ostrave predstaví svoju zatiaľ posledný album Far, vďaka ktorému prerazila definitívne na svetovú scénu.

„Regina Spektor je to najlepšie, čo dalo Rusko svetu, hneď po vodke,“ napísali o nej v americkej tlači. „Sme radi, že sa nám po minuloročnej premiére Jamieho Culluma podarí prvýkrát predstaviť ďalšiu výraznú osobnosť – tentoraz spievajúca klaviristka,“ dopĺňa Zlata Holušová

Vedľa Regine Spektor pribudla do line-upu Colours ďalšie dve veľké ženské mená: Mori Karbasi, očarujúce izraelská speváčka prirovnávaná k Mariz alebo Yasmin Levy, a Maria Kalaniemi, virtuózna fínska akordeonistka.

Tridsaťročná Regina v sebe ukrýva veľa protikladných polôh: od zdanlivo radostne šantivej naivky po dospelú a drzú pozorovateľku života; vzdelanú, sebairóniou nechýbajúcu intelektuálku aj dravú názorovú ostrostrelkyňu s vrodenou východoeurópskou obavou, že za každým omylom sa môže skrývať niečo oveľa horšie. Regina Spektor – s ľúbeznosťou nevyspytateľnej mačky paralyzujúcej speváčky za klavírom Steinway, čo má rada Dylana rovnako ako Rachmaninova. Dievča z moskovského Červeného námestia, ktorá na rozdiel od romantického velikána v newyorskom Bronxe rozpráva veľmi nepravdepodobné príbehy, ale istí si tým nemôžete byť. Mala z nej byť klavírna virtuózka, namiesto toho spieva pesničky s citáciami od Borisa Pasternaka alebo Madame de Pompadour.

Soviet Kitsch si nalistovala z Kunderovho románu Neznesiteľná ľahkosť bytia

Ku Kunderovi ju viaže podobný osud: emigrantka hľadajúca od svojich deviatich rokov na Západe novú identitu bez rušivého preberania vzorov. V mnohých prípadoch jej tiež rozumieme. „Keď sme prekročili železnú oponu, celý mesiac som jedla v obrovských kvantách mandarínky,“ rozprávala novinárom. V roku 1989, keď Gorbačov behom počas perestrojky umožnil ruským Židom opustiť Sovietsky zväz a u nás prebehla zamatová revolúcia, skončila Regina po rakúsko-talianskej anabázu v New Yorku. Klavír síce z núdze vystriedal okenný parapet, ale nakoniec jeden objavila v miestnej synagóge a začala študovať klasiku bez pomyslenia na kariéru popovej hviezdy. „Keď hráte každý deň takú vynikajúcu hudbu, potom to posledné, po čom by ste túžili, je skúšať sám napísať niečo, čo bude primitívnejší a horšie.“

Prvé dva albumy (11:11 a Songs) si po rokoch vystupovania po newyorských kluboch a kaviarňach vydala Regina Spektor sama, nasledujúce – Soviet Kitsch a Begin To Hope už u veľkej firmy. Vycestovala na turné s The Strokes, jej hudba sa objavila vo filmoch, reklamách a televíznom seriáli Kriminálka New York, ale až s vynikajúcim a svojim zatiaľ najlepším albumom Far vlani zaslúžene prerazila na svetovú scénu (v Spojených štátoch sa stalo tretím najpredávanejším). Z newyorskej anti-folkliarne sa na Far za spolupráce s veľmi známym producentmi (Mike Elizondo, Jeff Lynne, Garrett Lee a David Kahn) stala jedna z najobdivovanejších a najsledovanejších speváčiek súčasnosti, navodzujúce údajne pocit ako „keby Ella Fitzgerald spievala Björk a Paul McCartney Edith Piaf „.

Potvrdené kapely na festivale Colours of Ostrava

Potvrdené zahraničné kapely na Colours of Ostrava 2010: Iggy & The Stooges, The Cranberries, Afro Celt Sound System, Jaga Jazzist, Erik Truffaz & Sly Johnson feat. Philippe Garcia, Open Hands, Acoustic Ladyland, Porcupine Tree, Alamaailman Vasarat, The Proclaimers, Sophie Hunger, Mookomba, Dulsori, Oy Division, A Hawk And a Hacksaw, El Gran Silencio, Peyoti for President, Valravn, Huong Thanh, Nive Nielsen, The Gypsy Queens and Kings, Zion Train, Dubmarine

Z domácej scény sú momentálne potvrdení: Blue Effect, Circus Ponorka, Čechomor, Duende, Gang Ala Basta, Goodfellas, Charlie Straight, Ida Kelarová, Lenka Filipová, Marek Ztracený, Marta Kubišová, Please the Trees, Post-It, Skyline, Sunflower Caravan, Štěpán Rak, The Cornflakes, Tomáš Klus, United Flavour, Visací zámek, Wohnout či Zrní

Festival Colours of Ostrava ponúka návštevníkom

Colours of Ostrava ponúknu návštevníkom celkovo na dvanástich vonkajších aj vnútorných scénach cez 100 zahraničných a domácich kapiel, DJs, divadiel (potvrdené nové cirkusové predstavenie La Putyka, Divadelné inscenácie roku 2009), ďalej potom filmy v spolupráci Letné filmovú školou, diskusia v spolupráci s týždenníkom reflex, workshopy i detský svet.

Generálnym partnerom festivalu je už po ôsmykrát Česká sporiteľňa. Festival ďalej prebieha pod záštitou primátora štatutárneho mesta Ostrava Petra Kajnara, za podpory štatutárneho mesta Ostrava. Hlavný partneri: Česká priemyselná zdravotná poisťovňa a Skupina ČEZ. Generálny mediálny partneri: Hitradio Orion a Denník.

Oba hlavné areály, aj keď sú neďaleko centra Ostravy, ponúka parky, stromy, zeleň, trávu a pre odvážnych aj rieku, teda správnu letnú pohodu. K dispozícii bude veľké stanové mestečko a všetky zázemia – od reštaurácií, barov, čajovne či stánkov s exotickým i českým jedlom až po internetovú kaviareň. Pre tých, ktorí nechcú spať pod stanom, festival ponúka ubytovanie v hoteloch všetkých cenových kategórií. V rámci programu Colours Plus budú môcť návštevníci na základe predloženia vstupenky využitie radu zliav na návštevu zaujímavých miest v Ostrave.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.