Na Barbakane sa budú „ozývať“ filmové festivaly

Na prelome septembra a októbra Banskú Bystricu opäť na niekoľko dní ovládne festival Barbakan. Pestrým programom, rozdeleným do troch častí – výtvarnej, hudobnej a filmovej – sa bude snažiť osloviť čo najširšie publikum. Aj preto sa organizátori rozhodli jednu zo sekcií filmového Barbakanu koncipovať tak, aby si v nej na svoje prišiel skutočne každý filmový fajnšmeker. Nazvali ju Ozveny filmových festivalov a predstavujú v nej niekoľko chuťoviek rôznych svetových filmárskych kuchýň.

Prvý ročník festivalu Cinema mundi 2010 sa uskutočnil na konci februára v Brne. Vo svojej hlavnej sekcii predstavil to najlepšie z národných kinematografií vyše 60 krajín sveta. Najpodstatnejším kritériom pre výber bola nominácia filmov jednotlivých krajín do boja o zisk ocenenia Americkej filmovej akadémie (Oscara) za najlepší neanglicky hovorený film roka. Barbakan ponúkne v rámci „ozvien“ Cinema mundi päticu filmov – snímku Somár (Kenjac, r.: A. Nuic, 2009), ktorú za uplynulý rok nominovalo Chorvátsko, litovský Vodný vír (Duburys, r.: G. Luksas, 2009) o komunistickej histórii krajiny, gruzínsky vojnový Druhý breh (Gagma napiri, r.: G. Ovashvili, 2008), ruskú adaptáciu Čechovovej poviedky Pavilón č. 6. (Palata n. 6, r.: K. Šachnazarov, A. Gornovsky) a indický historický film o vzniku Bollywoodu Továreň Harischandrachi (Harischandrachi Factory, r.: P. Mokashi, 2009) Umelecký riaditeľ festivalu Jiří Králík zasadne do poroty súťažnej sekcie Barbakanu 2010.

Festival Zlínský pes sa každoročne koná v marci v moravskom Zlíne a dáva si za úlohu predstaviť verejnosti výsledky študentskej tvorby a študentom tamojších dvoch filmových škôl, okrem možnosti prezentácie, umožniť prakticky sa vzdelávať na workshopoch a nadväzovať kontakty so študentmi zahraničných škôl. Súčasťou programu festivalu Barbakan je pásmo víťazných filmov posledného ročníka Zlínskeho psa – animované snímky Nokturno a Ja som Šimon, hraná Seansa a dokumentárny film Arsy-versy slovenského režiséra Mira Rema, ktorý sa Barbakanu tiež zúčastní ako porotca súťaže študentských filmov.

Medzinárodný festival frankofónneho filmu Bratislava, jediné filmové podujatie svojho druhu na Slovensku, je prehliadkou súčasnej kinematografie frankofónnych krajín. Z bohatého programu 12. ročníka, ktorý sa uskutočnil v marci tohto roka, ponúkne Barbakan dve snímky. Životopisný film Gainsbourg (Gainsbourg – Vie héroïque, r.: J. Sfar, 2010) rozpráva búrlivý príbeh známeho speváka a romantická komédia (K)lamač srdcí (L`Arnacoeur, r.: P. Chaumeil, 2010) uisťuje, že ani láska si rozkazovať nenechá.

Jane Birkin & Serge Gainsbourg – Je T’aime

Filmový Barbakan ponúkne dohromady svojim divákom vyše 70 filmov v troch banskobystrických kinosálach. Ak vás táto filmová ponuka zaujala a chcete sa o jednotlivých projekciách dozvedieť viac, neváhajte navštíviť webovú stránku festivalu. Pernamentky na festival sú dostupné v predpredaji. V priebehu festivalu si vstupenky môžete zakúpiť na miestach jednotlivých podujatí.

Vy sa môžete tešiť na nevídanú prehliadku filmových atrakcií a festival BARBAKAN 2010 sa už teraz teší na vašu návšetevu.

zdroj:
vresk factory
www.vresk.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.